!
Петък, 29 Март 2024
26
февр
3
 

Проф. Богов: Веднага след като пристигнат доставките, ще се върне предварителният ваксинационен план

Надявам се до края на годината всичко това да е приключило, коментира той

Петък, 26 Февруари 2021 | 10:17:03
3

„Освен да чакаме, друг изход няма. Малко се преекспонира това напрежение. Ваксини така или иначе ще има. До 7 март трябва да дойдат около 150 000 ваксини на AstraZeneca, около 21 600 дози на Pfizer регулярно всяка седмица трябва да постъпват до к

„Освен да чакаме, друг изход няма. Малко се преекспонира това напрежение. Ваксини така или иначе ще има. До 7 март трябва да дойдат около 150 000 ваксини на AstraZeneca, около 21 600 дози на Pfizer регулярно всяка седмица трябва да постъпват до края на март. Вчера са получени 12 000 дози от Moderna. До края на март се очакват близо 300 000 дози“. Това заяви пред телевизия Bulgaria On Air директорът на УМБАЛ „Александровска“ проф. Борис Богов.

Той бе категоричен, че веднага след като доставките пристигнат, ще се върне предварителният ваксинационен план и всички лични лекари ще получат съответните дози.

„Пледираме към всички желаещи да поставят ваксината, това би облекчило натиска върху болниците. За момента нещата са под контрол“, подчерта директорът на Александровска.

Той се спря на темата за готовността на ръководеното от него лечебно заведение да се включи във ваксинационната кампания.

В „Александровска“ имаме 6 екипа и 6 мобилни. Не може в друга болница, която има само един ваксинационен център, да се получи същото количество от ваксини. Дозите ваксини да разпределени според ваксинационните центрове“, каза проф. Богов.

По думите му в Александровска болница не се забелязва особен натиск от новозаразени, като по-малко от половината заети легла са заети. „Големите болнични заведения в страната сме подготвени, системата е подготвена“, категоричен бе той.

Проф. Богов коментира и протичането на инфекцията, когато е причинена от новия щам. „Малко по-леко протича новият щам, малко е спаднала възрастта на заразените. Появиха се много щамове, ще има и други. Колективният имунитет не виждам да се случи много скоро, може би до края на годината или поне август месец“, каза той. Според него обаче е притеснително отношението на хората към ваксинирането.

„Близо половината от хората не желаят да бъдат ваксинирани. Може ба кампанията трябва да продължи“, смята директорът на Александровска болница. Според него на хората вероятно им е трябвало малко време докато разберат, че ваксинацията не причинява странични ефекти.

„Надявам се голям процент от хората да бъдат имунизирани. Предстои да разберем дали отварянето на ресторантите и нощните клубове ще повиши заболеваемостта. Това и да се случи, ще бъде в малък процент. Трябва да свикнем да живеем с коронавирусната инфекция", подчерта лекарят и припомни, че ваксинираните не са освободени от задължението да пазят другите.

„Имунизацията предпазва от тежко заразяване човека, който е поставил ваксината. Това не го освобождава от задължението да спазва необходимата дистанция и мерки. В Германия никой от хората не избира каква ваксина да си постави. Всички ваксини са ефикасни. По друг начин стоят нещата с векторните ваксини - като тази на AstraZeneca и Johnson & Johnson. Белтъчната съставка от коронавирусната инфекция е натоварена върху аденовирус. Ако вече пациентът е имал среща с подобния вирус, ефикасността ще бъде по-малко", посочи проф. Богов.

Той се спря и на разликата при ваксината на Johnson&Johnson, която се свежда основно да начина на съхранение. Той е облекчен – при температури между 2 и 8 градуса. Другото различно е, че се залага на еднократна доза, което е по-голямо удобство за хората. Тази ваксина също е векторна, както и ваксината ва AstraZenecа, обясни проф. Богов.

Днес ситуацията е много по-различна, имаме ваксина, научихме се и как да се държим по време на пандемията, а това означава, че нещата се развиват в добрана посока, смята той. Следващата мярка след отварянето на ресторантите и нощните заведения ще бъде връщането на студентите в нормална среда за практически занятия, както и на учениците в училище. 

„Надявам се до края на годината всичко това да е приключило", обобщи директорът на Александровска болница.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Wupe

Да да 26.02.2021 10:46:53

Този да отговори защо закри отделението за болни след трансплантация? Също така е един изключително долен тип и поредният лакей на властта!

Гост 26.02.2021 14:32:29

Това не е вярно - отделението си работи и хората се следят и лекуват. Аман от лъжци

Да да 26.02.2021 14:38:52

Напротив, вярно е! Маса пациенти им избягаха от там където си бяха, нали го превърна в ковид отделение. Не го защитавай този , г-н Лакей! Ти явно си онзи ревностен защитник на другаря Ангелов, явно и други защитаваш от неговия екип! Ама можеш да си ЕМП!


Всичко за коронавируса
Още новини
1,3% положителни проби, отново няма починали
29.03.2024 08:47:50

1,3% положителни проби, отново няма починали

12 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 907 теста, което прави 1,32% пол ...

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...