!
Петък, 19 Април 2024
08
окт
1
 

В печата: Профилактика, спешна помощ, дарения за лечение

Понеделник, 08 Октомври 2018 | 09:16:20
1

„Пациентите, които пропускат профилактичните прегледи, осигурявани им по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), да плащат по-висока такса при личния лекар. Тази мярка предлага Боряна Ботева, председател на Организацията на пациент

„Пациентите, които пропускат профилактичните прегледи, осигурявани им по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), да плащат по-висока такса при личния лекар. Тази мярка предлага Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания, предвид факта, че малко над половината, които подлежат на тях, си ги правят”, пише днес „Монитор”.

„Не повече от 60% от нашенците не пропускат задължителния годишен профилактичен преглед, показват данни на здравната каса. Повечето от явилите се на тях са хора, които страдат от някакво хронично заболяване и ходят периодично при своите джипита, за да им изписват реимбурсирани лекарства за домашно лечение.

Над 4,7 млн. души подлежат на задължителен годишен профилактичен преглед.

От началото на годината до края на септември са се прегледали едва 37% от тях.

56 млн. лв. е перото в бюджета на НЗОК за профилактични прегледи през тази година.

Независимо че според Закона за здравето за такива граждани са предвидени глоби от 50 до 100 лева, ако не се явят при първо уведомяване от своя личен лекар, и от 100 до 200 лева при второ неявяване след уведомяване, по данни на касата към момента няма информация да има глобен за пропуснат профилактичен преглед”, допълва вестникът.

„Телеграф” пък се спира на проблема със сигналите към Спешна помощ, които в действителност не са спешни и с които системата все още не може да се справи. „Само в столицата между 60 и 70% от случаите, за които се вика линейка, не са наистина спешни. Данните на ЦСМП -София показват, че средният брой на повикванията към тях е 12 000 на месец. Това значи, че линейките обикалят по около 400 адреса на ден. В тях обаче редовно влизат случаи на мигрена, силни менструални болки, леко повишено кръвно, хрема, зъбобол”, пише изданието.

„Сами разбирате какъв ресурс и какви усилия се похабяват. Категорични сме, че въпреки кадровия дефицит няма да има забавяне, ако не ни разкарват ненужно за неспешни състояния”, цитира ежедневникът говорителя на столичната Спешна помощ Катя Сунгарска. „По думите й през последния месец има бум на обажданията заради хемороиди и гъбички. Преди броени дни един от сигналите пък бил за човек, който няколко пъти звънял на 112, защото „зелени човечета са обградили леглото му”. Първоначално на адреса била изпратена патрулка. Полицаите разговаряли с човека, но когато си тръгнали, той отново се обадил и бил прехвърлен към Спешна помощ. През нощта пък често се случва линейките да хвърчат заради намерен по тялото кърлеж, секстравма или защото някой е сънувал кошмар”, четем във вестника.

„Сега” отразява анализа на Българския дарителски форум за даренията у нас през миналата година. „Личните дарения плавно се увеличават, но фондациите остават основният донор у нас, отчита анализът на Българския дарителски форум за 2017 г. Хората, които са помагали на нуждаещи се или за благородни каузи, нарастват от 42% през 2016 г. на 45 процента. Най-често даренията са за лечение (59%), за бедни (38%) и за пострадали при бедствия и аварии (също 38%)”, пише вестникът.

За дарение за лечение разказва „24 часа”. Изданието пише за младоженци от Бургас, събрали пари в сватбения си ден за дарение на едно от детските отделения в УМБАЛ в града.

„Виктория и Живко Жекови решили да осъществят благородна кауза в най-важния ден от живота си и помолили гостите на сватбата вместо цветя да оставят предвидената сума за благотворителност.

„И най-красивият букет след 3 дни увяхва и трябва да бъде изхвърлен. Още в поканите помолихме нашите гости да отделят средства за благотворителност.

Приготвихме красива кутия, която обозначихме за каузата. Имахме варианти за няколко единични каузи, но решихме сумата да послужи за нещо, което ще помогне не на едно, а на много деца”, разказа Виктория.

С помощта на роднини и приятели младото семейство успява да събере средства, които дари на Първо детско отделение. С тях ще бъде осигурено оборудване за климатизация на интензивния сектор”, съобщава публикацията и посочва: „Първо детско отделение на УМБАЛ в Бургас е едно от най-натоварените в болницата и приема пациенти от 2-дневна до 2-годишна възраст.

Въпреки съществуването на алтернативни отделения в частни болници неговите пациенти се увеличават постоянно, като годишно минават над 2000 деца”.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hHZU

Гост 08.10.2018 10:43:39

Aми всеки,който вика неоснователно спешната да бъде одрусан със 100 лв и повикванията ще спаднат с две трети.


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...