!
Петък, 19 Април 2024
10
окт
 

Пациентите с епилепсия все още са със затруднен достъп до диагностика и лечение

Сряда, 10 Октомври 2018 | 16:26:47


Достъпът на пациентите с епилепсия до адекватна диагностика и лечение продължава да е затруднен. Евтини медикаменти за лечение на епилепсия постоянно напускат страната ни. Основните причини за това са както реекспортът, така и нерешените докрай проблем

Достъпът на пациентите с епилепсия до адекватна диагностика и лечение продължава да е затруднен. Евтини медикаменти за лечение на епилепсия постоянно напускат страната ни. Основните причини за това са както реекспортът, така и нерешените докрай проблеми със заличаването на така наречените медикаменти „призраци“. С тях някои фирми изкуствено подбиват реимбурсния пазар по НЗОК, а след това не ги внасят. Крайният резултат е, че се изтеглят и по-скъпите препарати, а пациентите остават без терапия.

Това стана ясно по време на национална конференция на тема „Епилепсията – равни възможности“, която се проведе днес в София. Събитието се организира от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) по случай 20 години от нейното основаване. Участие в него взеха представители на МЗ, МТСП и МОН, а специален гост беше проф. Мартин Броуди, президент на Международното бюро по епилепсия – IBE.

Добрата новина в това отношение е, че тази година у нас започна да се прилага нова терапия за лечение на епилепсия. Тя е предназначена за хора с туберозна склероза комплекс (ТСК), при която над 75% от пациентите имат и епилептични пристъпи.

Друг основен проблем е липсата на достатъчно направления за ЯМР, ПЕТ-скен, с които се извършва диагностика на епилепсията, обясни председателят на АРДЕ Веска Събева. Заради това за тези скъпи изследвания се чака много и често те не се извършат по Здравна каса, а пациентите си ги заплащат сами. Аналогичен е проблемът и с изследването за серумни нива.

Също така НЗОК все още не заплаща „дълбоки електроди“ за изследване, свързано с хирургични интервенции, както и вагостимулиращ апарат, който се слага в организма и подобрява състоянието на пациентите. У нас също така не се покриват от НЗОК генетични изследвания в областта на епилепсията, няма и клинична пътека за тежката й резистентна форма, въпреки че е предложена и подкрепена от специалистите в тази област преди доста години. Все още не се внасят в страната ни и редица медицински изделия за хората с епилепсия, сред които са предпазни каски срещу удар, както и гривни за предупреждение за началото на пристъпите.

Продължава да има и дискриминация сред хората с епилепсия в образователната система, както и на пазара на труда, категорична е Веска Събева. Тя се надява, че част от тези проблеми ще бъдат преодолени с реформата в социалната сфера, която се подготвя в момента.

На конференцията лекари и пациенти поискаха също така разрешаване употребата на канабис при лечението на епилепсия. „Канабисът се използва в различни терапии от над 5000 години, той има доказано антипристъпно действие при пациенти с епилепсия. Как точно обаче работи, какви са страничните му ефекти и начини да се включи в подходяща формула за лечение са въпроси, на които търсим отговор през последното десетилетие“, заяви проф. Мартин Броуди. Според него опитите в откриването на най-подходящия начин за приложение на канабиса трябва да продължат. На същото мнение са и пациентите. Затова от АРДЕ настояват да се легализира употребата на веществото за подобни клинични и научни цели.

„Нашата битка започна преди 4 години, в нея не сме сами, а заедно с други пациентски организации. Досега обаче успяхме да проведем само една среща с институциите, от които зависи решаването на проблема - Националният съвет по наркотични вещества. За съжаление до положителна развръзка не се стигна“, обясни Веска Събева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
AZ9R


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...