!
Петък, 19 Април 2024
18
март
 

БЗС: Цялата истина за случая с 14-годишния Алекс трябва да бъде изложена на показ

Българите между 22 и 24 години имат средно по 2,2 извадени зъба, показва статистиката в Световния ден на оралното здраве

Събота, 18 Март 2017 | 15:08:25 Надежда Ненова


БЗС категорично застава на позицията, че цялата истина трябва да бъде изложен на показ. Това каза пред Zdr

БЗС категорично застава на позицията, че цялата истина трябва да бъде изложен на показ. Това каза пред Zdrave.net председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Борислав Миланов по повод разследването на д-р Валентин Павлов за смъртта на 14-годишния Алекс. „БЗС никога не е правил от здравеопазването политика и не е допускал да участва в политически игри, а се е стремил да подпомага политиката на здравеопазване да е в полза на хората“, каза той.

„Българският зъболекар, българският лекар, българският фармацевт не са убийци. За съжаление подобни трагични ситуации са част от цялостната медицинска дейност и никой не е застрахован. Това го казвам по повод публикации, които буквално ползват квалификации. Категорично заставаме зад становището, че този случай по никакъв начин не трябва да се политизира. Няма чадъри, няма медийно затъмнение, просто нещата трябва да се обследват и да се покаже цялата истина“, допълни още д-р Миланов.  

По думите му истината е важна и за да не се страхуват хората от поставянето на упойки и съответно да започнат още по-масово да избягват посещенията при стоматолога. „Ние продължаваме да твърдим, че няма нищо по-добро от профилактиката и превантивните мерки, които са основното оръжие в борбата с всички заболявания в устната кухина“, каза д-р Борислав Миланов.

Според изследване на доц. Бойко Бонев, който е хабилитирано лице във Факултета по дентална медицина, мъжете между 22 и 24 години имат средно по 2,2 извадени зъба. Тази бройка нараства и вече над 60 годишна възраст броят на извадените зъби вече е 17.

„Първият проблем е недобрата обща здравна култура и неглижирането на собственото здраве и предаването на това отношение на следващото поколение. Вторият проблем е лошата устна хигиена. Огромен процент българи не спазват елементарните правила за миене на зъби. Трето – абдикирането на държавата от грижата за денталното здраве. Допреди месец българският гражданин имаше право на две процедури, от които едната екстракция, и един профилактичен преглед. Благодарение на титаничните ни усилия, НЗОК добави и трета дейност, което със сигурност ще даде добър резултат“, допълни още д-р Миланов. 

Световният ден на оралното здраве, който се отбелязва на 20 март, е повод да си припомним колко е важно редовно да се посещават стоматолозите за профилактика, да се акцентира върху правилната устна хигиена, за да се ограничи възможността от развитието на кариеси и всички последващи усложнения не само при зъбите, но и в устата като цяло. „За поредна година отбелязваме този ден с различни инициативи. Катедрата по „Детска дентална медицина” на Факултета по дентална медицина към Медицински университет-София организира празник, на който са поканени и родители, и деца. Такъв празник е организиран и във Факултета по дентална медицина в Пловдив под надслов „Великденска усмивка“, каза д-р Миланов.

Световният ден на оралното здраве предлага платформа за редуциране на оралните заболявания чрез поддържане на добра устна хигиена през целия живот. Тази година инициативата е под мотото „Помогнете на пациентите си да живеят със здрава уста”.

„Гордеем се с програмата за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст, която работи от 2011 г. Ние сме единствената държава в Европа, която отделя средства за силанизиране на първите постоянни молари, защото те са най-податливи на влиянието на лошата устна хигиена, неправилното хранене и дори на страха от посещението при специалистите. Но днес не говорим само за деца, а за всички. На последния конгрес на Световната дентална федерация в Познан, Полша през септември миналата година, беше направен опит да се вмъкне текст в резолюция, който поставя за цел мъжете до 82 г. и жените до 86 да имат собствените си зъби. Това прозвуча толкова абсурдно, че освен брожението в залата, възникна въпроса чие е това предложение. Дори за богатите страни, това също звучи като химера. И се оказа, че предложението на Японската дентална федерация, тъй като средната продължителност на живота в Япония била тази“, разказа д-р Борислав Миланов.

Според него най-важно е българинът да разбере, че неговото дентално здраве е пряко свързано с общото му здраве.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
kJra


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...