!
Петък, 29 Март 2024
12
юли
 

Във вестниците: Отменен медицински стандарт и трансплантаци

Вторник, 12 Юли 2016 | 15:08:25


Състав на ВАС отмени медицинския стандарт по спешна помощ в частта му за болниците, съобщават днешните печ

Състав на ВАС отмени медицинския стандарт по спешна помощ в частта му за болниците, съобщават днешните печатни издания. Стандартът беше атакуван в съда от сдружение "Българска болнична асоциация", сдружение "Център за защита правата в здравеопазването", сдружение "Национално сдружение на частните болници" и Сдружение на общинските болници.

„Ищците атакуваха само глава от наредбата за стандарта, която касае болниците, т.е. останалата част от нормативния акт остава в сила. Стандартът стигна до съда, тъй като заложените в него изисквания според болниците са неизпълними. Например доскоро не е имало и една болница у нас, която да отговаря на критериите за най-малко 700 квадратни метра площ на спешното отделение, 12 приемни поста и шест реанимационни и изискванията за най-малко трима лекари със специалност по реанимация. Болниците, които нямат спешни отделения, отговарящи на стандарта, пък не могат да получават пари от здравната каса за спешна помощ“, пише „Сега“.

Вестникът пише още, че наредбата за спешната помощ въвежда срокове, в които линейките трябва да се отзовават на повикване. „Пациентите се разделят на 3 категории - критични спешни пациенти - при тях линейката трябва да пристигне най-късно до 8 минути, нестабилни спешни пациенти, при които екипът следва да е за 8-20 минути и стабилни спешни, които могат да чакат до 120 минути“, обобщава „Сега“. Изданието подчертава, че от самото здравно министерство са удължили до края на годината срока за привеждане на спешните отделения в съответствие с изискванията на новия стандарт.

В Европа 50 000 души се нуждаят от трансплантация, а всеки ден умират по 12 от тях, не дочаквайки спасение, пише „Труд“. „У нас такава животоспасяваща операция към момента е необходима на 1091 българи. Най-много чакат за бъбрек - 997 и за сърце - 45, показват данните на Изпълнителната агенция по трансплантации. Близо 3000 души пък са си направили труда приживе да попълнят формуляр, че не желаят в случай на смърт органите им да бъдат трансплантирани“, пише изданието.

Вестникът съобщава, че по международното сътрудничество за органни трансплантации от 2010 г. до 11.07.2016 г. страната ни е дарила 15 органа на други държави. Става въпрос за случаи на несъвместимост с нуждаещи се у нас, но с висока такава при чужденци. 4 български сърца, 6 черни дроба и 5 бели са дали шанс за живот. Получили сме един бъбрек.

„Имали сме много български пациенти- по различни причини и не само с цел трансплантация. Специално за трансплантация са постъпили петима. Специфичното при тях е, че проблемът е засягал само един орган - белия дроб, а в останалата част организмът е в добро състояние. При нас също има пациенти с пулмонална хипертония и такива с тромбоза. Важно е обаче решението да е адекватно с оглед на това каква продължителност на живот се очаква. Защото на първо място трябва да се погрижим за тези млади пациенти, които има добър шанс да продължат живота си“, казва пък проф. Валтер Клепетко, президент на Европейската асоциация за гръдна хирургия и белодробна трансплантация и ръководител на клиника по белодробна хирургия в университетска болница Виена пред „Монитор“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nCGJ


Всичко за коронавируса
Още новини
Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване
29.03.2024 13:49:17

Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване

Лекарите от Клиника по лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ „Св. Анна“ – София АД ...

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...