!
Петък, 29 Март 2024
26
ян
 

Пилотните тестове за е-рецепта и е-направление са в ход

Четвъртък, 26 Януари 2017 | 15:08:25 Надежда Ненова


Електронното здравеопазване е ключът и входът към всички други функционалности на системата. Това отбеляза

Електронното здравеопазване е ключът и входът към всички други функционалности на системата. Това отбеляза Петър Москов при отчета си пред медиите днес.

Освен въвеждането на пръстовия автентификатор, който по думите му е позволил изграждането на Националната здравна информационна система, Москов отбеляза като успех и старта на пилотните тестове на електронна рецепта, електронен здравен запис и електронно направление. В тестовете, които ще се провеждат в следващата половин година, са включени 10 практики на лични лекари и 10 аптеки в София, Пещера, Глоджево, Разград, Хасково и Буковлък.

Сред големите си успехи министърът на здравеопазването в оставка отбеляза премахването на практиката за регистрация на т.нар. „медикаменти призраци“, водеща до изтегляне на лекарствени средства от българския пазар. Това е станало чрез изключване от позитивния лекарствен списък на продукти, за които в рамките на три месеца НЗОК е извършила плащане по-малко от 3% от стойността на лекарствените продукти в групата.

145 държавни и общински лечебни заведения са се включили в системата за електронни търгове за лекарства, които допълнително щели да изсветлят разходите в здравната система, каза още Петър Москов. Електронните търгове щели да гарантират по-ниски цени за повече пациенти, в противовес на досегашната практика НЗОК да плаща все повече пари за по-малко опаковки.  

Припомняме, е-търгът за лекарства бе спрян от самия Москов дни след стартирането му, след подадена жалба срещу него от един от големите дистрибутори на медикаменти. Той трябваше да е за две години, а прогнозната му стойност бе малко над 1,1 млрд. лв.

Данни от анализ на дирекция "Финансова политика" в Министерството на здравеопазването показват, че през 2016 г. НЗОК е платила 33 млн. лева за онкологичния лекарствен продукт херцептин. „Разликата между най-ниската договорена цена за него (в КОЦ-Стара Загора) и най-високата (в СБАЛО и КОЦ-Пловдив) е 25% от референтната стойност на този продукт, който в най-голямата си разфасовка е 3000 лв.“, каза Петър Москов. Стойността му в КОЦ-Пловдив дори е била по-висока от референтната, което е незаконно, а доставените в лечебните заведения количества са представлявали близо 20% от общото количество херцептин, което се ползва в държавата.

"Това категорично не е свързано с лоша работа на мениджърските екипи на болниците. Централизираният търг дава възможност за реална, безмилостна конкуренция между дистрибуторите на едро. Защото там има един победител и няма да си разделят държавата - един да отиде в Пловдив, друг в София, а трети в Русе, за да се получи този огромен дисбаланс в цените", заяви Москов.

Здравният министър в оставка отбеляза и въведената практика за договаряне на задължителни отстъпки между здравната каса и фармацевтичните фирми за включване на продуктите им в позитивния лекарствен списък.

„В резултат на тези преговори през 2015 г. индустрията е възстановила в бюджета на НЗОК 43,5 млн. лв., а през 2016 г. - общо 90 млн. лв. Прогнозите са през 2017-а сумата да достигне 131-137 млн. лв., които да бъдат вложени в осигуряването на допълнителни възможности за лечение. Благодарение на спестените пари от 1-ви януари касата реимбурсира 100% лекарствата за есенциална хипертония, а не 25% както досега“, каза Москов.

Припомняме, срещу въведените от НЗОК критерии за изписване на напълно безплатните лекарства за есенциална хипертония вече се обявиха както от Българския лекарски съюз, така и от Сдружението на общопрактикуващите лекари.

Москов отбеляза, че на същия принцип на електронния търг за лекарствата за държавните болници е възложил и на Фонда за лечение на деца да направят търг за медицинските изделия. По този повод той отбеляза, че Фондът работи много добре с новото ръководство и дори през 2016 г. са разгледани случаите на 108 деца повече в сравнение с 2015 г.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VH1P


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...