!
Четвъртък, 28 Март 2024
28
септ
 

Данните бяха изнесени на конгрес във ВМА

500 млн. се очаква да достигнат болните от диабет след 15 години

Специалистите от болницата с международно признание в борбата със заболяването

Четвъртък, 28 Септември 2017 | 11:09:53


 „Заедно срещу диабета” е мотото, под което протече XI-ият конгрес с международно участие, организиран от Българска диабетна асоциация (БДА), с подкрепата на Военномедицинска академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение. &bd

 „Заедно срещу диабета” е мотото, под което протече XI-ият конгрес с международно участие, организиран от Българска диабетна асоциация (БДА), с подкрепата на Военномедицинска академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение.

„Благодаря на всички, че се отзовахте на поканата ни да се обединим всички професионалисти в борбата срещу диабета, защото това е заболяване, което засяга целия организъм“, заяви проф. Ивона Даскалова, председател на УС на БДА и началник на Клиника по ендокринология и болести на обмяната на ВМА. „Оповавайки се на новостите в световните практики в лечението и профилактиката на захарния диабет, ние се стремим да бъдем един от основните участници в борбата с него и неговите последствия. Поради това грижата за болния надхвърля ролята на ендокринолога и налага интердисциплинарен и социален подход”, допълни специалистът.

Според изнесените данни, милиони хора по света страдат от диабет, като се очаква през 2030 г. пациентите с тази диагноза да наброяват около 500 милиона души. България също не прави изключение от тази статистика.  „Докато през 1992 г. говорехме за 3% диабетно болни, последното епидемиологично проучване сочи, че вече гоним 8% заболеваемост”, подчерта проф. Даскалова.

Израз на международното признание на БДА и специалистите от ВМА в борбата с диабета беше и присъствието на форума на южнокорейския проф. Чой, като сътрудничеството между двете страни започва преди 7 години. Двамата с проф. Даскалова представиха данни за т.нар. Отворена система за изкуствен панкреас (OPENAPS). „В света има 300 души, които я използват, а в България са 31, имайки предвид, че преди една година бяха едва 6 пациента. Няма как да не сме горди с този резултат и няма как да не подчертаем, че именно ние във ВМА поставихме началото”, заяви проф. Даскалова. 

Отворената система за изкуствен панкреас е създадена така, че автоматично да наглася подаването от инсулиновата помпа количество инсулин, за да поддържа кръвните захари в предварително зададени граници през целия ден. Това става чрез комуникация между инсулиновата помпа с цел да се получат детайлите от всички последни инсулинови дозирания и чрез свързване с устройство за постоянно подкожно мониториране на захарите с цел получаване на последни и настоящи резултати от кръвно-захарните замервания. Според специалистите, използването на OPENAPS доказано подобрява качеството на живот на пациентите с тип 1 захарен диабет.

Редица лекари от ВМА и други лечебни заведения също изнесоха лекции профилактиката и борбата със захарния диабет.  В заключение всички участници и гости дадоха много висока оценка за проведения научен конгрес. Дискусиите се явяват и ествествено продължение на темите, засегнати в средата на месец септември по време на форум, проведен в Лисабон, Португалия.

„Получихме много добри отзиви и поздравления за нашето представяне там лично от президента и вицепрезидента на Европейската асоциация за изучаване на диабета. БДА бе единствената професионална ендокринна асоциация, която имаше възможността да представи страната ни на този високоспециализиран форум”, коментира проф. Даскалова.

В Лисабон ВМА бе преставена с постер презентация на тема новите диагносотични методики и по-конкретно Ескан  - методика за ранно поставяне на диагнозата на метаболитните нарушения. „Ние във ВМА сме първите, които я въведохме и използваме в България. При нея има 98 процента достоверност на резултатите, което се потвърждава както от наши изследвания, направени в Академията, така и от световните данни”, обобщи проф. Даскалова.

На форума „Заедно срещу диабета” се събраха специалисти от различни медицински области и държави, като сред лекторите бяха проф. Су Бонг Чой – директор на Диабетния център в университета Копкик (Сеул, Южна Корея); д-р Братислав Милованович – председател на Федерацията на дружествата за борба с диабета в Сърбия; проф. Иво Петров – началник на Клиника по кардиология към МБАЛ „Сити Клиник”; доц. Валентин Василев – началник на отделението по съдова хирургия при МБАЛ – Бургас; проф. Драгомир Коев – МБАЛ-Варна към ВМА, МЦ „Клиника професор Коеви”; проф. Боян Лозанов – началник на Клиника по ендокринология и нефрология към „Токуда болница София”.

На лекциите присъстваха и много общопрактикуващи лекари от страната, пациенти и студенти. Поздравителни адреси по повод провеждането на престижния форум бяха прочетени от името на здравния министър проф. Николай Петров, както и от началника на ВМА полк. проф. д-р Венцислав Мутафчийски. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HwYr


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка
28.03.2024 14:25:47

ИАМН започва проверка на случая с починалата в Кърджали родилка

Във връзка с оповестен случай на починала 33-годишна бременна жена, ИА „Медицински надзор&l ...

Двама души с условни присъди за продажба на кръв
28.03.2024 13:52:13

Двама души с условни присъди за продажба на кръв

Условни присъди получиха мъж и жена от организирана престъпна група, занимавала се с набиране на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...