!
Вторник, 23 Април 2024
29
апр
 

Проф. Христова: Преди да използваме „Спутник V“, тя трябва да е одобрена от регулатор

Колективният имунитет трябва да е 85-90%, за да затихне епидемията, категорична бе тя

Четвъртък, 29 Април 2021 | 10:34:31


Ваксината на Janssen и „Спутник V“ всъщност са много сходни, тъй като и двете се основават на аденовирус. Те са векторни ваксини, по подобие на ваксината на AstraZeneca. Това отбеляза пред Bulgaria ON AIR зам.-директорката на Националния це

Ваксината на Janssen и „Спутник V“ всъщност са много сходни, тъй като и двете се основават на аденовирус. Те са векторни ваксини, по подобие на ваксината на AstraZeneca. Това отбеляза пред Bulgaria ON AIR зам.-директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

Тя коментира, че решението да се даде възможност за преговори за „Спутник V“, одобрено вчера от здравната комисия, е добро, и припомни, че няколко европейски страни вече взеха такова решение. „Но преди да започне да се използва, е добре регулаторен орган да прегледа и потвърди данните а ефективност и безопасност. Дали ще е наш или европейски регулаторен орган, но някак си, когато се работи с хора, трябва да има твърди доказателства, че нещата са така, както са описани“, отбеляза проф. Христова.

В Русия има много стара школа за създаване на ваксини, така че съм далеч от мисълта че ваксината не е хубава, каза още тя, но отново подчерта, че всяка ваксина минава през проверка и потвърждение на ефективността и безопасността си и такъв трябва да е случаят и с въпросната руска ваксина.

Зам.-директорката на НЦЗПБ също така потвърди изтъкнатото вчера на заседанието на здравната комисия – че българската Изпълнителна агенция по лекарствата няма капацитета да извърши нужната проверка на „Спутник V“. „Имайте предвид, че в ЕМА работят най-изтъкнатите експерти, и то голям брой хора, които са посветили живота си на отделни направления, които имат отношение към това. Така че ние като членове на ЕС е добре да използваме тяхната експертиза“, обясни тя.

По отношение на ваксината на Janssen пък проф. Ива Христова коментира, че еднодозовото ѝ приложение ще ускори имунизацията и облекчи ситуацията. „Както казах, тя също е векторна ваксина, съществени странични ефекти няма, основно са локалните – болка на мястото на поставянето на инжекцията и т.н.“, информира специалистката.

Тя се спря и на фалшифицирането на ваксини, като обясни, че фалшификатите се разпространяват чрез фалшиви онлайн сайтове, така че хората няма от какво да се опасяват, ако си поставят ваксина при личния лекар или в определен ваксинационен пункт, тъй като ваксините там достигат до там чрез централна доставка. „Тук опасност по-скоро има, ако отделни хора, в желанието си да не изчакат реда си, се доверят на неясни онлайн сайтове. Там вече шансът е еднакъв за всички страни“, отчете проф. Христова и уточни, че проблемът в такъв случай е възможността незнайният препарат да навреди.

По отношение на колективния имунитет пък специалистката заяви, че той трябва да е 85-90%, а не 70%, за да бъде ликвидирана епидемията. „Това не го очакваме“, отбеляза тя. По думите ѝ обаче бавно, но сигурно се повишава броят на невъзприемчивите лица – преболедували или ваксинирани. Проф. Ива Христова даде за пример Израел, където вече над 50% от населението е със завършена имунизация и където новите случаи сериозно намаляват, а смъртните дори започват да изчезват. „Очакваме нови десетки хиляди дози, има огромен брой желаещи и чакащи, така че мисля, че ни очаква едно спокойно и хубаво лято“, обобщи тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QzwY


Всичко за коронавируса
Още новини
Проучват възможността пластири от кожата на донора да индикират ранно отхвърляне на трансплантиран бял дроб
23.04.2024 17:11:11

Проучват възможността пластири от кожата на донора да индикират ранно отхвърляне на трансплантиран бял дроб

Ново клинично изпитване, ръководено от Отдела за хирургични изпитвания на Оксфордския университет ...

Ревматолози от цялата страна участваха в интерактивен курс по ЯМР в Симулационния център на МУ – Пловдив
23.04.2024 16:30:55

Ревматолози от цялата страна участваха в интерактивен курс по ЯМР в Симулационния център на МУ – Пловдив

Специалисти от цялата страна взеха участие в интерактивен курс по ядрено-магнитен резонанс в ревм ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...