!
Петък, 19 Април 2024
15
окт
 

12 научно-изследователски програми са започнати по проекта ПЕРИМЕД

Вторник, 15 Октомври 2019 | 09:53:07


Проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на МУ-Пловдив и чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев представиха постигнатото до момента по проекта Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)&l

Проф. д-р Мариана Мурджева, ректор на МУ-Пловдив и чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев представиха постигнатото до момента по проекта Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)“.

Напредъкът на проекта е видим и физически, защото усилията ни през първата година бяха насочени към създаване на инфраструктурата, подчерта проф. Мурджева, като допълни, че и в трите партньорски институции - МУ – Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски” и ИМК – БАН, са бил ремонтирани и реновирани лаборатории.

Строително-ремонтни дейности за „Лаборатория за лекарство-доставящи системи и персонализирана медицина“ на обща стойност 29 000 лв. са извършени на територията на водещата организация – МУ-Пловдив. ПУ „Паисий Хилендарски“ отчита строително-монтажни работи за комплекс от специализирани лаборатории – експериментална база за  пилотни продуктови образци и анализа им, на обща стойност 923 000 лв., а ИМК-БАН – строително-ремонтни дейности за „Лаборатория за физико-химично охарактеризиране на лекарствени средства“ на обща стойност 60 000 лв.

От планираното оборудване за нови лаборатории и системи за общо 8,06 млн. лв. в МУ – Пловдив до момента е доставена апаратура за 4,3 млн. лева. В ПУ „Паисий Хилендарски” планираното оборудване е за 6.5 млн. лв., а доставеното до този етап е за 1.3 млн. лв. В  ИМК-БАН, София, планираното е на стойност 1.4 млн. лв., а доставеното досега – за  640 хил. лв.

„Най-голямото ни предизвикателство са обществените поръчки. Цялата апаратура, всички реактиви, консумативи, които предстои да се закупят, са обект на обществени поръчки, които вървят малко по-бавно и мъчително. Но засега се движим в определения срок и то благодарение на факта, че разполагаме с много експертни екипи“, сподели проф. Мурджева. Тя уточни, че 70% от стойността на проекта е предназначена за апаратура.

Това е проект, насочен към третото десетилетие на 21-ви век. Напредъкът му е реален, защото всички участници в него осъзнаваме голямата отговорност пред обществото за здравето на хората. Създаваме не само научна инфраструктура, а и научна среда, в която градим творческо мислене и иновации, каза ръководителят на проекта чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Към момента МУ-Пловдив отбелязва принос към лечението на злокачествени лимфоми в детска възраст и иновативни лекарство-носители, а ИМК-БАН – физикохимични моделни системи за лекарства и лекарство-носители биополимери, наночастици и техните комбинации, коментира проф. д-р Борис Шивачев от Института по минералогия и кристалография.

Сключени са 51 договора по 21 процедури, като общата стойност на сключените договори е над 15 милиона лева, разказа още проф. Мурджева. Тя допълни, че е даден старт на 12 амбициозни научно-изследователски програми.

Екипът на МУ-Пловдив в проекта работи в сферата на онкологични и онкохематологични заболявания и критично-болни пациенти и лекарство-доставящи системи за насочено действие на лекарства; генетични полиморфизми в гени, асоциирани с лекарствени продукти, приложими при лечение на злокачествени лимфоми. Учените от ПУ „Паисий Хилендарски“ изследват молекулярни биомаркери, имунобиомаркери, биокатализатори и биологично активни вещества, биополимери, биосензори, а колегите им от ИМК-БАН са съсредоточили усилията си върху физико-химичния контрол на иновативните лекарствени форми.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PVYy


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...