!
Вторник, 23 Април 2024
23
авг
 

Разходно-ефективността няма да е водещия критерий при изписването на най-доброто лечение

Петък, 23 Август 2019 | 17:15:38 Надежда Ненова


Медицинските специалисти ще могат да преписват лекарствен продукт, различен от определените за разходно-ефективни, на базата на медицинска обосновка, в случаите на издаване на протокол на здравноосигурено лице, когато е за първи път. Това предвиждат по

Медицинските специалисти ще могат да преписват лекарствен продукт, различен от определените за разходно-ефективни, на базата на медицинска обосновка, в случаите на издаване на протокол на здравноосигурено лице, когато е за първи път. Това предвиждат последните изменения на проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 4 от 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукт, с който се въвежда механизъм за регулиране на разходите на НЗОК в рамките на предвидените плащания за лекарствени продукти.

Предложението на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България и е прието от Министерството на здравеопазването.

В същата посока е и предложението на Българския лекарски съюз, който предлага да се предвиди възможност лекарят, провеждащ лечението на даден пациент, да назначи най-подходящото за конкретния пациент лечение. От БЛС предлагат и за определяне на терапевтичните алтернативи, НЗОК да предложи тази преценка да се извършва от НСЦРЛП.

„Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, ще бъде ангажиран в процеса по определяне на терапевтични алтернативи чрез извършването на оценка на здравните технологии по предложение на НЗОК в процедурата по Закона за лекарствата“, отговарят от МЗ.

Според първоначално предложения проект, НЗОК трябва да спестява до 780 000 лв. на година при лечението с биологични терапии. Става дума за изписвано с протоколи лечение на нови пациенти с гастроентерологични, ревматологични и кожни заболявания, при които е при които е назначен лекарствен продукт/ терапевтичен курс с най-голяма разходна ефективност.  

С проекта се въвежда възможността при издаване на протоколи за скъпоструващи лекарствени продукти, при които се извършва експертиза, да се предписва лекарственият продукт/ терапия с най-голяма разходна ефективност за НЗОК, когато в конкретния случай са налице терапевтични алтернативи.

Заинтересованите страни са изразили съгласие с предложението за удължаване на максималния срок на валидност на протоколите за скъпоструващо лечение до 365 календарни дни, а отпуснатите количества да са достатъчни за не повече от 365 дни. Определянето срока на валидност на всеки конкретен протокол се извършва съобразно критерии, установени в НРД. С промените в Наредбата се регламентира датата на издаване на протокола да съвпада с датата на издаване на амбулаторния лист, респективно с датата на изпълнение на амбулаторната процедура по определяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти.

Относно принципите за разходната ефективност на лекарствените продукти, предложените промени влизат в сила от деня на обнародването им в „Държавен вестник“, а относно протоколите за скъпоструващи лекарствени продукти - от 1 януари 2020 г. „Целта е от една страна процесите, свързани с тях, да се доразвият в НРД, а от друга страна – да се осигури технологично време за отразяването им в информационните системи на НЗОК и в аптечните софтуери“, пише в мотивите към проекта.

Всички направени предложения може да видите тук. 

Пълния текст на Проекта може да видите тук. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nftN


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатните зъбни протези за пенсионерите се отлагат отново
23.04.2024 15:10:30

Безплатните зъбни протези за пенсионерите се отлагат отново

Заплащането от страна на НЗОК на тотални зъбни протези за пенсионери се отлага за пореден път. То ...

32 дела за общо близо 5,5 млн. лв. се водят срещу НЗОК за надлимитна дейност
23.04.2024 14:28:38

32 дела за общо близо 5,5 млн. лв. се водят срещу НЗОК за надлимитна дейност

32 дела, заведени от болници, се водят понастоящем срещу Националната здравноосигурителна каса за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...