!
Петък, 19 Април 2024
29
май
 

Излезе от печат бр. 20-21 на вестник „Форум Медикус“

Понеделник, 29 Май 2017 | 10:00:44


„Прогенеричната политика не ще молитва, а…комплекс от действия“ – това твърди в интервю за изданието Владимир Афенлиев – зам.-председател на БГФармА. Той не само анализира същността на понятието, но и обосновава защо изпо

„Прогенеричната политика не ще молитва, а…комплекс от действия“ – това твърди в интервю за изданието Владимир Афенлиев – зам.-председател на БГФармА. Той не само анализира същността на понятието, но и обосновава защо използването на генерични медикаменти става все по-актуално във всички страни във време, когато бюджетите за здраве навсякъде са затруднени. Експертът аргументира необходимостта от някои мерки, за да стане реимбурсирането на лекарства от бюджета на НЗОК по-справедливо, дава примери от различни страни, разглежда европейските директиви в това направление, защото е член на изпълнителното бюро на Европейската асоциация на генеричните производители. Не на последно място Вл. Афенлиев с горчивина споделя, че пожеланието за „система от действия за повече употреба на генерични медикаменти“ присъства в повечето платформи на политиците преди избори, но обикновено бива забравено след това.

Като продължение на темата за лекарствената политика е коментарът в новия брой на „Форум Медикус“ – отзвук от дискусия за намерението да се проследява ефектът от прилагането на иновативни медикаменти след включването им в реимбурсния списък, след заплащането им от НЗОК често на 100 процента. Дискусията е организирана от Националния център за обществено здраве и анализи и асоциацията на чуждестранните научноизследователски фармацевтични компании, с участие на представители на комисията за оценка на здравните технологии, на подуправителя на НЗОК, на експерти. Очакването е да се събират данни от наблюдения, да се анализират и обобщават, за да се види доколко всеки нов медикамент действително допринася за ефикасността и ефективността на дадена терапия.

„Форум Медикус“ отразява и научен форум на Българската асоциация по лекарствена информация по въпросите за лекарствената регулация, коментирана от световни експерти в тази сфера, с участието на основоположника на „Оценката на здравните технологии“ проф. М. Друмонд от Великобритания.

Така всъщност като тема на брой 20-21 на специализирания седмичник може да се изведе лекарствената политика в нейните много, сложни и разнообразни проявления.

В брой 20-21 на „Форум Медикус“ под рубриката „Европейски измерения в терапията на редки ендокринни заболявания“ е публикувана кореспонденция за проведено авторитетно научно обсъждане на трудностите в диагностиката и лечението на синдром на Кушинг и акромегалия, с участието на водещи европейски експерти в присъствието на над 100 български ендокринолози, неврохирурзи, психолози. „Тежка артилерия“ в научен и практичен аспект за една сериозна нозология.

В научно-пропедевтичен аспект са и публикациите за ефективността на ваксинацията срещу рак на маточната шийка с красноречиви данни, че у нас годишно около 1100 жени получават диагнозата, че у нас действа национална програма за профилактика на болестта, чиито възможности не се използват пълноценно.

„Часът на диабета“ е друга тема по актуален здравен и медицински проблем, като в информацията акцентът е поставен върху ранните действия: превенция, ранно откриване, ранен контрол, ранен достъп до правилни интервенции. Подчертава се ролята на лекарите от всички нива на системата, на държавата, на обществените организации – и за ранната диагностика, и за терапията и начина на живот, които предпазват от усложненията на заболяването.

В новия брой на специализираното издание „Форум Медикус“ присъства и обширен репортаж от отминалото честване на международния ден на сестринството – публикувани са имената на професионалисти по здравни грижи от цялата страна, наградени за всеотдайна, често невидима, но изключително важна роля за цялостните резултати от медицинските дейности у нас.

В същия стил внимание заслужава и публикация със заглавие „Дом на протегнатата с добро ръка“ – така е определен Българският червен кръст, който наскоро отчете дейността си за периода 2013-2016 г. – цифри, факти, случки, помощ точно и навреме, доброволен труд, сложна организация – все характеристики на една хуманна организация, доказваща във времето силата на своето присъствие в обществено-политическия живот.

Брой 20-21 на „Форум Медикус“ съдържа още новини от отминалата седмица: позицията на МЗ, че няма основание ТЕЛК да преустановяват работа; отзвук от спор между ОПЛ и НЗОК за броя и разпределението на направленията; цифри и факти  за бюджета на НЗОК за първото тримесечие; позиция на СЗО /която вече има нов генерален директор от Етиопия/ за младите хора със затлъстяване, които са глобален здравен проблем; решения на Министерския съвет; информация за медицински специалисти от Изпълнителната агенция по лекарствата и ЕМА.

В репортажен стил – със снимки и с респект, са отразени още: 10-годишнината на трансплантациите на черен дроб във ВМА, носителите на наградите „Млад медик“, наградените от МОН с високото отличие „Питагор“.

Бр.20-21 на „Форум Медикус“ съдържа още информации, съобщения за предстоящи научни медицински събития, за нови книги.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jcrZ


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...