!
Четвъртък, 25 Април 2024
25
юли
 

Какво е Аюрведична медицина?

Успешно лечение на всяка болест

Сряда, 25 Юли 2018 | 11:09:45


Аюрведа е медицина, зародила се в древна Индия и намерила през хилядолетията лечение за всяка болест. Тя е традиционната медицина на целия Източен свят. Като стройна наука се прилага успешно от поне 5000 години, като явното й влияние личи в Тиб

Аюрведа е медицина, зародила се в древна Индия и намерила през хилядолетията лечение за всяка болест. Тя е традиционната медицина на целия Източен свят.

Като стройна наука се прилага успешно от поне 5000 години, като явното й влияние личи в Тибетската медицина, традиционната медицина на Китай, в Непал, Шри Ланка и т.н. За Аюрведа има запазени древни трактати, които са и като медицински енциклопедии, и като учебници с указания.

 

Описани са болести, симптоми, средства и начини на лечение, инструменти, изисквания към лекаря и екипа му, и т.н. Трябва да се отбележи, че още преди хиляди години аюрведите са правели операции на очи, присаждали са органи и др.

Като наука и практика древната Аюрведа е толкова всеобхватна и завършена, че класическата й форма се прилага непроменена и днес - билки, масла, масажи, методи за прочистване на токсините от организма, хранене, йога практики и др.

В самата Индия днес 80 на сто от хората използват Аюрведа методите и средствата за лечение, а държавата поддържа широка образователна мрежа от аюрведа училища, колежи, специализирани университети и институти. Завършилите терапевти и лекари получават лицензи.

Те преминават различни специализации и степени, защото Аюрведа е огромно познание и трябва специализация - за процедури и терапии при болести на определена система на организма; Аюрведа хранене, приготвяне на лечебните билки и маслата по десетки хиляди рецепти.

През последните десетилетия тя е търсена и в Западната цивилизация, в Европа и САЩ се направиха и се правят аюрведа клиники и международни институти. Хората се обръщат към тази древна медицина и за лечение, и за профилактика.

Тук трябва да се каже, че Аюрведа е система от правила за начина на живот. Ако човек ги спазва, може да достигне без проблеми до 120 години, като през дългия си живот да е здрав, активен, щастлив.

Трите доши и аюрведа лечението

Аюрведа лекува чрез възстановяване на природно зададения в тялото енергиен баланс. Този баланс е вроден и уникален за всеки. Ако бъде поддържан, човек няма да се разболява. Защото организмът, който е създаден като саморегулираща се система, ще функционира оптимално, няма да има причини и условия за развитие на болести.

При неправилен начин на живот обаче, енергийното равновесие започва да се нарушава, а това води до нарушения в дейностите на тъканите и органите, а оттам - и до заболявания.

Става дума за баланс на три енергии, наричани Доши. Те са биологични същности, всяка от които е свързана с определен тип процеси и дейности в тялото.

 

Вата се свързва с всички видове движения - пулс, дишане, мигане и т.н., включително и енергийните потоци - другите две Доши не биха могли да се движат без Вата. Пита управлява трансформациите, преобразуването на материята - смилането на храната, метаболизма, температурата. Кафа отговаря за течностите, свързването и изграждането на тъканите, растежа и имунитета.

В баланса на тези биологични същности една или две са изявени в по-голяма степен. Която преобладава, определя Дошата на човека. Тя от своя страна определя всичките му особености - биологични, психични и духовни, дори предразположеността към болести.

От баланс може да излезе и водеща, и неводеща Доша, може да се получат и комбинирани отклонения при трите енергии. При техния дисбаланс човек чувства дискомфорт, тежест, болки, появява се страх, угнетеност, отчаяние, подтисната кондиция. Аюрведа има различни методи и средства за възвръщане на баланса, но особено важно е храненето.

Всяка храна, вкус, аромат, въздействат по различен начин на различните Доши - увеличава една, намалява друга. Затова след диагностиката аюрведа лекарят изписва специален хранителен режим - часове на хранене, кои храни могат да се консумират свободно, кои по-рядко да са в менюто или да се сведат до минимум, в какви съчетания.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#6HN


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...