!
Петък, 19 Април 2024
15
юни
 

В пресата: Проблемите около кръводаряването, наградени лекари и любопитно от света

Сряда, 15 Юни 2016 | 15:08:25


„Заразени с хепатит хора даряват кръв. Те не знаят, че са инфектирани, от ц

„Заразени с хепатит хора даряват кръв. Те не знаят, че са инфектирани, от центровете по трансфузионна хематология я изхвърлят, след като излязат резултатите, но не им казват, че са носители на заразата. Това алармира пред "Монитор" Силвана Лесидренска - председател на сдружение "Хепактив", четем днес в ежедневника.

„Десетки донори на кръв са развили цироза, тъй като не са разбрали за хепатита навреме, за да се лекуват, разказа още тя. По думите й човекът трябва да бъде уведомяван лично от съответния център, ако е носител на някаква зараза, както се практикува в Гърция, Великобритания, Босна и Херцеговина, Сърбия, Франция, Хърватия и Нидерландия, или да бъде съобщавано и на личния му лекар, както се прави в Германия“, допълва вестникът.

Публикацията информира, че пациентската организация настоява за промяна в Наредба 18, която регламентира кръводарителската дейност и Закона за кръвта и кръвните продукти. „Според документа „донор на кръв, чиито резултати от изследване за антиеритроцитни антитела е положителен, се информира и се насочва към личния лекар за допълнителни изследвания и консултации. От същото лице се взема отново кръв при липса на противопоказания и след отрицателен резултат от изследване за антиеритроцитни антитела, извършено не по-рано от 6 месеца от първото изследване“. В нея обаче не е споменато точно как лекарят ще бъде уведомен, след като във формуляра, попълван от желаещия, не е посочен телефон и адрес на кабинета му“, посочва „Монитор“.

Вестникът цитира и председателката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова, според която кръвните центрове работят перфектно, хората биват уведомявани и няма необходимост от промяна на нормативната база.

„Труд“ пък информира, че цената на банка кръв на черно вече е достигнала до 500 лв. „До 500 лв. стигна тарифата на черно за банка кръв - 450 мл пред спешните центрове в големите градове. В по-малките населени места по различни данни на пациентски организации и близки на пострадали нелегалната търговия започва от 50-90 лв. и стига до 250 лв., като масово предлагането е от страна на цигани“, пише изданието.

„Има 100% риск този, който предлага кръв по този начин, да скрие инфекция или заболяване, предупреди д-р Николай Андреев, шеф на Националния център по хематология и трансфузиология. За да се прекъсне тази порочна практика на печелене на пари и изнудване на хората, които имат нужда от кръводаряване, се подготвя промяна в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, съобщи той“, четем още във вестника.

Около 220 000 българи годишно имат нужда от кръвопреливане, или приблизително 600 души на ден. За сравнение дарителите на годишна база са близо 170 хил., като се отчита спад в броя им в сравнение с 2011 г., информира публикацията.

Някои вестници се спират на наградите „Най-добрият човек“, раздадени вчера. „Двама лекари и спортист от Пловдив получиха приза "Най-добрият човек", за който бяха номинирани в кампания на общината, Националния алианс за хора с редки болести и Професионалната гимназия по хранителни технологии“, пише „24 часа“.

„Шефът на гръдна хирургия в УМБАЛ "Каспела" д-р Анастас Чапкънов бе отличен за грижите към пациентите. "Медиците имаме нужда понякога да ни бъде казано, че сме свършили нещо добро и са го оценили", каза хирургът.

Д-р Ангелина Стоянова от детското онкохематологично отделение на УМБАЛ "Св. Георги" също е номинирана от болни. "За мен е щастие да видя спасени от онкологични заболявания деца", каза тя“, четем във вестника.

Любопитни истории извън пределите на страната ни поднасят „Новинар“ и „Монитор“. Първият разказва за медицинска сестра, спасила живота на случайно срещната жена на улицата. „По-интересното е, че Стройни (медсестрата) е била в булчинската си рокля минути след сватбата си. Тя и няколко нейни приятелки случайно забелязали, че на пейка близо до тях има човешка фигура на някого, който явно е в безпомощно състояние.

Булката медицинска сестра веднага свалила токчетата си и се качила върху тялото на жената, за да започне да й прави сърдечен масаж. Така е успяла да я върне към живот, а другите извикали бърза помощ“, разказва „Новинар“ и допълва: „Самата Стройни е казала по-късно пред медиите: "Дежурството на медицинската сестра никога не свършва“.

„Монитор“ информира за модернизация в болници в Белгия. „Хуманоидният робот Пепър е готов да посреща пациенти и посетители в две белгийски болници - в Остенде и Лиеж.

Пепър е първият робот в света, който може да работи като посрещач в болнична среда. Той е висок 140 см, движи се на колелца. Разпознава човешки глас на двайсетина езика и може да определи дали пред него е мъж, жена или дете. В Лиеж Пепър засега ще се движи във фоайето на болницата. В клиниката в Остенде обаче той ще придружава пациентите до отделенията, ако те пожелаят. Цената на един такъв робот е 30 000 евро. Те вече са изпробвани в Япония в търговски условия и във Франция в няколко големи магазина.

Материалите за производството им са азиатски, но се сглобяват във Франция. Други по-малки роботи с височина 57 см, разработени от същата компания "Нао", вече работят в около 300 болници и домове за възрастни хора по света, включително в Лиеж и Остенде“, пише вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Zrfm


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...