!
Сряда, 24 Април 2024
27
февр
 

Електронна рецепта и досие – до края на 2018 г.

Понеделник, 27 Февруари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Краят на 2018 година е новият срок, който си поставят здравните власти за въвеждането на електронната рецепта и е

Краят на 2018 година е новият срок, който си поставят здравните власти за въвеждането на електронната рецепта и електронното здравно досие като част от цялостния процес по електронно интегриране на системата у нас. Това стана ясно на форум, посветен на иновациите в сектора. Министерство на здравеопазването вече е готово с прототип на е-рецепта, направление и досие, като очакванията са те да бъдат интегрирани в системата до края на 2018 г., съобщи Найден Шиваров, директор на дирекция "Информационна и комуникационна политика в здравеопазването" в МЗ. Трите документа на практика са първата и основна част от Националната здравна информационна система. Проект с предложения за нейното създаване и функциониране е подаден по Оперативна програма „Добро управление“, допълни Шиваров.

Освен електронно досие, рецепта и направления, той включва още създаване на поне 21 регистъра, обхващащи системата на здравеопазването, изграждане на здравно-информационен портал, достъп до който ще имат пациенти и лекари, както и експертна фармако-терапевтична система, в която е залегнал по-стриктен контрол на онколекарствата.

Преди да станат факт всички промени, свързани с интегрирането на e-здравеопазването у нас, ще се извърши цялостен преглед както на българското законодателство, така и на правната рамка в редица европейски държави, регулираща процеса, поясни Шиваров.

Нуждата от интегрирана система в сферата на здравеопазването категорично защити председателят на Български фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов. “По отношение на дейностите с лекарства и операторите в системата нещата в България са изключително назад“, заяви той, като посочи, че особено голям е проблемът с липсата на единни регистри за наличността с медикаменти по места. „Нещата са още по-трагични, направо изпуснати, по отношение на медицинските изделия – там нито има цена, нито производител, нито регистър – просто отивате и ви казват 10 000 лв.“, допълни председателят на БФС.

Проф. Гетов обясни, че нормалната практика в страните от ЕС е всяко лекарство да има уникален продуктов номер, чрез който всеки може да провери наличността и цената на медикамента. В тази връзка той съобщи, че от 2019 година влиза в сила европейската директива за верификация на медикаментите, която задължава всички оператори в системата, включително аптеките, да са въвели въпросните кодове.

Въвеждането на електронното здравеопазването бе аргументирано и Националното сдружение на частните болници от името на д-р Методи Янков, член на УС на сдружението. „За нас е изключително интересно развитието на националната здравно-информационна система във всичките й аспекти, защото след нейното изграждане най-после ще може да се даде оценка на здравния статус на населението и съответно да бъдат изработени национални програми, които да залегнат и в стратегията 2020“, коментира той.

Първите стъпки по е-здравеопазване се правят и в Столична община, която е принципал на 14 болници и 25 заведения за извънболнична помощ, изтъкна и Огнян Лютаков, юрисконсулт в дирекция "Здравеопазване" към СО.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cZaV


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...