!
Петък, 29 Март 2024
13
ян
 

Във вестниците: Пръстов идентификатор, липса на медсестри, противогрипни препарати

Петък, 13 Януари 2017 | 15:08:25


„Да се спестят средства и да се намалят лъжливите пътеки, които показват, че някой е в болницата, ко

„Да се спестят средства и да се намалят лъжливите пътеки, които показват, че някой е в болницата, когато не е. Това бяха двете цели на министъра на здравеопазването в оставка Петър Москов, когато въведе революцията с приема и изписването с пръстови отпечатъци. Няколко месеца по-късно и няколко дни преди края на мандата на Москов числата показват, че пестене от въвеждането на четци за пръстови отпечатъци всъщност не се е състояло“, пише днес „Капитал“.

Изданието отбелязва, че НЗОК не само не е спестила средства с въвеждането на пръстовия отпечатък, а е похарчила с 11 млн. лв. повече от предходния месец и с 2 млн. лв. повече от ноември 2015 г.

„Така остава ефектът от контролната функция за това дали се приемат реални пациенти в болниците. Съдейки по практиката, този ефект засега единствено е в това, че затруднява болниците и пациентите и задълбочава лимитирането на плащанията на болничната помощ. Така или иначе големият проблем е недофинансирането на клиничните пътеки, а не фалшивите пациенти. До момента остават некалкулирани и стойността на лечението и на лекарския труд, а стойността на пътеките се определя на база какъв бюджет има в НЗОК. Тъй като този бюджет е недостатъчен, от две години има и лимити за броя приемани в болници“, отбелязва авторът и припомня: „Българският лекарски съюз и сдруженията на болниците настояваха, че след въвеждането на пръстовия отпечатък лимитите за лечение в болнични лечебни заведения би трябвало да отпаднат. (…) Лимитите за прием в болница обаче останаха, а към тях през ноември и декември 2016 г. се прибавиха периоди, в които системата с отпечатъците не работеше с часове.“

Публикацията припомня и делото срещу въвеждането на системата, при което тричленен състав на Върховния административен съд обяви текста в наредбата за достъп до медицинска помощ, с който се въвежда пръстовият отпечатък, за нищожен. „Окончателното решение се очаква през следващите месеци. Управителят на НЗОК д-р Глинка Комитов обяви, че дори и системата да бъде отменена, няма начин да бъдат възстановени средствата, вложени в нея. Това са около 400 хил. лв., платени от Здравната каса, като отделно от това болниците са платили по 300 лв. за всяко устройство и за софтуер, с който да работи“, пише още вестникът.

Изданията се спират на проблема с недостига на медсестри у нас, подчертан за пореден път с данните на Евростат, които излязоха преди ден. „Страната ни се нуждае от общо 35 000 медицински сестри, за да постигне нормално съотношение 2:1 с лекарите. Това се казва в доклада на Асоциацията на специалистите по здравни грижи“, пише „Стандарт“ и продължава: „Според доклада, ако се запази сегашният годишен прием за обучение на специалисти по здравни грижи, България може да стигне нормалното клинично съотношение чак след 100 години. Годишно от учебните заведения излизат по 400 медицински сестри и 150 акушерки.“

„Монитор“ пък информира за липса на лекарства срещу грип. „Лекарствата срещу грип свършиха. Двата основни медикамента, които се ползват при вирусната инфекция и най вече при свинския грип, не могат да се намерят нито в аптеките в София, нито в страната, установи репортерска проверка на "Монитор". Нетърговските наименования на въпросните медикаменти са оселтамивир и занамавир. На места все още са останали единични опаковки от детската форма на едното лекарство“, съобщава изданието, като уточнява, че двата медикамента са изчерпани в последната седмица и допълва, че потреблението на всякакви медикаменти срещу грип и настинки се е увеличило с 50% от началото на януари спрямо миналата година.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Qm@Z


Всичко за коронавируса
Още новини
Американски лекари обучиха наши медици на първа помощ при сърдечен арест
29.03.2024 15:38:45

Американски лекари обучиха наши медици на първа помощ при сърдечен арест

Трима асистенти от Медицински симулационен тренировъчен център и трима лекари специализанти към К ...

БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи
29.03.2024 15:07:43

БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи

Българският лекарски съюз осъжда поредния случай на агресия над медицинско лице и изразява своята ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...