!
Четвъртък, 28 Март 2024
19
септ
 

УМБАЛ „Св. Марина“ стартира кампания за откриване на деца с проблеми в растежа

Вторник, 19 Септември 2017 | 10:53:26


В УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна стартира мащабна кампанията за ранното откриване и навременно лечение на състояния с проблемен растеж GROWINFORM, съобщиха от лечебното заведение. Кампанията, която се провежда за първи път в България и е

В УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна стартира мащабна кампанията за ранното откриване и навременно лечение на състояния с проблемен растеж GROWINFORM, съобщиха от лечебното заведение. Кампанията, която се провежда за първи път в България и е насочена към семействата в страната, стартира в навечерието на международната седмица за детския растеж и ще продължи в следващите 2 години.

Над 2/3 от децата с проблеми в растежа са недиагностицирани, поради слаба информираност на общопрактикуващите лекари и родителите, отчитат детските ендокринозолози в „Св. Марина“. Мобилният екип на д-р Росица Стойчева включва детски ендокринолози и предвижда да извърши поне по две консултации в градовете Варна, Бургас, Добрич, Силистра, Русе, Разград, Шумен, Търговище, Велико Търново, Габрово и Ямбол. Пилотно са проведени срещи в градовете Русе, Шумен и Разград при които са извършени прегледи на 79 деца, като при 21 от тях са открити отклонения в растежа. 6 ще бъдат проследени от д-р Стойчева, а 15 са насочени за изследвания и доуточняване на диагнозата към УМБАЛ "Св. Марина" във Варна.

Кампанията GrowInform има свой сайт www.growinform.org, както и фейсбук страница. Там родителите могат да открият калкулатор, чрез който след въвеждане на данните за ръст, пол и възраст на детето, могат да видят дали то се развива в норма.   

Нарушенията в растежа ако не са вродени скелетни заболявания се проявяват предимно след първата и най-вече след втората година. От децата с нисък ръст малко над 50% имат някаква болестна причина за това. Останалата част са здрави деца, родени от по-ниски родители. 

При болестните нарушения в растежа предимно се касае за ендокринни или синдромни заболявания, не рядко има и съпровождаща по-тежка диагноза –кръвни, сърдечни, нервно-мускулни и др. Не случайно растежът се нарича прозорец на здравето, отбеляза д-р  Веселин Бояджиев – детски ендокринолог в УМБАЛ „Св. Марина“.

Колкото по-рано се извърши диагностиката, толкова по-големи са възможностите за лечение, а те вече са значителни, предвид напредъка на науката в сравнение с преди 15-20 години. "Класическият пример са децата с дефицит на производството на растежен хормон. Той се инжектира всяка вечер в организма с помощта на "писалки" и колкото по-рано започне това лечение, толкова е по-вероятно пациентът да приключи растежа си в рамките на това, което генетично му е заложено. Всяко едно отлагане ще доведе до по-слаб краен резултат. Лечението не е лесно, тъй като се извършва ежедневно. Минимумът на провеждането му е докато трае растежът, а не малка част от тези пациенти в продължават с приема и в зряла възраст, тъй като хормонът не отговаря само за растежа, а има и важни метаболитни функции", разказа д-р Бояджиев.

Дефицитът на растежен хормон се установява с ендокринни стимулационни тестове, които се провеждат в болнични условия, не амбулаторно. Диагностиката изисква поне два от тестовете да са с резултат, показващ подобен дефицит, не е достатъчен само един тест. В минимален брой от случаите става въпрос за наследственост, тъй като растежният хормон е белтък, който се произвежда на базата на генетични кодове. "Възможно е да се касае за изолиран случай на дефицит на растежен хормон, възможно е и други хормони, които се синтезират в хипофизата да са засегнати, всичко е индивидуално", поясни д-р Бояджиев.

Около 4000 са диагнозите в медицината, свързани с изоставане в растежа. Те са от групата на редките болести. Дефицитът на растежен хормон е само една от тях. Лечението на това заболяване е скъпо, но се поема изцяло от Здравната каса. Специалисти ендокринолози настояват за реимбурсацията и на други лечими заболявания, които не се повлияват от растежния хормон. Д-р Бояджиев алармира също за порочна практика той да се предписва и за болести, при които не помага, в следствие на което се губят средства за обречени каузи. "Трябва преценката за лечение да се извършва от хора, които познават точно тази част на медицината, която е доста специфична, тъй като се касае за наистина редки заболявания", заяви той.

Третата седмица на септември е посветена на детския растеж. През този период дни на отворените врати се провеждат в над 30 страни по света под мотото "Децата имат малко време да растат и цял живот да живеят с резултата". Консултациите по време на тези дни на отворените врати ще се извършват безплатно, без предварителни записвания и без направления в предварително посочените медицински заведения. Препоръчително е родителите да разполагат с точни данни за ръста и теглото на детето.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
k#Rp


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...