!
Петък, 19 Април 2024
13
апр
 

Д-р Нели Савчева:

Работата ни вече не е въпрос на мениджмънт, а на фокусничество

Скокът на топлоенергията притесни и областните болници

Четвъртък, 13 Април 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Скокът на цената на топлоенергията притесни и областните болници. След като от

Скокът на цената на топлоенергията притесни и областните болници. След като от сдруженията на частните и общинските лечебни заведения алармираха, че увеличението ще има за резултат намаляване на инвестициите и натрупване на дългове, потърсихме мнението по въпроса и на директора на МБАЛ "Д-р Тота Венкова" в Габрово д-­р Нели Савчева, която е и председател на Националното сдружение на областните болници в страната.

„Притесненията ни са реални и големи. Ние газифицирахме лечебното заведение и към този момент имахме очаквания за икономии, които да се използват за фонд „Работна заплата“. Сега обаче се оказва, че ситуацията ще е съвсем различна“, посочи д-р Савчева, като допълни, че подобни резки промени, касаещи пряко разходите на една структура, няма как да бъдат прогнозирани от един мениджър.

„Освен това, ние сме големи консуматори – почти всички областни болници са изграждани по еднотипно строителство – част от тях са т. нар. павилиона система, а другите са с масивни корпуси, така че за нас отоплението е нещо, което отнема значителен ресурс и няма как да не се отрази на финансовите показатели на лечебното заведение“, обясни д-р Савчева.

Попитана дали има откъде да се спестят средства, за да се компенсира ръста на цената на топлоенергията, тя посочи, че не вижда възможност за това и поясни, че в последните години областните болници са оптимизирали максимално разходите си. „Ние няма откъде да съкратим работна ръка, защото сме притиснати от една страна от изискванията по стандартите, а от друга административният ни персонал е минимален. Дейността на едно лечебно заведение може да се сравнява с дейността на една община, броят на персонала в двете обаче е различен“, посочи тя. „В същото време обемът на дейността в нашите лечебни заведения се увеличава непрекъснато“, изтъкна още д-р Савчева. Тя беше категорична, че в никакъв случай не може да се мисли и за намаляване на щата на медицинския персонал, както и за общо намаляване на възнагражденията. „На фона на ръста на работните заплати в Румъния, как си представяте да се изправим пред персонала и да обявим, че намаляваме възнагражденията“, попита д-р Савчева.

Тя припомни и ръста на минималната работна заплата от началото на тази година у нас, като посочи, че не всички лечебни заведения са успели да увеличат възнагражденията на целия си персонал, поради което доходите на нискоквалифициран персонал са се доближили до тези на кадри с висока квалификация.

„Трябва да говорим открито и ясно за възможности за увеличаване на работните заплати. В поздравленията си към колегите по повод скорошния ни професионален празник отбелязах, че ние трябва да се радваме най-много на поздравленията от нашите пациенти, които са истински и от сърце. А спрямо поздравленията на българските институции не трябва да сме толкова радостни, защото те трябва да направят всичко възможно българските лекари да остават в България“, коментира д-р Савчева.

„Въпросът с работните заплати не е въпрос на мениджмънт. Въпрос на мениджмънт е да оптимизираш разходите си, да запазиш лечебното си заведение, да осигуриш добри условия на работа. Когато обаче толкова много финансови параметри са се променили към увеличение, а приходите са останали същите, това вече не е въпрос на мениджмънт, а на фокусничество“, допълни тя.

В тази връзка д-р Савчева коментира и скорошната дискусия, организирана от БЛС, на която бе представена методиката за остойностяване на медицинския труд. „Това са параметрите, към които ние трябва да се стремим, за да имаме здравеопазване, а именно обвързване на МРЗ и възнагражденията на лекар и сестра“, посочи тя. Припомняме, според синдикатите в здравеопазването стартовата заплата за лекар трябва да е 3,78×МРЗ, а на сестра - 2×МРЗ.

„Много колеги казват, че ръководителите на лечебни заведения отделяме 50% от приходите си по каса за работни заплати. Това отдавна не е така – конкретно за областните болници вече достигаме критичните проценти от 75%. С 25% от приходите няма как да се издържат такива мастодонти, каквито са нашите лечебни заведения“, отбеляза д-р Савчева. „Време за отлагане на решения по тези въпроси няма“, посочи в заключение председателят на сдружението на областните болници.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Fxf$


Всичко за коронавируса
Още новини
Три болници отново търсят своите управители
19.04.2024 13:13:34

Три болници отново търсят своите управители

Конкурс за управители на три лечебни заведения обяви Министерството на здравеопазването. Става въ ...

Първи смъртни случаи от коклюш у нас
19.04.2024 12:34:41

Първи смъртни случаи от коклюш у нас

За първи смъртни случаи от коклюш у нас съобщи bTV. По информация на телевизията става въпрос за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...