!
Четвъртък, 28 Март 2024
21
юни
 

Ранната интервенция при деца с увреждания помага на 70% от тях да достигнат пълния си потенциал

Четвъртък, 21 Юни 2018 | 16:02:12


Ранната детска интервенция е най-добрият и доказал ефекта си подход за работа с деца с увреждания, забавяне в развитието, поведенчески и психически проблеми. Това е и най-ефективната превенция на разделянето на деца от родителите им и настаняването им

Ранната детска интервенция е най-добрият и доказал ефекта си подход за работа с деца с увреждания, забавяне в развитието, поведенчески и психически проблеми. Това е и най-ефективната превенция на разделянето на деца от родителите им и настаняването им в институции и домове за деца с увреждания. Около това се обединиха участниците в провелата се днес кръгла маса, посветена на необходимостта от създаване на национална система за ранна детска интервенция, съобщиха организаторите от Национална мрежа за децата.

Ранната интервенция помага на 70% от децата, при които се прилага, ако това се случи навреме, ако се прилага професионално и включва родителите и по-широкия семеен кръг, показват данните за САЩ, представени от д-р Емили Варгас Барон, която беше специален гост на събитието. Така децата могат да достигнат пълния си потенциал на развитие и да станат пълноценна част от обществото, като в същото време се намалят разходите за здравни и социални услуги, отпадането от училище, както и изолацията на детето и семейството му, ангажирано в грижата за него.

Д-р Барон, която е направила оценка на потребностите на правната и стратегическата рамка за въвеждането на интегрирана и устойчива система за ранна детска интервенция в България, е категорична, че у нас съществуват такива услуги, но те са разпокъсани и няма единна национална политика за подкрепа на семействата на децата с подобни проблеми и устойчиво държавно финансиране. По време на кръглата маса тя представи основните препоръки за България, възможните политически инструменти и действия при стратегическото планиране, за да развием устойчива и интегрирана национална мрежа от услуги за ранна детска интервенция с високи и уеднаквени стандарти за качество.

В доклада се препоръчва правителството ни сериозно да разгледа възможността да покани като водещо министерство Министерството на труда и социалната политика. Това министерство следва да организира срещите с другите министерства и организациите на гражданското общество с цел разработване, развиване и изпълнение на Националната система за РДИ. То и сега има водеща роля и подкрепя услугите за РДИ посредством сътрудничеството си с много общини. Препоръчва се също Министерството на финансите, Министерството на вътрешните работи, Министерството на правосъдието, Министерството на културата, Министерството на околната среда и водите и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията също да бъдат включени в дейностите за планиране на системата за РДИ.

Ранната детска интервенция (РДИ) е координирана система от индивидуални интензивни услуги за родителите на деца (от раждането до 3-годишна възраст), които се намират в рискови ситуации, със забавяне в развитието, увреждания, поведенчески проблеми или нужди за подкрепа на психичното здраве. Тези услуги са семейно ориентирани и се предоставят в естествената среда на детето, като помагат на родителите да провеждат игрови дейности за развитие с детето в рамките на обичайния дневен режим, с цел то да постигне своя пълен потенциал на развитие.

Участие в събитието взеха представители на министерствата на образованието и здравеопазването, Държавна агенция за закрила на детето, омбудсмана, Националния център за обществено здраве и анализи, УНИЦЕФ, СЗО, Институт за изследване на човека и населението към БАН, Медицински университет – Варна, Нов български университет, Община Варна и организации, които работят в тази област – Фондация „За нашите деца“, Сдружение „Дете и пространство“, „Карин дом“ - Варна, Сдружение „Еквилибриум“ - Русе, „Нашите недоносени деца“ и др.

Събитието е част от проект „Да подредим пъзела: устойчив семейно-ориентиран подход и ранна интервенция в България“, подкрепен с безвъзмездна финансова помощ от Фондация „Институт Отворено общество“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
qBFM


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш
28.03.2024 11:41:48

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Все още много повече грипни вируси се доказват, отколкото COVID и респираторните вируси, но и те ...

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“
28.03.2024 10:59:32

Откриха Отделение по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Пълмед“

В структурата на УМБАЛ „Пълмед“ – Пловдив вече работи Отделение по нуклеарна ме ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...