!
Вторник, 23 Април 2024
12
март
1

Д-р Радина Андонова: Науката дава шанс да четем повече и да предаваме наученото



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Радина Андонова, д.м. е специалист по инфекциозни болести. От февруари 2023 г. е част от екипа на Инфекциозна клиника към УМБАЛ "Софиямед".

От 2012 до януари 2023 г. работи като част от екипа на Инфекциозна клиника към Военномедицинска академия - София, където придобива специалност по инфекциозни болести". От 2018 г. е военнослужещ лекар с присвоено звание "лейтенант", а от 2019 г. е асистент към Катедрата по инфекциозни болести във ВМА, София.

През 2018 г. защитава дисертационен труд на тема "Сравнителен анализ на диариен синдром при пациенти с инфекциозни и малигнени заболявания" с научен ръководител проф. Камен Плочев.

През 2017 г. специализира инфекции при трансплантирани пациенти в Швейцария, CHUV, Лозана.

Провеждала е множество курсове и специализации в Дания, Ирландия, Словакия, Холандия, Испания.

Автор е на над 50 научни публикации и над 20 научни съобщения.

Научните й интереси са свързани с лаймска болест и други кърлежово-преносими заболявания, вирусни хепатити, диариен синдром, невро- и белодробни инфекции, инфекции при бременни, инфекции при пациенти с автоимунни заболявания и компрометиран имунитет, имунология и трансплантология

Д-р Андонова, какво Ви провокира да обърнете поглед към инфекциозните болести?

Определено е имало и други дисциплини, които са представлявали интерес за мен, но от първия момент, в който се срещнах с инфекциозните болести, за мен е нямало съмнение с какво ще се занимавам занапред. Специалността е увличаща, изключително интересна, комплексна и е голямо предизвикателство. Смело мога да кажа, че почти цялата медицина е в нея. И най-хубавото – пациентите в голям процент от случаите си тръгват излекувани, което е изключително удовлетворение.

Кои са учителите Ви в специалността?

Започвам с моя първи учител и първи досег със специалността: моята асистентка в университета – д-р Любена Андонова. Благодарение на нея видях чара на иначе страшно звучащите „инфекциозни болести”. Впоследствие по време на специализацията си във Военномедицинска Академия имах шанса да работя с изключителни специалисти в областта – проф. Георги Попов, проф. Камен Плочев, проф. Иван Диков и изобщо целият екип по време на обучението и работата ми след това. Всички, с които съм работила, са хора с големи сърца. Освен чисто медицинската част, ме научиха, че пациентът винаги има право и е над всичко. От този принцип се ръководя и до днес.

Как избрахте темата на дисертационния Ви труд?

Инфекциите при имунокомпрометирани пациенти винаги са били интерес за мен. Така се роди и идеята за дисертационния ми труд. По–голямата част от пациентите, включени в изследването, бяха такива след костномозъчна трансплантация и другата група – HIV-серопозитивни. Работата с тези пациенти е истинско предизвикателство. Поставянето на диагноза и правилното лечение при тях в спешен порядък е особено важно за добрия изход. Освен това при тях има намесена много имунология, което допълнително прави работата много интересна.

Кои проблеми в инфектологията са във фокуса на научните Ви интереси в момента? Вече имате академичен опит, имате и немалък брой научни публикации, може би следващата стъпка е монография или учебник?

Интерес за мен продължават да бъдат инфекциите при трансплантирани пациенти, както и тези с HIV-инфекция и СПИН. Последните години с особен интерес се отнасям и към инфекциите, предавани от кърлежи, както невроинфекциите и ебщайн -бар. Но както казах – всичко в нашата специалност е интересно и е предизвикателство. Монография или учебник – с удоволствие, науката дава шанс да четем повече, както и да предаваме наученото, за да има все по-знаещи последователи .

В кои случаи консултацията със специалист по инфекциозни болести е наложителна - при онкологични пациенти, при трансплантирани и засегнати от автоимунни заболявания?

При пациентите след трансплантация консултацията е задължителна. Тя е удачна и в предтрансплантационния период поради спецификата на имунния статус. Подобна е ситуацията и при пациенти с онкологични заболявания – всяко потискане на имунния отговор, било с химиотерапия и лъчетерапия или с посттрансплантационна имуносупресивна терапия, дава „поле за изява” на инфекциозните заболявания. Но и справянето с тези пациенти е трудно, защото тук не срещаме нормалната имунна система, а един компрометиран имунитет, с който борбата е фина, прецизна и изисква голямо търпение.

Имате ли любимо занимание за свободното време?

Като всеки човек и аз имам нужда да избягам понякога. Успявам с музиката. Свиря на пиано от много малка и това е другата моя голяма страст след медицината. Но и слушането на музика, особено класическа и рок, за мен е бягство. Меломан съм.

Коя е истината, житейския принцип, който се стремите да отстоявате винаги и при всички обстоятелства?

Да не прекрачвам моралните си граници и ценности, независимо от обстоятелствата.

Коя е най-голямата Ви мечта – като човек и лекар?

Припокриват се. Да не губя човешкото у себе си. И да успея да науча децата си на това.





Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9QyY

гардеробиерка 01.05.2023 15:50:03

"Главният инфекционист на републиката", както го наричаха, изпонаеба специализантките и това, в крайна сметка, му костваше зам.-шефското място и оставането във Великата Медицинска Академия.


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...