!
Четвъртък, 28 Март 2024
10
окт
 

Тревожни разстройства мъчат над 11% от българите

Понеделник, 10 Октомври 2016 | 15:08:25 Полина Тодорова


Тревожните разстройства са най-често срещаният психичен проблем сред българите. Засегнати от тях са 11,4% от на

Тревожните разстройства са най-често срещаният психичен проблем сред българите. Засегнати от тях са 11,4% от населението у нас, сочат данни на Националния център по обществено здраве и анализи по повод световния ден на психичното здраве, който се отбелязва днес. Над 6% от българите се измъчват от разстройства на настроението като депресии и афективни състояния. 3,3% от нашенците злоупотребяват с различни вещества, което също се нарежда сред сериозните психични проблеми.

Най-рисковата възраст за поява на тежки депресии е между 20 и 34 години, като по-често застигнати са жените. Дамите обаче и по-често търсят професионална помощ за проблема си, отбелязват от НЦОЗА.

Основни причини, водещи до психическите разстройства, са стресът в ежедневието и особеностите в начина на живот. Влияние оказват и социално-икономическите фактори, генетичната предразположеност, културните особености, поясняват от центъра.

Сред първите симптоми за наличието на проблеми са безсънието, честата умора, лошото настроение, раздразнителността. В случай, че човек ги забележи, трябва да потърси медицинска помощ при психиатър, психотерапевт, психолог, съветват от НЦОЗА.

От там изтъкват, че за съжаление съществуващата стигма към психиатричната помощ и психиатричните проблеми пречат за тяхната ранна диагностика и лечение. Припомняме, въпросът за недостатъчните грижи спрямо хората с подобни проблеми беше широко дискутиран и на обширен форум преди седмица в София.

През настоящата година темата на Световния ден на психичното здраве, определена от СЗО, е свързана с оказването на психологическа първа помощ по време на кризи и нейната роля за опазване на достойнството на пострадалите хора, съобщават още от НЦОЗА. Според данни на Световната здравна организация в момента тежки конфликти в много страни съсипват живота на повече от 100 милиона жени, мъже, момичета и момчета. Повече от 60 милиона души са разселени на различни места, което представлява и най-големият брой хора от Втората световна война насам. Лицата, попаднали в кризисни ситуации, са още по-уязвими по отношение на стреса, употребата на психоактивни вещества, социалните нужди и често изпитват нарушения в социалното функциониране, поясняват експертите на СЗО.

Първоначалната психологическа помощ най-често оказват екипите на спешна помощ в случай на пътно-транспортни злополуки, полицейските служби при въоръжени грабежи, медицинският персонал в случай на физически травми, учителите, когато събитията са в училище, администрациите при хората, търсещи убежище и т.н., отчитат от СЗО. Много от тях се отнасят с топлота и подкрепа към хората, току-що преживели кризисно събитие. Други обаче изпитват дискомфорт от емоционалния стрес на оцелелите и буквално се вцепеняват. Поради тази причина понякога емоционалният стрес напълно се пренебрегва, като дори има и случаи, при които екипите на различните служби, бързайки да свършат задълженията си, без умисъл потъпкват човешкото достойнство на лица в криза.

В някои страни психологическата първа помощ е включена в разработена готовност за реакция по време на бедствия. СЗО обаче препоръчва националните власти, отговорни за управление на бедствията, да разгледат възможността за готови екипи, които да пътуват до засегнатите от бедствие райони. Психологическата първа помощ може да бъде бъде включена в обучението на лицата, които поемат грижите за оцелелите след травма, като част от ежедневната им работа. Такива са например пожарникарите, полицаите, здравният персонал в спешните звена, хуманитарните работници.

От СЗО припомнят и ситуацията в редица държави, които са терен на тежки природни и военни сътресения, сред които Сирия, Гвинея, Непал и други.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
x9y#


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...