!
Петък, 29 Март 2024
13
юли
2
 

Инвитро клиники не издават документи и провеждат излишни процедури, твърдят от пациентска организация

Четвъртък, 13 Юли 2017 | 16:41:00
2

Има редица практики на инвитро центровете, които оставят у пациентите впечатлението, че клиниките понякога работят непрозрачно и некоректно, без да прилагат интегриран подход и без необходимата ендокринологична експертиза. Това показва проучване на пац

Има редица практики на инвитро центровете, които оставят у пациентите впечатлението, че клиниките понякога работят непрозрачно и некоректно, без да прилагат интегриран подход и без необходимата ендокринологична експертиза. Това показва проучване на пациентската удовлетвореност сред пациентите на инвитро клиниките, проведено от сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром”, съобщават от организацията.

Проучването е продължило 10 месеца, а един от главните проблеми, очертани от него е, че голяма част от пациентите с ендокринни заболявания се подлагат на процедури по асистирана репродукция, без да бъде обърнато специално внимание на основното им заболяване.

„Между 4000 – 10 000 лв. струват инвитро процедурите на пациенти, които не са финансирани от държавни и общински фондове. При по-голямата част от тези пациенти не са извършени ключови изследвания и последващи терапии, без които процедурите са напълно излишни, защото опитите са обречени от самото начало. Често пациентки са убеждавани, че не могат да забременеят и е наложителна инвитро процедура, а това се оказва невярно“, информират от организацията.

Пример за такива излишни терапии е жена от Сливен с „тубарен фактор“, на която са били направени 6 неуспешни инвитро процедури, а след това тя забременява ин виво. Забременяването се е случило след самоинициран преглед при ендокринолог и приложена терапия за стабилизиране на стойностите на ТСХ на щитовидната жлеза.

Голяма част от жените, подлагащи се на инсеминации и инвитро процедури, са с предиабет, диабет, метаболитен синдром, заболявания на щитовидната жлеза, болести на хипофизата, синдром на поликистозни яйчници, инсулинова резистентност и други. „Ако тези жени бъдат подложени на адекватна терапия, това ще гарантира по-висока успеваемост на техниките за асистирана репродукция, а също така и по-лесното и безопасно протичане на една евентуална бременност и раждане на здраво дете“, категорични са от сдружението.

Друг проблем, проявил се при проучването е, че повечето инвитро центрове в България не издават амбулаторни листове от проведените гинекологични прегледи, както и разпечатки от извършените ехографии, а в епикризите редовно не се вписват всички манипулации по дни и използваните медикаменти.  Липсата на медицински документи отнема възможността на пациентите да получат второ или трето мнение и по този начин се нарушават пациентските им права. В редица случаи това са пациенти, които се самофинансират и реално заплащат извършените прегледи и услуги, но не получават нужния за това документ, посочват от пациентската организация.

Резултатите от проучването и становище по проблемите са внесени в Министерството на здравеопазването, НЗОК и са предоставени на Национална пациентска организация.

На базата на проведеното проучване от сдружение „Диабет, предиабет и метаболитен синдром” настояват за по-добра проследяемост на процедурите, по-добра информираност и интегриран подход при лечение – гинеколозите в инвитро клиниките да работят заедно с ендокринолози, кардиолози и други специалисти.

Всички инвитро клиники да издават амбулаторен лист и разпечатка от ехографията, придружени с разчитане от специалист за деня от цикъла, подпис и печат на специалиста по репродуктивна медицина, да бъде създадена клинична пътека „Репродуктивна ендокринология“, а клиниките ежегодно да обявяват статистика за своята успеваемост в два раздела - собствени яйцеклетки и донорски, в които да бъде отбелязана поредност на опита при успех, настояват още от организацията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fgwp

Futurehealth 09.10.2018 22:45:05

Да ги задължат да издават!

Гост 13.07.2017 17:53:45

Прехваления Стаменов, в името на парите на Домусчиеви прави имплантации точно преди цикъл и после вдига рамене и иска отново пари


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...