!
Четвъртък, 18 Април 2024
02
окт
 

Д-р Михаил Христов:

Целта ни е белодробно болните да бъдат трансплантирани и проследявани в България

Вторник, 02 Октомври 2018 | 14:36:53


"Крайната ни цел е най-добрият вариант – българските болни да бъдат трансплантирани и проследявани в България. Имаме подготовката и екипите да се извършват трансплантациите, имаме базата и трябва да се договорят детайлите. В петък очаквам да дойд

"Крайната ни цел е най-добрият вариант – българските болни да бъдат трансплантирани и проследявани в България. Имаме подготовката и екипите да се извършват трансплантациите, имаме базата и трябва да се договорят детайлите. В петък очаквам да дойде проф. Анан Саяр, който е проявил желание да оперира у нас наши болни, за да разгледа базата. Той е представител на голяма група болници в Истанбул“. Това заяви изпълнителният директор на Агенцията по трансплантации (ИАТ) д-р Михаил Христов пред Bulgaria ON AIR в коментар на проблемите с трансплантациите на белодробно болните у нас.

Той допълни, че на 18 октомври ръководството на ИАТ ще има среща в Анталия с всички членове на международна мрежа по трансплантации. За връзката с истанбулските болници пък е съдействала посланикът ни в Турция Надежда Нейнски.

„17 човека имаме включени в листата на чакащите за белодробна трансплантация. Двама от тях са в особено тежко състояние, една от жените е в реанимация вече втора седмица. Наистина има хора, които умират. Всяка година се увеличава листата на чакащите и до края на годината може да има увеличение на броя на чакащите пациенти", призна д-р Христов.

Той разказа и как се е стигнало до ситуацията да се търси клиника, която да трансплантира белодробни пациенти при положение, че от 2015 до 2017 г. България имаше добро сътрудничество с Виена.

„От май месец 2017 г. е престанал да действа договорът с болницата във Виена, който е продължил две години и благодарение на който седем наши болни са трансплантирани. Преди приключването на договора започва една кореспонденция между ИАТ и МЗ да се иска разрешение за продължението му. За съжаление тази кореспонденция продължава 8 месеца. Не мога да си обясня защо, но има забавяне. През това време се сменят 4 министъра – д-р Москов, д-р Семерджиев, проф. Петров и Кирил Ананиев. Най-много бях поразен от 4-месечната кореспонденция между д-р Симеонова, зам.-министъра д-р Ненков и министър Николай Петров. През цялото това време те питат дали да се продължи договорът. Аз ако бях, щях да го преподпиша“, каза д-р Христов.

Той поясни още, че през 2017 г. Евротрансплант съобщават, че има и нови правила на сключване на договори между Агенцията по трансплантации и болници от страни, членки на Евротрансплант. Те изисквали предварително обучение на персонала. Започната е процедура, в която Евротрансплант пита осемте болници от страните членки на Евротрансплант коя от тях има желание да работи с България. Появили са се две кандидатури, и двете от Германия – едната е от болницата в Йена, а другата – от Есен.

„Има някакво замръзване на кореспонденцията с болницата в Есен. Последното писмо е от 16 август, подписано от проф. Кемлер, който казва, че не може да се помогне на нашите спешно чакащи пациенти. Кореспонденцията с тях не е спряла, но проф. Кемлер не ни е отговорил“, уточни д-р Христов.

Тодор Мангъров от Асоциация "Пулмонална хипертония" беше категоричен, че има форма на неразбиране на проблема от предишното ръководство на Здравното министерство. По думите му пациентите са малък брой и това е позволило на МЗ да неглижира проблема. "От 2017 г. до момента няма българин, който да е включен в европейската листа на чакащите. Тези хора умират. По един пациент на всеки два месеца си заминава", каза Мангъров.

Радостина Гетова, която е главен експерт в Агенцията по трансплантация, увери, че поддържат връзка с чакащите за трансплантация и държат техните близки в течение със ситуацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$%na


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...