!
Петък, 29 Март 2024
22
апр
3
 

Нищо не е свършило, подчерта ген. Мутафчийски

Проф. Ангелов: Удължава се с месец извънредното положение (Обновена)

България излиза от третата вълна на COVID-19

Четвъртък, 22 Април 2021 | 10:45:13 Полина Тодорова
3

България излиза от третата вълна на COVID-19. Това заяви на редовния брифинг, свързан с актуалната епидемична обстановка, министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов. Според него България би могла да се превърне в пример за постиган

България излиза от третата вълна на COVID-19. Това заяви на редовния брифинг, свързан с актуалната епидемична обстановка, министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов. Според него България би могла да се превърне в пример за постигане на резултати с разумни и последователни действия, каквито не са постигнати в много европейски страни.

Проф. Ангелов благодари специално на всички българи, които са спазвали мерките. Той благодари и на членовете на щаба, които по думите му не са „лъкатушили във вземането на решения, а са били последователни“. Постигнахме тези резултати, защото през цялото време ни водеха разумът, дисциплината и интелектът на нашите експерти, изтъкна той.

„Тази победа е крехка, тя се дължи на усилията на всички български лекари, сестри и санитари. Но ние няма да забравим всички загубени животи, това ни тежи най-много“, подчерта той. Проф. Ангелов беше категоричен, че мерките трябва да се спазват поне още месец-два, докато се постигне колективен имунитет от около 60%. Оптимистичният вариант за постигането му според него е юни, а песимистичният – краят на август. За да се случи този колективен имунитет обаче, е нужно темпът на ваксинация да бъде ускорен, заяви проф. Ангелов, като посочи, че през май месец в страната ни могат да се извършват по 50 000 имунизации на ден. „Много важно е да стигнем до този колективен имунитет, за да хвърлим маските, да започнем да се събираме, да виждаме близките си“, подчерта той, като изтъкна, че надеждата е ваксината.

Със сигурност мерките трябва да продължат, заяви още здравният министър. Извънредното положение ще бъде удължено с месец, тоест до края на май, стана още ясно от думите му.

Днес Националният ваксинационен щаб ще вземе решение и за прилагането на ваксината на Janssen, както и за евентуално отваряне на зелените коридори и започването на пета фаза от плана за имунизация. Ще се прецени и дали възрастните хора и тези с хронични заболявания да ваксинират да бъдат имунизирани само от личните лекари, стана ясно от думите му.

Заетостта на леглата за неинтензивни случаи е 61%, а на тези за интензивни грижи – 65%, съобщи още той. Въпреки трайната тенденция за намаляване на хоспитализираните пациенти, броят на тези в интензивните структури се задържа, като при тях се наблюдава  по-тежко протичане на заболяването, поясни проф. Ангелов. 120 медици са настанени в болници, като 13 са в интензивни отделения.

Той показа графика, според която нито една област в страната ни не е в червено. Най-ниско е разпространението в областите Разград, Видин, Плевен, Кърджали, Велико Търново, Пазарджик, а най-високо във Варна, Русе, София-град, Перник, Добрич и София-област.

По отношение на лицата, които са преболедували, проф. Ангелов припомни решението на ваксинационния щаб, според което ваксина ще се поставя три месеца след преболедуването и впоследствие втора доза.

Въпреки положителната тенденция, членовете на НОЩ апелираха за спазване на мерките от обществото. „Най-глупавото нещо, което можем да направим, е да опропастим тези резултати ако допуснем по време на дългите майски Великденски празници да осъществим тесни контакти", заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той отчете, че на 14-дневна  база заболеваемостта е 460 на 100 000, според която страната ни заема 14-то място в ЕС и 5-то на Балканския полуостров. По отношение на смъртността показателят е 23 на 100 000, като заемаме второ място в ЕС след Унгария и трето на Балканите.

Особено тревожно е задържането в интензивните клиники, заяви от своя страна председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски. „Нищо не е свършило“, категоричен бе той, като обясни, че съществува риск здравната система да бъде пренатоварена за много кратък период.

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов обясни, че ЕМА продължава да извършва анализ и оценка на данните за всички разрешени за употреба ваксини. Той припомни положителното съотношение на ЕМА за ползите от ваксината на Janssen и отбеляза, че това позволява на държавите от ЕС да я прилагат.

От април до края на юни се очакват 5,5 млн. дози ваксини в България. 3,5 млн. от тях са от ваксината на Pfizer/BioNTech, 420 000 от Moderna, около милион от Оксофордската ваксина и 550 000 на Janssen, разясни директорът на ИАЛ. Moderna вече ще доставя всяка седмица по 36 000 дози седмично, които впоследствие ще се увеличат на 41 000. Това според Кирилов ще даде възможност да се увеличи темпът на ваксинация. Очаква се и промяна в условията на съхранение на ваксината на Pfizer и възможност за по-дългото й съхранение.

В отовор на журналистически въпрос проф. Костадин Ангелов заяви, че нито един от членовете на щаба до момента не е получил покана да участва в нов състав на НОЩ, в случай че такъв бъде сформиран.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
K1Lp

Да да 22.04.2021 15:23:58

Бесилото да си удължите изроди долни, вие не сте на власт и скоро в затвора където ви е мястото!

Гост 22.04.2021 11:44:14

Този е изключително нагъл и безочлив лъжец. Ето ги данните от 21 април на ECDC за България: заболеваемост за последните 14 дни - 622/100 000 (червената зона е 120-200/100 000); смъртност - 245/100 000 (второ място в Европа); от началото на пандемията сме на първо мястопо смъртност с 3.98% при средно 2.25 за ЕС. Ваксинирани лекари и медицински специалисти с две дози - 13% (последно място в Европа)

Гост 22.04.2021 13:47:55

Лъже като възрастен ром...


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...