!
Петък, 19 Април 2024
08
юни
4
 

Доц. Кунчев: Трябва да продължаваме надзора на високо ниво

Понеделник, 08 Юни 2020 | 12:42:51
4

„Рано е за равносметка. Мен ме плаши настройката на хората, че каквото беше, беше, всичко е ок. Ако оставим нещата на самотек, ще имаме проблеми. Трябва да поддържаме надзора на високо ниво. Моят призив е все още да не считаме, че всичко е отмина

„Рано е за равносметка. Мен ме плаши настройката на хората, че каквото беше, беше, всичко е ок. Ако оставим нещата на самотек, ще имаме проблеми. Трябва да поддържаме надзора на високо ниво. Моят призив е все още да не считаме, че всичко е отминало и да продължим с мерките, така че да не се връщаме назад“. Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Той бе категоричен, че ситуацията ще продължи поне още месец-два. 

„Ако има нещо положително, то е, че страната ни е много по-подготвена да посрещне каквото и да е предизвикателство в областта на заразните болести... Ние щем - не щем, направихме стрес тест на здравната система и е крайно необходимо изводите да бъдат използвани при бъдещите решения... На места частните болници се включиха бързо, но има такива, с които все още имаме проблеми. Изводи трябва да се направят за системата на общественото здраве... 88 000 души бяха сложени под карантина, това е един огромен труд. Но това е нещо, което върши работа“, коментира още той.  Една от причините за добрите резултати е, че е бил впрегнат целия ресурс на държавата, допълни още епидемиологът.

Главният държавен здравен инспектор бе категоричен, че и в момента РЗИ работят на пълни обороти, по 32 гранични пункта дежурят здравни инспектори, което струва огромен ресурс на държавата, но тези средства се дават, защото това е необходимо.

Според доц. Кунчев има много добри примери на частни болници от София, Пловдив и Бургас, които са реагирали абсолютно адекватно на ситуацията и са се включили в овладяването на проблема, на това не може да се кажи за други.  За пореден път е станало ясно, че общинските болници са най-уязвимите структури. Той обаче подчерта, че най-лесно и бързо са се решавали нещата, когато е имало разбиране от страна на ръководителите на лечебните заведения, както и съпричастност от страна на местната власт като предпоставка за добро координираност в работата.

Според доц. Кунчев един от най-важните изводи е, че проблемът с кадрите е много тежък:  

„Няма откъде да се вземат сестри, лекари, тясно специализирани хора, които да бъдат прехвърлени от едно място на друго, ние не сме Китай, където за един ден стовариха 30 000 медици в Ухан, а ние и 30 не можем да намерим“

Главният държавен здравен инспектор се въздържа от прогноза за бъдещето на коронавируса.

„Мненията са контрастни - между прогнози за осма вълна и тотално изчезване на вируса. Моята прогноза е, че ще продължим да срещаме вируса, но в доста по-ниска интензивност и в неговия зимно-пролетен сезон. Познаваме малко вируса все пак... Тенденцията в северното полукълбо е към ограничаване и справяйки се отделно с огнищата, ако реагираме адекватно и бързо, няма да стигне до по-широко разпространение“, каза доц. Кунчев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KZrY

Гост 09.06.2020 13:28:04

Ето, че удължават извънредно положение поне за още месец !

Гост 08.06.2020 15:37:37

Я да каже Кунчев колко от лекуваните с Ковид са осигурени-не повече от 10%.Затова не ги искат частните болници, а в държавните заплатите бяха намалени наполовина. Сега да се принудят лекувалите се неосигурени да си платят лечението ,а на починалите да платят наследниците. Нали всички се върнаха от чужбина напечелили.

Гост 08.06.2020 14:34:29

"На места частните болници се включиха бързо, но има такива, с които все още имаме проблеми. Има много добри примери на частни болници от София, Пловдив и Бургас, които са реагирали абсолютно адекватно на ситуацията и са се включили в овладяването на проблема, но това не може да се кажи за други. Ако на места частните болници не се включват бързо и има такива, при които все още има проблеми МЗ да започне да отнема лицензи. Сега е моментът за по-решителни действия..

RZOK 08.06.2020 14:27:39

Докога ще дежурим и ние като това не ни е работа! А и въобще не споменавате за нашия принос ! Това ще влеза в съд при заразяване на служителите !


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...