!
Четвъртък, 28 Март 2024
13
март
 

От печата: Пациентите няма да получават скоро документ за разходите в болница

Понеделник, 13 Март 2017 | 15:08:25


„Обявеното от здравната каса нововъведение при изписване от болница - пациентите да получават и фиш с

„Обявеното от здравната каса нововъведение при изписване от болница - пациентите да получават и фиш с направените за тях разходи, няма да влезе в сила в близко време. То е предвидено в рамковия договор между касата и лекарския съюз, който влиза в сила от 1 април. Там обаче пише, че фактурата ще се издава „при осигурена техническа възможност“, обясниха от здравната каса. Такава в момента няма.“ Това пише днес „Сега“, като уточнява, че тепърва работна група ще реши какво точно ще представлява документът - как ще изглежда и каква точно информация ще включва. „Ще се реши и как технически ще се предоставя информацията, т.е. как болниците ще я пращат на здравната каса, как да уеднаквят софтуера си и има ли нужда да се купува нов. От касата засега не се ангажират със срок“, информира вестникът.

„Идеята е при излизане от болница пациентът да получава детайлна разбивка на лечението, процедурите и изследванията, които са му правени, със съответните цени. Информацията ще се праща и в НЗОК. Главната цел е да се види колко струва на съответната болница това лечение, а след като се събере достатъчно информация, да се види и колко струва пакетът лечение, плащан от здравната каса. След това пък ще се вземе и решение - ако той е недофинансиран, откъде да дойдат допълнително пари - с по-висока здравна вноска, с въвеждане на доплащане или с намаление на пакета на НЗОК. Според управителя на касата Глинка Комитов най-вероятният вариант е въвеждането на доплащане“, припомня публикацията.

„Според подуправителя на касата Димитър Петров не се очаква, че болниците ще смятат колко им струва лечението на всеки един пациент. По-големите и в момента имат информационни счетоводни системи, с чиято помощ и понастоящем разполагат с тази информация. В бъдеще обаче този софтуер ще се свързва с касата, за да може данните да постъпват автоматично“, допълва изданието.

„Капитал Daily“ отбелязва темата с фонда за лечение на деца. „Министерството на здравеопазването няма да ограничава правата на обществения съвет към фонда за лечение на деца, стана ясно след среща на новия председател на фонда д-р Тинка Троева, заместник-министъра на здравеопазването д-р Атанас Кундурджиев и представителите на обществения съвет. Според участниците в срещата забавянето на спешните случаи става по вина на правилника на фонда и той трябва да бъде променен“, пише ежедневникът.

„Първото решение за промяна е, че срокът за решение ще започва да тече от момента на пълното окомплектоване на медицинската документация, а освен това трябва да има пълни и изчерпателни становища на външните експерти дали детето може да се лекува или не в България“, допълва публикацията.

„Земя“ отразява гостуването на проф. Тодор Кантарджиев в Нова телевизия. „Не се очаква нова грипна вълна с идването на пролетта и затоплянето на времето, това каза пред "Нова телевизия" проф. Тодор Кантарджиев от Националния център по заразни и паразитни болести“, пише вестникът.

„Грипът е сезонно заболяване. Той започва да върлува есента и с края на зимата отшумява. Летен грип няма, пролетен грип няма“, обясни Кантарджиев.

Той каза, че и понастоящем заболеваемост от грип почти няма, като се наблюдават единични случаи на грип В, което е характерно за края на сезона“, допълва изданието и уточнява: „Характерни сега са респираторните инфекции, които са подобни на грипа, но за разлика от него при тях не се стига до тежки усложнения. Тези инфекции са неприятни, с кашлица, хрема, болки в гърлото.“

„Труд“ се спира на проблемите с морбили в съседна Румъния. „Дребна шарка погуби 17 души в Румъния от септември миналата година, а хиляди други са били заразени с морбили от началото на 2016 г., предаде АФП. Починалите са деца, които не са били ваксинирани, заяви здравният министър Флориан Бодог. Той съобщи, че най-малко 3400 души са били заразени с вируса от февруари 2016 г. при 7 заразени и без смъртни случаи през 2015 г. Министърът призова населението да се ваксинира и посочи, че процентът на имунизирани в Румъния е 80% за първата ваксина срещу морбили и 50% за втората. Световната здравна организация препоръчва 95% ваксинация“, четем във вестника.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
geys


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...