!
Събота, 20 Април 2024
14
окт
4
 

Проф. Александрова: Най-добра защита имат преболедувалите, които след това са се ваксинирали

Светът не е това, което беше преди коронавируса, коментира вирусологът

Четвъртък, 14 Октомври 2021 | 10:23:10
4

„Изследванията са категорични, че поставянето на ваксина след преболедуване наистина доста повишава защитата“. Това заяви пред БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. Тя обясни, че в последно време са излезли много сери

„Изследванията са категорични, че поставянето на ваксина след преболедуване наистина доста повишава защитата“. Това заяви пред БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

Тя обясни, че в последно време са излезли много сериозни публикации, които на практика показват, че най-добра защита имат хората, които са се срещнали с вируса и след това са се ваксинирали.

„Това го казвам не за да насърча хората да се стремят към естествена инфекция - това крие доста рискове и може да има усложнения. По-скоро, за да насърча хората, които са го преболедували, в някакъв момент да помислят да засилят своя имунен отговор“, обясни проф. Александрова.

Тя допълни, че Американският център за контрол на заболяванията не е поставил ограничение кога да се постави ваксина след преболедуването, но е важно да се знае, че значение имат и други фактори - колко време е продължило заболяването и колко силно е било проявено.

Вирусологът изрази мнение, че е добре да се постави ваксина от 6 до 8 месеца и дори година след прекаран COVID.

Според нея доста хора спазват мерките, защото през изминалата година и половина хората са разбрали, че това е един сериозен вирус.

„Мерките са нужни, и то комплекс от мерки, на принципа на швейцарското сирене, да си го представим нарязано на филийки. Всяко от тях е с дупчици, по същия начин всяка мярка би могла да пропусне вируса, но идеята е следващата мярка, следващата филийка да блокира този, който е успял да се промуши през предишната“, допълни проф. Александрова.

Вирусологът категорично препоръча на всички, в това число и на хората, които са ваксинирани, особено на възрастните и на тези, които са с имунни дефицити, стриктно да продължат да следват мерките.

Проф. Александрова припомни, че ваксините предотвратят тежкото протичане на вируса, но те са едната страна на монетата, другата са мерките. „Аз също съм ваксинирана напълно и по никакъв начин не смятам, че това е някаква вълшебна броня, която напълно ме предпазва, така че продължавам да следвам мерките“, коментира вирусологът.

Навлизайки в темата за лекарства срещу COVID проф. Александрова обясни, че ваксината и лекарството ще вървят ръка за ръка, защото винаги ще има хора, които по някаква причина няма да бъдат ваксинирани, или дори да бъдат ваксинирани, няма да могат да изградят имунен отговор.

Специалистката засегна и темата за сезонния грип. Тя обясни, че все още е рано да се правят прогнози за тази инфекция. По думите й това, което притеснява експертите, е прескачането на цял един сезон на грипа миналата година.

„Първият въпрос е дали нашата имунна система продължава да помни грипния вирус достатъчно добре, а вторият - това, че грипните вируси не са засегнали човека през последните сезони, не означава, че не са засегнали други животински видове, защото, както е известно, грипните вируси, особено от тип A, се срещат при много животни.

„СЗО наскоро каза, че за това време на годината нивото на циркулация на този вирус е много по-ниско. Това от една страна е хубаво, но от друга - грипът винаги може да се завърне, особено с отпадането на маските, с умората от пандемията“, допълни тя.

Вирусологът припомни, че има и още един вирус, който се появява винаги заедно с грипния и изчезва заедно с него - респираторно–синцитиалният вирус (RSV). Вече се наблюдава обаче сериозна промяна в появата и разпространението му, в САЩ тази година се е появил през март, а пикът му е бил през лятото, вероятно защото е имало повече деца, които не са се срещали до този момент с него.

„Светът не е това, което беше преди коронавируса и RSV го доказва“, подчерта проф. Александрова.

Тя припомни, че е възможно човек да се зарази едновременно със SARS-CoV-2 и с грипен вирус и тази вероятност не трябва да бъде подценявана, а да бъде предмет на повишено внимание и от лекари, и от пациенти.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3MuT

Да да 14.10.2021 12:20:55

Дъртата кикимора стига е обикаляла медиите и да вземе да се скрие вече!

Гост 14.10.2021 14:11:33

Ти пък си много убав.

Какъв е 14.10.2021 12:10:26

този кикимор?

един 14.10.2021 10:32:31

А,едновременно и спин? Какво ще кажеш г-жа професорке?


Всичко за коронавируса
Още новини
Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването
19.04.2024 19:21:00

Бойко Пенков и Добромира Карева са назначени за зам.-министри на здравеопазването

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев за заместник-министри на здравеопазването са ...

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...