!
Четвъртък, 28 Март 2024
14
септ
 

Тестват всеки медикамент дали е фалшив чрез уникален код

10 млрд. опаковки лекарства в ЕС ще бъдат проследявани ежегодно

Четвъртък, 14 Септември 2017 | 17:48:57 Полина Тодорова


Специален код на опаковките на лекарствата, разпространявани на територията на Европейския съюз, ще дава възможност за проверка дали медикаментите са фалшиви. Мярката, която трябва да бъде приложена и в България, е част от европейската регулация за вне

Специален код на опаковките на лекарствата, разпространявани на територията на Европейския съюз, ще дава възможност за проверка дали медикаментите са фалшиви. Мярката, която трябва да бъде приложена и в България, е част от европейската регулация за внедряване на системата за верификация на лекарствените продукти. Страната ни, както и останалите държави членки, ще трябва да я въведе до 9-ти февруари 2019 г., а какво е осъществено по нея бе единствената тема на днешното заседание на парламентарната здравна комисия. Участие в нея взеха представители на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ), фармацевтичния бизнес, Българския лекарски съюз и други.

Основният механизъм на системата е проследяване на пътя на лекарствата чрез уникален двуизмерен код на продукта, който ще бъде вписан в европейска база данни още при опаковането на медикамента. „Опаковката се предвижда по целия  път на лекарствоснабдяването. В аптеката този код се проверява дали е истински чрез проверка в системата и се деактивира след продажба на клиента”, разясни Илиана Паунова от БОВЛ. По този начин годишно 10 милиарда опаковки, реализирани на територията на ЕС, ще имат подобен код. Към момента единствената държава, в която системата работи напълно, е Германия. Доскоро България е била на второто място сред „първенците” по внедряването й сред държавите на ЕС, но е била изпреварена от скандинавските държави и в момента е в челната петица, посочи още тя.

По данни на СЗО фалшифицираните лекарства съставляват 100 млн. опаковки в развитите държави, а годишно заради тях умират 1 млн. души. Близо 60% от продаваните в интернет лекарства са фалшиви. Изследване какви са цифрите по този показател в България не е правено, но Паунова се позова на средноевропейски данни, според които процентът на фалшивите лекарства е между 1% и 4%, като посочи, че по-скоро страната ни попада в ниските стойности. Така сметките показват, че у нас се продават близо 1,5 млн. фалшиви медикаменти.

Тези цифри обаче предизвикаха острата реакция на председателя на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов, който заяви, че те звучат страшно, но на практика не са верни. Той зададе въпроса и защо статистика от нелегалния бизнес като продажбата на лекарства в интернет се използва за ограничаване на легалния бизнес, в който проблем няма. Костов подчерта, че срещу тази инициатива са били представителите на фирмите производители на генерични лекарства и допълни, че тя се използва за обслужване на интересите и печалбите на големите производители основно заради загубите им от паралелната търговия.

В отговор председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов подчерта, че инициативата е събрала на една маса пет различни представители на фармацевтичния сектор и е коствала много големи усилия от всички тях с цел да не бъде натоварвана държавата и публичните фондове. Припомняме, в организацията за верификация от българска страна участват Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, Българската генерична фармацевтична асоциация, Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства, Българската асоциация на търговците на едро с лекарства и Българският фармацевтичен съюз. Проф. Гетов предупреди, че ако страната ни не стане част от системата за верификация, ще бъде подложена на наказателна процедура.

Конфликтен момент в дискусията в здравната комисия беше цената на четците, с които ще трябва да бъдат снабдени аптеките, като се чуха различни цифри. По думите на Паунова те ще струват между 100 и 200 евро, докато Николай Костов посочи стойност от близо 2000 лв. В тази връзка зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова попита дали системата ще доведе до ръст на цените на медикаментите, но беше уверена от Паунова, че няма подобна опасност.

Проф. Георги Михайлов от БСП постави въпроса за продажбата на лекарства и хранителни добавки в интернет. В отговор директорът на ИАЛ доц. Асена Стоименова посочи, че са нужни законови промени – както в Закона за лекарствата, така и в Наказателния кодекс, които да разширят правомощията на агенцията. С нуждата от законови промени се съгласи и зам.-здравният министър Лидия Нейчева. По думите й продажбата на лекарства  в интернет е дотолкова тревожна, че е нужно да се намесят други институции и в спешен порядък да има законови промени. Що се касае до хранителните добавки тя посочи, че има случаи на такива с по-високо съдържание на активно вещество на лекарство, отколкото в регистрирания медикамент.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
upJ#


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...