!
Петък, 19 Април 2024
02
февр
 

През 2018 г. има ръст на кръводаряването от 3,4%

Събота, 02 Февруари 2019 | 10:36:26


Няма значим спад през последните години в броя на кръводаряванията в страната. Дори за 2018 г. е отчетен ръст от 3,4%. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от депутатите от

Няма значим спад през последните години в броя на кръводаряванията в страната. Дори за 2018 г. е отчетен ръст от 3,4%. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на днешния парламентарен контрол в отговор на въпрос от депутатите от БСП проф. Георги Михайлов и Пенчо Милков.

По думите му ръстът се дължи основно на работещите в трансфузионната система в страната, които успешно изпълнявали задачите за създаване, запазване и укрепване на стабилни донорски контингенти. „Независимо от негативните тенденции и трудности при набирането на кръводарители, на фона на увеличаващите се искания от кръвни съставки лечебни заведения, центровете по трансфузионна хематология успяват да осигуряват с необходимите кръвни продукти плановите операции и трансплантациите, регулярните преливания на кръвни съставки и спешните случаи“, каза министър Ананиев.

Той подчерта, че осигуряване на кръв и кръвни продукти с гарантирано качество и безопасност е една от оперативните цели на политиката на МЗ в областта на диагностиката и лечението.

Министър Ананиев припомни, че през 2018 г. беше изготвено изменение на медицински стандарт Трансфузионна хематология, чрез което в националното законодателство се транспонира директива ЕС 2016/1214 на ЕК за въвеждане насоките за добра практика.

„Следващата стъпка предприета от МЗ в същата посока е въвеждането на нова съвременна технология за диагностика на дарената кръв за трансмиисивни инфекции, тестване чрез техника за амплификация на нуклеиновите киселини NAT за осигуряване на още по-високо ниво на качество и безопасност на кръвта и кръвните съставки“, каза министърът.

„В търсенето на източници на финансиране МЗ съвместно с МОН разработи национална научна програма, с която започва въвеждането на молекулярния метод NAT в трансфузионната система на страната в рамките на двугодишен период. В изпълнение на програмата ще бъдат закупени апарати от най-висок клас за извършване на NAT диагностика на дарената кръв с необходимите консумативи и софтуерно осигуряване. Програмата включва обучение на специалисти и научно-изследователки дейности, резултатите от които ще позволяват разработване на научна методология за въвеждане на NAT технологията във всички центрове по трансфузионна хематология“, каза още Ананиев.

Към МЗ от 2017 г. е създаден и функционира експертен съвет по трансфузионна хематология, който включва водещи специалисти, както и директорите на всички кръвни центрове в страната. Експертният съвет е колективен орган, който изразява мнението и визията на съсловието от специалността, очертава проблемите и приоритетите и предлага решения и насоки за развитие на трансфузионната система.

В реплика към отговора на министъра проф. Михайлов припомни проблемите, които все още не са намерили решение, за които писа и Zdrave.net. Сред тях са начинът, по който актът на кръводаряване да бъде овъзмезден, търговията с кръв на черно и възвръщането в България на производството на биопродукти.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vDg4


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...