!
Петък, 29 Март 2024
01
март
2
 

42 случая на физическа агресия срещу медици са регистрирани за два месеца

Петък, 01 Март 2019 | 17:22:19
2

От началото на тази година са регистрирани 114 случая на вербална и 8 на физическа агресия в ЦСМП, а в лечебните заведения са регистрирани близо 227 случая на вербална и 34 на физическа агресия, по данни на Министерството на здравеопазването. Това стан

От началото на тази година са регистрирани 114 случая на вербална и 8 на физическа агресия в ЦСМП, а в лечебните заведения са регистрирани близо 227 случая на вербална и 34 на физическа агресия, по данни на Министерството на здравеопазването. Това стана ясно от отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на д-р Христо Грудев относно нападението над лекари по време на днешния парламентарен контрол.

„По данни на прокуратурата през 2014 г. са образувани 5 досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти по време на работа и са осъдени 4 души, от които един ефективно, един условно, един на пробация и един е глобен. През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, осъден е един човек да плати глоба, през 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства, осъдени са 4 души от които двама условно и двама са глобени. По данни на БЛС новообразуваните производства за проявена агресия спрямо медицински лица за 2017 г. са 37, а за 2018 г. – 26, като две от тях са с ефективна присъда“, каза министърът.

Министър Ананиев припомни, че през 2015 г. за организиране на защитата на медицинските екипи на територията на цялата страна е сключено споразумение за сътрудничество и взаимодействие между прокуратурата и Министерството на здравеопазването. „През 2017 г. по повод на зачестилите случаи на посегателства над медицински работници беше проведена работна среща между главния прокурор, министъра на вътрешните работи и министъра на здравеопазването, директори на лечебни заведения в София и на ЦСМП-София. На срещата беше постигната договореност във всяка районна прокуратура да има дежурен прокурор, който да отговаря за посегателствата над медици, както и за предприемане на конкретни мерки за незабавна реакция от страна на прокуратурата“, каза още той.

„Предприетите мерки от страна на институциите включват механизъм за незабавно оповестяване от страна на ръководителите на лечебните заведения за извършване на такива престъпления и незабавни действия от страна на полицията и районната прокуратура, приоритетно разследване и други мерки. Друга предприета от МЗ мярка е осигуряването на физическа охрана, видеокамери, паник бутони в ЦСМП и техните филиали. По отношение на системата за спешна медицинска помощ при получаване на повикване се прави т.нар. телефонен триаж“, допълни министърът.

По думите му част от повикванията обаче не са за спешни пациенти, а за такива, които се нуждаят от манипулации в домашни условия или за такива, които просто имат нужда от медицински преглед.

„При такива повиквания се налага отлагане на посещението или отказ за изпълнение на повикването, което е причина за неоснователна агресия от страна на пациентите или техните близки. Разграничаването на необоснованите от спешни състояния от истинските е затруднено от факта, че недобросъвестни граждани използват неверни и заблуждаващи данни при подаване на информация, определящи състоянието си като спешно. За преодоляване на проблема се провеждат периодични обучения на диспечерските екипи, приемащи обажданията за спешна помощ, за максимално използване на медицинския триаж съгласно медицинския стандарт спешна медицина“, уточни министър Кирил Ананиев.

Припомняме, че БЛС рестартира националната си кампанията срещу насилието над медици – #ПребориГнева, „Да спасяваш е призвание, не заслужава наказание“. Тази година инициативата е под мотото  „Добрата дума лекува“

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8Ad$

за сведение 03.03.2019 16:11:04

В Италия, когато повиканият спешен екип установи, че състоянието, за което са повикани не е спешно докладва това в тяхното РКЦ (Районен координационен център) и на пациента се налага такса от 100 евро, която трябва да плати в двуседмичен срок по банков път. След този срок, ако лицето не е платило тази такса сумата се утроява и лицето се дава на публичен изпълнител за принудително събиране. А ТУКА, ЗАЩО НЕ Е ТАКА ?

СУДЖУЦИТЕ 08.03.2019 14:11:24

Тука управляват сикаджиите - наследници на БКП - Живковисткия клан на Партията!


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...