!
Четвъртък, 18 Април 2024
18
ноем
 

Прогноза: До 2060 г. 14,4 млн.души в ЕС ще имат предсърдно мъждене

За втори път НПО провежда безплатна скринингова кампания в малки населени места

Понеделник, 18 Ноември 2019 | 17:05:34


Днес започва Международната седмица на предсърдното мъждене. Известно е, че това е най-често срещаната и най-опасна сърдечни аритмии, която засяга хора от всички възрасти. По данни на Европейското кардиологично

Днес започва Международната седмица на предсърдното мъждене. Известно е, че това е най-често срещаната и най-опасна сърдечни аритмии, която засяга хора от всички възрасти. По данни на Европейското кардиологично дружество (ESC) в проучване, публикувано през юни тази година, се посочва, че около 7.6 млн. души в Европейския съюз имат предсърдно мъждене, като се очаква до 2060 г. броят на засегнатите да достигнат 14.4 млн.

И тази година мотото на кампанията, под която ще премине седмицата,  е „Открий. Защити се. Коригирай. Усъвършенствай.“ (Detect.Protect.Correct.Perfect.)  и отново ще се фокусира върху последиците, до които може да доведе предсърдното мъждене, ако не е диагностицирано и не е приложена адекватна терапия. Специалистите припомнят, че най-тежките от тях са мозъчния инсулт или сърдечната недостатъчност.

Пациентите с предсърдно мъждене имат 5 пъти по-голям риск от сърдечно-съдов инцидент. Приема се, че то е главната причина за емболични инциденти, които в 75% от случаите са мозъчно-съдови - инсулт. При около 30% от пациентите, диагностицирани с предсърдно мъждене, няма съпътстващо сърдечно заболяване.

Лекарите припомнят, че измерването на пулса е проста, но съществена част от профилактиката, която всеки трябва да провежда. Измерването на пулса на ръката е много лесно и може да се направи от всеки в домашни условия като отнема по-малко от минута, но засичането на регулярни отклонения от нормата може да е знак, че трябва да се потърси консултация със специалист.

Предсърдното мъждене много често няма никаква клинична изява, като поради тази причина остава неразпознато и нелекувано. Превенцията при него е същата като при други сърдечно-съдови състояния. Тя включва редовни и дозирани физически упражнения, здравословна диета, отказ от тютюнопушене и алкохол, постоянен контрол на кръвното налягане и диабета. Скринингът за предсърдно мъждене е важен, тъй като след установяване на заболяването, то може да се контролира успешно, така че да се предотвратят усложнения, най-сериозното сред които е инсултът.

И тази година Националната пациентска организация (НПО) ще отбележи Международната седмица на предсърдното мъждене с една инициатива, която стартира през миналата година и предизвика интереса и одобрението на стотици пациенти.

Това е скрининговата програма за безплатни прегледи на пациенти от малки населени места, които са в риск от предсърдно мъждене. Записването става през личните лекари и/ или преглеждащите специалисти.

От НПО отчитат, че през 2018 г. са били скринирани 427 пациенти от 11 населени места. През месец май 2019 година кампанията се проведе за втори път и бяха осъществени прегледи на 301 души от 13 градове и села.

Чрез тези прегледи се цели навременна профилактика на сърдечно-съдовите заболявания и ранно откриване на пациенти с предсърдно мъждене или такива, които са в риск от възникване на инсулт, поясняват от НПО.

Оттам припомнят, че хората, които се диагностицират и лекуват пълноценно, се радват на много по-добро качество на живота и имат мотивация за дългосрочен и по-качествен контрол на заболяването.

 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tcJB


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...