!
Петък, 26 Април 2024
13
май
5
 

Проф. Пандев: Съвременната оценка за нивото на медицината е не колко операции са извършени, а колко са били предотвратени

В София се учреди Югоизточен европейски клуб по ендокринни тумори, в който ще членуват специалисти от 11 страни

Понеделник, 13 Май 2019 | 11:49:22
5

Наши хирурзи правят иновативни операции при рак на щитовидната жлеза, но за съжаление в момента в България липсва последващото лечение с радиойод. И ако оперираните пациенти нямат финансовата възможност да отидат в чужбина на радиойод-терапия, те са с

Наши хирурзи правят иновативни операции при рак на щитовидната жлеза, но за съжаление в момента в България липсва последващото лечение с радиойод. И ако оперираните пациенти нямат финансовата възможност да отидат в чужбина на радиойод-терапия, те са с висок риск за метастази. Проблемът е, че единственият търговец вносител на радиойод в България е отказал да го внася. Така българските пациенти в момента нямат достъп до тази терапия, която се плаща по Здравна каса.

За този парадокс в лечението на рака на щитовидната жлеза в България се разбра на Първатата научна конференция за Централна и Източна Европа по тиреоидни заболявания на 10 и 11 май във Военния клуб в София, която събра над 300 ендокринолози, над 100 хирурзи и много пациенти.

Стана ясно, че ендокринни хирурзи като проф. Румен Пандев, който е един от основните организатори на събитието, отстраняват рак на щитовидната жлеза чрез безкръвна ендоскопска операция без разрез на шията, а през устната кухина. Така България се нарежда сред деветте европейски държави, в които се правят такива иновативни операции.  

Забележителните успехи на българските ендокринни хирурзи са и причината на тиреоидната конференция в София да бъде учреден Югоизточен европейски клуб по ендокринни тумори, в който ще членуват специалисти от 11 страни. Лекари ендокринолози, ендокринни хирурзи, нуклеарни медици, патолози и специалисти по образна диагностика ще общуват помежду си електронно и ще обсъждат най-сложните случаи на тиреоидни тумори. Следващата им среща на живо ще бъде в Румъния през май 2020 г.

Тиреоидната конференция в София потвърди световната тенденция някои от карциномите на щитовидната жлеза да не се оперират, а пациентите само да се проследяват. Установено е, че в 14% от случаите микрокарциномите не нарастват в хода на човешкия живот.

Тенденцията да се редуцират операциите при тиреоиден карцином споделиха в София светилата в ендокринната хирургия – проф. Кюнг Те от Южна Корея и проф. Бруно Нидерле от Австрия. Според тях не повече от 5% от тиреоидните възли подлежат на хирургично лечение. В Корея и Япония са намалили оперативните намеси с близо 36%.

„Съвременната оценка за нивото на медицината се базира не на това колко оперативни намеси са извършени, а на това колко от тях са предотвратени”, коментира проф. Румен Пандев и изрази съжаление, че в лечението на ендокринните тумори в България се преследва повече скорост и по-малко наука и прецизност.

Проф. д-р Анна-Мария Борисова обяви кампанията на Българското дружество по ендокринология за скрининг за тиреоидни заболявания при бременните жени. Крайната цел на кампанията е повишаване интелектулното ниво на нацията, тъй като нивата на тиреоидните хормони на майката са фатални за интелекта на бебето. Прегледите са наложителни особено при бременни жени над 30 г.

„По статистически данни в момента в България 75% от жените с хипотиреоидизъм не са диагностицирани. При страдащите от хипертиреоидизъм 65% не знаят за заболяването си. Точно това налага скрининг на състоянието на щитовидната жлеза при бременни жени”, обясни проф. Борисова.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wVM%

Димов 13.05.2019 19:18:25

За съжаление в момента нямаме надежни критерий за тези 14 % от папиларните карциноми които не нарастват. Или с други думи проследяването е една руска рулетка с пациента. Хубаво е пациените с това заболяване да се информират за рисковете и честотата на метастазиране на заболяването. Активното наблюдение се провежда единствено в япония - в европа и америка за момента се счита за високорисков!!!

Читател 13.05.2019 19:04:43

Хубаво е да има ведри и усмихнати хора, в това число и Вие-Гост.Но дали е за усмивки цитираният факт, че е невъзможна радиойод терапията на част от пациентите с карцином ,поради липсата му. Май хич не е за смях.

cG4T д-р Дора Мирчева 13.05.2019 13:57:20

Бих желала да препоръчам, не само на проф. Борисова, но и на много от колегите, които говорят за скрининг, да се запознаят със съвместната публикация на Световната здравна организация "Скрирингът в Европа". Публикацията е на няколко езика, в т.ч. на английски и руски. Скринингът не е само профилактичен преглед, както в почти всички случаи се разбира в България. Той включва лечението, рехабилитацията и проследяването на всички новооткрити и установени вече случаи.....

Юри Хипев 13.05.2019 17:35:11

Уважаема колега Мирчева, Дайте линк моля!

Гост 13.05.2019 12:35:12

Усмихвам се


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...