!
Четвъртък, 28 Март 2024
04
авг
 

Проф. Владимир Спасов: Най-сериозният проблем на детското здравеопазване са кадрите

Сряда, 04 Август 2021 | 15:45:34 Невена Попова


Проф. Владимир Спасов е един от доайените на българската педиатрия. В  продължение на 20 години ръководи Педиатричната клиника в столичната Втора МБАЛ. Разговаряме с него за промените, които наложи пандемичната обстановка, за трудностите и пер

Проф. Владимир Спасов е един от доайените на българската педиатрия. В  продължение на 20 години ръководи Педиатричната клиника в столичната Втора МБАЛ. Разговаряме с него за промените, които наложи пандемичната обстановка, за трудностите и перспективите пред детското здравеопазване у нас. 

Проф. Спасов, как се промени потокът от пациенти в ръководената от Вас клиника по време на пандемията?

COVID – 19 се разпространи много бързо и пандемията промени живота в целия свят. Всички бяхме изненадани, защото не знаехме нищо все още за тази инфекция.

Болницата и респективно Педиатричната клиника бяха определени за лечението на COVID. Обществото бе обзето от страх и несигурност, най-притеснени бяха родителите и те предпочитаха да се насочат към клиники в заведения, където не се приемат и лекуват COVID пациенти.

През 2020 година рязко спадна броя на постъпилите деца в клиниката, и респективно – намаляха и приходите през този период. През 2019 година, клиниката имаше приход – 1 087 351лв., а през 2020 година – 520 402лв., т.е. бяхме на минус 311 878 лв.

През този период напуснаха 5 медицински сестри и трима лекари от клиниката, които не желаеха да работят при тези условия. Останахме крайно редуциран лекарски и сестрински екип и все още не можем да се възстановим напълно, както с медицинския персонал така и с финансовите постъпления.

Какви деца постъпват най-често сега, когато епидемичната обстановка е относително по-спокойна?

В момента в клиниката постъпват деца с обичайните за сезона респираторни заболявания и то предимно с усложнения от пневмонии и деца с пристъпи от бронхиална астма. Освен това имаме и две деца след фебрилни гърчове, провокирани най-вероятно от високите температури. Това е обичайната патология, характерна за този сезон. Пълноценната работа на клиниката постепенно се възстановява.

Какво е отношението на родителите към ваксинирането срещу COVID – за тях самите и за децата им?

Аз не съм провеждал анкета сред родителите по този въпрос, но като лекар съм убеден в ползата от ваксинирането, като най-успешен и доказан метод за превенция на инфекцията. Като правило, по-интелигентните, по-образованите майки се отнасят по-сериозно и отговорно към ваксинирането.

И тъй като заговорихме за отношението на родителите, нека Ви попитам винаги ли са готови те да сътрудничат на лекарите, какво е поведението им като придружители?

За съжаление, не мога да кажа, че винаги се отнасят се необходимото уважение към нас, медиците, нито че се са склонни да спазват реда в двете отделенията на клиниката. Първо, много често те търсят помощ направо при нас, в болницата, която е денонощно отворена. Не отиват при личния лекар, някои дори нямат избран такъв за детето си. Не търсят и спешна помощ, а идват направо при нас. Подхождаме със старание и чувство за отговорност към всеки случай, друг е въпросът какво ни струва това. Никак не приятно обаче да видиш на сутрешна визитация, че майка не е в стаята до детето си, или пък че по всяко време е готова да излезе навън и да го остави само без наблюдение и грижи.

Каква е прогнозата Ви – има ли повод за притеснение относно нова вълна през есента?

В настоящия момент е трудно да се прогнозира точно какво ще се случи през есента. Ако се появи нова вълна с нова мутация на вируса, то тя няма да бъде в голям размер, тъй като у нас има много ваксинирани и преболедували хора, чиито имунитет потиска развитието на COVID, т.е. колективният имунитет ще ограничи разпространението на вируса у нас.

От позицията на педиатър с немалка практика моля да споделите впечатлението си – като цяло промени ли се заболеваемостта сред децата през последните години?

Въпросът Ви засяга цялата детска заболеваемост. Невъзможно е при сегашните педиатрични профили и лечение в различни профилирани клиники един специалист да даде характеристика за динамиката на детската заболеваемост. В нашата клиника се приемат деца с респираторни заболявания, които имат подчертан сезонен характер и в клиниката постъпват деца с усложнения.

В последните години се вижда, че зачестяват хоспитализациите на деца с респираторна алергия (алергични хреми, ларинготрахеити, пристъпи на бронхиална астма и др. ). В клиниката не се лекуват гастроентерологични, ендокринни, неврологични и кардиологични заболявания, така че не мога да се ангажирам с конкретен отговор.

Достатъчно добра ли според Вас е връзката между доболничната помощ – личните лекари и СИМП, и лекарите от болничните отделения и клиники?

Винаги има недостатъчна колаборация между доболничната и болничната дейност на лекарите. При възникване на епидемиологичната обстановка тези взаимоотношения се засилиха, поради спешните епидемиологични проблеми, които възникнаха. Начинът на комуникация между доболничната и болничната помощ зависят и от двете страни.

Необходимо е да се изгради по-тясна връзка между тези звена, което ще бъде от взаимен интерес и в полза на пациентите.

Кои са неотложните проблеми в детското здравеопазване, които трябва да намерят решение в близко време, по Ваше мнение? Достатъчно ли са младите лекари, които имат желание да специализират в тази област? Какви стимули трябва да има, за да се развива успешно детското здравеопазване у нас?

Най-сериозният и неотложен проблеми в детското здравеопазване са кадрите – лекарите и сестрите. Този проблем е всеизвестен, но стана особено актуален при пандемията от COVID – 19.

В момента в педиатричната клиника работим 4 ординатори и един завеждащ клиника. От тези ординатори двама са в пенсионна възраст, както и началникът на клиниката. Необходимо е да осъществяваме денонощно дежурство и безотказно приемане на болни деца. Освен това, месеци юли и август са месеци на отпуските и всички колеги желаят да излязат в отпуск. Месечният график се осъществява с много часове извънреден труд. Колегите са преуморени и не знам докога можем да продължим с този график. Същото се отнася и за сестринския екип. Тези проблеми са добре известни, но за сега няма желаещи да постъпят на работа в клиниката.

Проблем е за цялата страна и Министерството на здравеопазването трябва да вземе спешни мерки за решаването му. В противен случай България ще остане без детски лекари и сестри.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NMkw


Всичко за коронавируса
Още новини
Кампания за безплатни изследвания за рак на дебелото черво започва днес у нас
28.03.2024 15:10:49

Кампания за безплатни изследвания за рак на дебелото черво започва днес у нас

Програмата „Заедно срещу рака на дебелото черво“ се разгръща като мащабна инициатива, ...

ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка
28.03.2024 14:25:47

ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка

Във връзка с оповестен случай на починала 33-годишна бременна жена, ИА „Медицински надзор&l ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...