!
Петък, 29 Март 2024
02
окт
 

Под знака на иновациите и традициите в опазване здравето на човека премина Нощта на учените в МУ-Варна

Вторник, 02 Октомври 2018 | 16:46:09


Науката е велика, но тя е нищо, ако не е в услуга на хората и за хората. Това имаха за цел да покажат и докажат всички участници в тазгодишната Нощ на учените в МУ - Варна, посветена на приноса от научните из

Науката е велика, но тя е нищо, ако не е в услуга на хората и за хората. Това имаха за цел да покажат и докажат всички участници в тазгодишната Нощ на учените в МУ - Варна, посветена на приноса от научните изследвания и иновациите за запазване на културното наследство. Събитието  откриха заместник-ректорът по международно сътрудничество проф. Тодорка Костадинова и заместник-ректорът по научната дейност проф. д-р Светослав Георгиев, информират от ВУЗ-а.

Публиката участва в две научни експедиции с екипажа на учени от катедрата по химия на МУ-Варна. Научното кино „Традиции и култура за опазване живота и здравето по варненското крайбрежие“ представи мисията, целите и задачите пред  изследователите, а именно да установят наличието на  биотоксини у морските обитатели. Съвместно със свои колеги от Германия в хода на проучването екипът установява наличието на два нови, нерегистрирани до момента токсина. За традициите и културата за опазване на човешкия живот и здраве на морския бряг разказа доц. Димитър Ставрев от Катедрата по медицина на бедствените ситуации.

Екипажът на университетската ветроходна лодка направи демонстрация на морски възли. Умението как да връзва най-често използвания в морското дело възел – моряшкият възел, искаха да усвоят най-малките. Те разбраха от екипажа на лодката защо е важно да можеш да връзваш моряшки възел и с една ръка, макар че малцина бяха тези, които успяха да се справят с нелеката задача.

След подводния свят на морето, гостите бяха потопени в още по-необятния свят на биомедицинската електроника и технологии в дискусионния клуб с участието на  специалния гост доц. Кристина Близнакова от Технически университет – Варна, стипендиант по програма Мария Склодовска – Кюри. Тя представи проект, отобластта на биомедицинската електроника, спечелен по програмата за научни изследвания и иновации Хоризонт 2020. Доц. Близнакова разказа за разработени от нея и нейния екип нови методи и технологии за ранно откриване на туморни образувания на млечната жлеза. Нейната презентация бе придружена от демонстрация на 3D принтер.  

След светлинното „огнено-лед“ шоу, нощта на учените беше осветена и от химичните експерименти на студенти и преподаватели от катедрата по химия. В научната лаборатория „Вълшебството на химичните елементи“ гл. ас Диана Добрева и нейните асистенти направиха огнена дъга и заря под вода. Показаха и как с помощта на няколко вида соли може да си направим „водорасли“ за нашия аквариум и как да „държим“ огъня в ръце, като не пропуснаха да посъветват присъстващите никога да не правят това в къщи.

 

След като в средата на миналия месец бе обявено началото на конкурса за детска рисунка „Мистериозната наука за морето, корабоплаването и корабите“, в Нощта на учените настъпи и дългоочакваният от малките художници, изследователи и естествоизпитатели момент – награждаването. Ето имената на първите трима:

 

1-во място - Виктор Диков, 10 г.

2-ро място - Антон Апостолов, 12 г.

3-то място - Румяна Ставрева, 9 г.

 

Журито награди със специална награда за нестандартен поглед към темата и:

 

Никола Петров, 5 г.

Гергана Ганчева, 10 г.

Стефан Славов, 9 г.

Даниел Йорданов, 11 г.

Калоян Хаджистойчев, 10 г.

 

Наградени бяха и авторите на фотоизложбата, представена в двора на МУ-Варна – фотографът на университета Петко Момчилов и библиографът Марина Клисурова, сертифициран водолаз с дългогодишна практика в спускането под вода.

Освен в двора на МУ-Варна, Нощта на учените се проведе и в Музея по история на медицината, където гостите имаха възможност да направят обиколка. С фотоизложба, конкурс за рисунка, научно кино и участие на бележити варненски учени премина Нощта на учените в Юнашки салон, където организатор е „Образователен център – Варна” към Международна фондация «Св. Св. Кирил и Методий», асоцииран партньор на МУ-Варна по проекта. „Образователен център – Варна“ бе организатор и на обиколката във Военноморския музей.

Европейската нощ на учените 2018 се осъществява в рамките на проект K-TRIO 3 „Researchers in the Knowledge Triangle”, по програма „Хоризонт 2020“,  където  МУ-Варна участва като партньор в консорциум с координатор Софийски университет „Св. Климент Охридски“.  Тази година към инициативата, се присъединиха и филиалите на МУ-Варна в Шумен и Велико Търново, където също имаше фотоизложба, научно кино и конкурс за рисунка. В Шумен организаторите направиха и демонстрация на раждане на близнаци, а във Велико Търново – измерване на кръвната захар на желаещите.   

Не позволявайте на любопитното дете у вас и до вас да спре да се пита „Защо“! С това послание на организаторите и водещите завърши поредното издание на Нощта на учените, посветено на науката и нейните ползи за хората и обществото.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
mRCH


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...