!
Петък, 19 Април 2024
21
апр
 

Д-р Неделчо Тотев:

Липсата на сестри, акушерки и лаборанти ще срути системата

Петък, 21 Април 2017 | 15:08:25


Проблемът с недостига на бакалаврите по здравни грижи като медицински сестри, акушерки, лаборанти и друг

Проблемът с недостига на бакалаврите по здравни грижи като медицински сестри, акушерки, лаборанти и други буквално „ще срути” българското здравеопазване. Това мнение изрази пред БНР председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев, който е и управител на болницата в Чирпан.

Той заедно със свои колеги се обединиха в мненията, че тенденцията за недостиг на подобен тип кадри в страната е огромен. Причините са ниското заплащане, условията на труд и отношението, обезличаването на акушерската професия.

По думите на д-р Тотев тези хора дават всичко от себе си в труда си, но насреща не получават нищо. Той подчерта, че за проблема е алармирано с години, но към момента мерки на са предприети.

Д-р Тотев даде за пример високите изисквания на медицинските стандарти, които залагат голям брой лекари и съответно сестри и които на практика според него са непосилни за изпълнение. „В момента нещата са далеч под прага на базовия минимум”, изтъкна той, като допълни, че системата се крепи на кадри в пенсионна възраст и дори иронизира, че „ни спасяват хората с памперси”. „За това мизерно заплащане, за това безпардонно отношение на институциите към тази много важна специалност, кой луд ще дойде? Само отговорности и никаква възможност за самостоятелна реализация”, изтъкна той. За пример д-р Тотев даде факта, че женската консултация е прехвърлена на лекарите.

Председателят на сдружението на общинските болници коментира и заплащането в системата и го обвърза с ръста на минималната работна заплата, като обясни, че реално увеличение са получили само по-нискоквалифицираните кадри. „Голяма част от общинските болници са изправени пред фалит, а това са местата, в които акушерки и медицински сестри имат възможност да работят професията си”, посочи той.

Забелязва се рязък спад в интереса на младите хора към акушерството и постоянен износ на медицински сестри зад граница, констатират още от професионалните организации на сестрите и акушерките. 285 души са приети да се обучават като акушерки за тази година, но те няма да са достатъчни за покриване на нуждите на страната, защото половината от тях ще завършат друга специалност, посочи от своя страна председателят на Алианса на българските акушерки Емилия Казълова.

„За съжаление, този проблем стои актуален години наред и лошото е, че няма някакъв особен резултат. Колегите са все по-малко, има много факултети, които се откриват към медицинските университети, набират се акушерки. Но за тази година са приети 285 бройки за акушерство”, посочи тя. По думите й те са крайно недостатъчно за цялата страна. В същото време половината от тях няма да започнат работа по специалността, а ще продължат образованието си с различни магистратури, най-вече здравен мениджмънт, което означава, че пак отново остава една ниша, обясни Казълова.

Тя също се съгласи с мнението, че професията на акушерката трайно се обезличава, а лекарите и акушер-гинеколозите поемат цялата бременност на бъдещите майки. Причината за това са реформите в здравеопазването, смята тя. „Самата професия на акушерката е толкова обезличена, че младите хора изобщо не знаят, че съществува такова нещо. Младите майки нямат контакт с акушерката преди бременността си и по време на бременността си”, изтъкна тя, като допълни, че тяхната среща става само и единствено в болничното заведение. „Няма традиционната женска консултация, която беше навремето – жените се познаваха, знаеха на кого да разчитат. Лекарите бяха специалистите, които се занимаваха с проблемна бременност, там, където трябва да има наистина сериозна намеса от компетентни лица. Конгломерира се абсолютно всичко в ръцете на лекарите и това, което е най-лошата тенденция, която се запазва, е че акушерките едва ли не са назначени да бъдат помощници на лекарите и техни асистенти, не могат да имат и някаква самостоятелна дейност“, коментира Емилия Казълова.

Заради ниското заплащане акушерките у нас също работят на по две или три места, което води до тяхното „изхабяване”. Казълова отбеляза, че в България, особено в София и големите градове няма акушерка, която да не работи на две или понякога дори три места. „Ако попитате колегите на колко места работят – или ще бъдат в две болници, или ще работят в болница и в медицински център, или ще работят в болница и ще гледат бебе, или ще обслужват възрастни хора. Не мога да гарантирам, че някой има пълноценна почивка от определените си дежурства“, посочи тя.

От Алианса на акушерките настояват за допълнително заплащане на колегите им, които са преминали допълнителна квалификация, както и промяна в Закона за съсловните организации, който да им даде самостоятелност на професията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HMvK


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания
19.04.2024 10:59:50

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания

„Новото предизвикателство пред Дружеството на кардиолозите сега е промоцията на сърдечносъд ...

Доц. Аврамова: Държавата трябва да осигури целево финансиране за медицинските сестри
19.04.2024 10:18:20

Доц. Аврамова: Държавата трябва да осигури целево финансиране за медицинските сестри

От 10 до 15 деца годишно се нуждаят от алогенни трансплантации и между 15 и 20 деца – от ав ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...