!
Петък, 19 Април 2024
15
юни
 

Доц. Любомир Киров, председател на НСОПЛБ:

Онлайн изборът на общопрактикуващ лекар е неетичен и неморален

Сряда, 15 Юни 2016 | 15:08:25 Ирина Пекарева


Новата услуга, която предлага НЗОК от

Новата услуга, която предлага НЗОК от началото на този месец – онлайн избор на лекар, не е нито коректна, нито полезна. Това заяви за Zdrave.net председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.

„Не е коректно, защото ние не сме онлайн магазин. Не може някой да ни избира, без ние да му видим очите. Второ, как ще си изберете – тук не става въпрос да си изберете килограм домати или нещо такова, което можеш да го изхвърлиш. Тук избираш човек, комуто поверяваш здравето си. Този човек за да го избереш, трябва да го познаваш, да си видял как работи, да имаш представа. Той също трябва да те е видял. Това е прекият контакт“, отбеляза той.

Доц. Киров посочи още, че когато един пациент прави избор, той трябва да представи на общопрактикуващия лекар здравноосигурителната си книжка, трябва да донесе досието си и да му го покаже. Освен това общопрактикуващият лекар трябва да е сигурен, че този пациент е здравноосигурен, с непрекъснати права, подчерта лекарят.

Като друг проблем той посочи и праговете за определен брой пациенти, при чието надвишаване общопрактикуващият лекар трябва да назначи допълнително лекар или медсестра. „Тук има два момента: пациентът решава, че избира онлайн Иванов, не знае защо, защото не го е виждал, но решава, че избира Иванов. Иванов обаче има Х броя пациенти. Като се запишат пет пациенти в повече, Иванов трябва да назначи втори лекар. Иванов назначава лекаря Киров и пациентът, който онлайн, без да знае кой е Иванов, го избира, отива, но вместо Иванов го преглежда Киров. Е, това избраният онлайн ли е? Второ, заради това, че трима души в повече, без да са се видели с лекаря – защото като се видят, могат да ги обсъдят тия неща, това е двустранен процес, може да се прояви разбиране – са го избрали, се получава следното: примерно, над 100 пациенти ако са, аз трябва да назнача втори лекар. Но на тия трима човека приходите от тази практика са кажи-речи 30-40 лв. годишно. Откъде ще взема аз заплатата на този втори лекар“, коментира доц. Киров.

Според него мярката е безсмислена и по друга причина – годишно не повече от 30 до 50 000 души сменят личния си лекар, като причините за това обикновено са обективни: „Това са повечето млади хора, които се местят от един град в друг или отиват да учат – такива са причините“, обясни той и отбеляза, че цифрата е нищожно малка на фона на 6 млн. души. „Да не говорим колко хора имат електронен подпис и до какво улеснение би довело това“, допълни председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари.

Лекарят коментира и факта, че изборът у нас не е двустранен процес, тъй като личен лекар няма право да откаже да впише в листата си пациент, който го е избрал.

„От години пледираме за това, че ние също трябва да имаме право не просто да откажем да запишем човек в листата си, а да имаме правото да поискаме да бъде отписан човек от нашата пациентска листа. Такава практика има в другите държави, разбира се не с аргумента „този не ми харесва“. Тук става дума за съществуване на конфликт между лекаря и пациента, който се оказва неразрешим, независимо по какви причини. И тогава лекарят се обръща към съответната инстанция и казва – моята грижа към този човек ще бъде повлияна от нашите отношения, няма да бъде толкова ефективна, и по този причина молбата е да му бъде осигурена възможност и да му се каже, че тук повече не е редно да бъде. Разбира се, докато се насочи към нов лекар, предходния ще осигурява необходимото. Такива правила има разписани в другите държави, включително в правилата за добра медицинска практика“, каза доц. Киров и уточни, че сдружението предлага това от 5-6 години и на касата, и на министерството. Отказът от институциите е с аргумент, че това не може да се уреди нормативно и че пациентът има права, обясни той и отбеляза: „Имали сме и случаи, когато пациенти са агресивни, тормозят колеги, и дори и тогава нямаме законово регламентирано право да отпишем пациент.“

По отношение на онлайн избора доц. Киров каза още, че сдружението ще събере информация от общопрактикуващите лекари и ще поиска официална справка от НЗОК за това колко от тях са избрани по този начин в рамките на месеца. „И да видим колко ефективна, удобна и максимално използвана е тази опция, която, пак казвам, най-малкото не е етична“, коментира той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tM7Y


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...