!
Петък, 29 Март 2024
13
февр
 

УМБАЛ „Свети Георги“ съкрати срока на онкоболните за старт на лъчетерапия

Продецурата може да започне от 1 до 3 дни от подаване на документите, приемат пациенти от цялата страна

Понеделник, 13 Февруари 2017 | 15:08:25


Най-краткия срок в страната за планиране и започване на лъчетерапия предлага Клиниката по лъчелечение на

Най-краткия срок в страната за планиране и започване на лъчетерапия предлага Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. За разлика от други лъчетерапевтични центрове в Пловдив и региона в първата пловдивска университетска болница не се чака от 1 до 3 месеца, обясни началникът на клиниката д-р Мария Влайкова, цитирана от пресцентъра на лечебното заведение.

Записването и планирането на пациентите става в рамките на 1 до 3 дни от подаване на документите, така че със сигурност гарантираме, че при нас няма забавяне на терапията, потвърди още д-р Влайкова.

Клиниката е разположена на удобно място, в центъра на града, на територията на База 1 на УМБАЛ “Св. Георги”, на бул. Васил Априлов 15А. Лъчелечението се провежда в удобно за пациентите време, като часът за облъчване се съобразява със заетостта на всеки пациент.

Университетската клиника по лъчелечение единствена у нас разполага с 50 места и приема пациенти по клинични пътеки от цяла България. Предимство е и фактът, че клиниката разполага с два линейни ускорителя, които са и с възможност за взаимозаменяемост. Тя припомни, че при пациентите с онкологични заболявания от първостепенно значение е лъчевата терапия да стартира веднага, ако е предоперативно или дефинитивно, съчетано с химиотерапия, или до 1 месец след операция. В противен случай заболяването може да напредне или да се появят далечни метастази, каза още д-р Влайкова.

Ежедневно през двата линейни ускорителя преминават около 100 пациенти. Годишно техният брой е близо 2 хиляди души, коментира д-р Влайкова. Единият от ускорителите на УМБАЛ „Свети Георги“ има многолистов колиматор – устройство, което осигурява максимална защита на здравите тъкани и на критичните органи. Всички линейни ускорители използват еднакви лъчи – фотони или електрони с различна енергия. Изборът на енергия е в пряка зависимост от дълбочината на тумора и стремежа за запазване съседните незасегнати тъкани и органи, а с устройството за електронно портално изображение (EPID) се получава виртуална верификация – виртуално потвърждение, по време на облъчване и оптимизиране на процедурата.

Клиниката разполага отделно от линейните си ускорители с два компютър томографа, така че планирането не спира работата и всички звена функционират едновременно. Това създава и добър пропускателен режим на пациентите и терапията им започва колкото се може по-бързо.

При всички пациенти се извършва 3D-анатомографско планиране, като лекар и медицински физик изготвят индивидуален план за лъчелечение, с определяне на общата доза и ритъм на облъчване в зависимот от крайната поставена цел – трайно оздравяване или облекчаване на редица оплаквания на пациента като болка, кървене и др.

Екипът на Клиниката по лъчелечение вече 12 години работи работи с най-модерната апаратура за лъчелечение, а през м. април там активно ще заработи и единственият в страната Кибер нож – роботизирана система за лъчетерапия, при която се използват над 200 лъча, с прецизност до 1 милиметър. В КЛЛ работят 6-ма лекари, като 4-ма от тях са с над 30-годишен стаж, някои от тях са и преподаватели в Медицинския университет в Пловдив, и 3-ма физици с над 10-годишна практика.

Клиниката има дългогодишен опит с пациенти по палиативни програми – провеждане на противоболково лечение при костни метастази, палиативно лъчелечение на централна нервна система при мозъчни метастази, както и лъчева терапия при медиастинален синдром. Отскоро се практикува и лъчелечение, съчетано с таргетна (прицелна) терапия при пациенти с тумори на глава и шия. Комбинирането на двете терапии е един от най-успешните методи при тези най-тежки ракови заболявания. В клиниката от няколко години се провежда и съчетана лъче-химиотерапия при онкоболни пациенти с тумори на мозъка и ректума. Чрез комисия, в която участват и квалифицирани химиотерапевти от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Свети Георги“, Клиниката по лъчелечение самостоятелно осигурява химиотерапевтичните и  таргетните лекарства.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KBqF


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...