!
Четвъртък, 28 Март 2024
24
май
1
 

Във вестниците: Проблеми с ТЕЛК, заминаващи медици, лекарствена политика

Сряда, 24 Май 2017 | 10:11:57
1

„Хаосът в работата на експертните лекарски комисии в страната се задълбочава, а от здравното министерство продължават да твърдят, че проблем няма. Новите правила за работата на комисиите са в сила, след като съдът отмени важни текстове от наредба

„Хаосът в работата на експертните лекарски комисии в страната се задълбочава, а от здравното министерство продължават да твърдят, че проблем няма. Новите правила за работата на комисиите са в сила, след като съдът отмени важни текстове от наредбата за медицинската експертиза. Така вече лекарите би трябвало да определят по своя преценка срока на експертните решения, който досега бе максимум три години за хора, които не са в пенсионна възраст. В същото време обаче е отменена методиката за определяне на вид, процент и степен на увреждане и лекарите не знаят дали да издават нови решения и дали те изобщо са легитимни”, пише днес „Сега”.

„В отменения текст срокът на решенията за инвалидизиране беше до три години. В новата редакция на наредбата пише, че „срокът на инвалидността е в зависимост от характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване”. Това означава, че лекарите би трябвало да могат по своя преценка да дават и по-дълги срокове. Другият огромен проблем е отменената методика за определяне на степента на увреждането. Лекарите от териториалните експертни лекарски комисии са в безизходица и не знаят как да работят, а инструкции от МЗ няма”, посочва изданието и допълва: „От здравното ведомство трябва да приемат новата наредба, но тя все още не е обсъдена в тристранния съвет. Няма никаква яснота кога ще се случи това и как ще работят дотогава 70-те комисии в страната. Вчера от ведомството увериха пред „Сега”, че „не намират основания за притеснения, тъй като няма правна пречка органите на медицинската експертиза да имат затруднения в работата си”. Оттам обясниха, че при определяне на трайната неработоспособност органите на медицинската експертиза следва да продължат да се ръководят от досегашните критерии в наредбата.”

„Дума” се спира на напускащите страната българи, като цитира данни на МВР и Агенцията по заетостта. „11 554 българи с висше образование са се реализирали в чужбина от 1 януари 2011 г. до 30 септември 2016 г. по данни на МВР и Агенцията по заетостта. За същия период достъп до трудовия пазар в България са получили 1970 висококвалифицирани чужди граждани”, четем в ежедневника.

„8405 са издадените удостоверения за придобита професионална квалификация в България с цел упражняване на регулирана професия в чужбина в периода 1 януари 2010 г. - 31 декември 2015 г. Сред тях най-голям е броят на медицинските специалисти - 7245. Завършилите българските медицински университети за същия период са 22 480. Всеки трети новозавършил лекар с дипломирането си е оформил документите за заминаване на работа извън пределите на България”, информира изданието.

„24 часа” пък отразява вчерашната среща, посветена на лекарствената политика. „Здравната система към момента не е готова да осигури събирането и анализирането на данни за проследяване на ефекта от нови терапии, които ще се поемат за заплащане с публични средства с условието ефектът от тях да бъде проследяван. Механизмът ще заработи от началото на 2018 г., но детайлите по практическото изпълнение на новия регламент не са уточнени. Това стана ясно на обсъждане с участие на онколози, експерти от здравната каса и центъра по обществено здраве и от фармацевтичната индустрия”, пише ежедневникът.

„Новият ред предвижда безусловно включване на лекарства и вариант на реимбурсиране на скъпи терапии с условие ефектът от тях да бъде проследяван в реалната практика.

При незадоволителни резултати ще бъдат изключвани от списъка. В Европа подобен регламент има само в Чехия и Италия”, допълва публикацията.

И още: „Според Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични дружества в България, новият ред е сложен и ще затрудни болниците, които лекуват модерно. Представителите на институциите са на обратното мнение.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
S%tB

Гост 25.05.2017 14:38:52

Комунетата от Дума само не са написали ,че тези 11 554 българи с висше образование са се реализирали в чужбина са избягали от тях болшевиките на Позитано 20 и тяхната червена звезда двойник -ГЕРБ


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...