!
Петък, 29 Март 2024
28
окт
 

Пациенти и лекари могат да се обединят за бюджета*

Петък, 28 Октомври 2016 | 15:08:25


  Има случаи, в които пациентите и лекарите (в

 

Има случаи, в които пациентите и лекарите (в този коментар лекари е събирателно понятие на всички медици) имат различни интереси има и такива, в които интересите им съвпадат. Един от вторите е бюджета на НЗОК за 2017 година.

1. В интерес и на лекарите и на пациентите е публичните разходи за здравеопазване да се увеличат. За лекарите това е важно, за да могат да вършат работата си както трябва и да получават по-високи доходи. За пациентите означава повече медицински услуги и по-малко плащане от джоба.

Основанията да се искат повече пари са налице. Най-простия начин, но и най-верния е да сравним нашите разходи с тези на страни с подобни територия и население. Да вземем една Гърция, която дори след като изпадна в тежка икономическа криза, отделя 3 пъти повече за здравеопазване (преди това 5 пъти) и стигнем например до Австрия, която отделя 14 пъти повече от България.

Правителството парадира с прогноза за увеличение от порядъка на стотина милиона лева за 2017 година. Това не върши работа и не е за хвалба. Подобно увеличение трябва да се поднася с извинение. Грешката тук не е в числото, а в порядъка. Необходимо е увеличение с 1-2 милиарда лева, и то само като начало.

Един от инструментите да се постигне увеличение например е прокурорите, следователите, съдиите, военните и държавните служители да започнат да се осигуряват така, както се осигуряват учителите и всички други работещи в страната. Това, освен че ще донесе повече приходи в бюджета на НЗОК, е по-справедливо, а и ще престане да бъде пречка за бъдеща демонополизация на здравното осигуряване.

2. След въвеждането на идентификация на пациента с пръстов отпечатък и на теория, и на практика не може да се отчете фиктивна дейност от болниците. Следователно необходимостта от лимити на болниците отпада от 1 ноември.

И пациентите, и лекарите имат интерес това да стане.

Пациентите ще плащат по-малко, ще получат отново отнетото им право на свободен избор на болница, в която да се лекуват. Лекарите няма да останат с неплатена „надлимитна” дейност, както беше миналата година. НЗОК ще е спокойна, че е платила лечението на здравноосигурени лица.

3. Лекари и пациенти нямат интерес от това надзорът на касата да стане част от нейната администрация и да започне да получава заплати. Лекарите и пациентите имат интерес надзорът на касата да бъде обществен орган, да надзирава здравното осигуряване от името на работниците, работодателите, пациентите и осигурените. Само такъв, независим финансово и административно от политиците и здравните власти орган, може да бъде полезен и ефективен за здравната система.

4. И лекарите, и пациентите нямат интерес от премахване на съдебния контрол върху санкциите на НЗОК, каквото се предлага със Закона за бюджет на НЗОК. За лекарите е лесно разбираемо – прекратяването на договора с касата означава карай на работа, заплата, инвестиции и пр.

Не по-малък обаче, макар и не толкова лесно разбираем, е интересът на пациента от това касата да не може да се саморазправя с лечебните заведения без съдебен контрол върху нейните актове. Ако болницата е поставена в зависимост и административно подчинение на НЗОК, то всеки път, когато се сблъскат интересите на касата и на пациента, лечебното заведение ще бъде принудено да се съобрази с касата, а не с пациента си, защото е под угрозата не само да бъде глобено, но дейността му да бъде прекратена, и то без да може да се защити пред съда.

Вижда се, че лекари и пациенти могат да имат обща позиция по всички тези въпроси. Няма нормален политик, който да не се съобрази с това.

-------------------------------------

*Коментарът е на д-р Стойчо Кацаров, председател на УС на Центъра за защита правата в здравеопазването. Публикуван е на страницата на правозащитната организация



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
H*95


Всичко за коронавируса
Още новини
Е-рецептите за антибиотик: Месеци по-късно проблемите остават
29.03.2024 11:42:26

Е-рецептите за антибиотик: Месеци по-късно проблемите остават

„В Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) има повече медицински асистенти и фелдшери, ...

63% от мъжете и почти половината от жените у нас са с наднормено тегло
29.03.2024 10:59:24

63% от мъжете и почти половината от жените у нас са с наднормено тегло

63% от мъжете у нас са с наднормено тегло, като с напредването на възрастта проблемът се задълбоч ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...