!
Вторник, 16 Април 2024
27
апр

Министър Ананиев: С почти 1000 повече са починали от болести на дихателната система през 2018 г. в сравнение с 2010 г.



През 2018 г. от болести на дихателната система са почина общо 4866, от които 2878 са мъже и 1988 са жени. Умиранията по причини болести на дихателната система нарастват с възрастта и при мъжете и жените, като за възрастовите групи от 80 до 84 год. и над 85 г. смъртността е най-висока.  Това става ясно от отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков относно сравнителни данни за заболявания и смъртност през периода 1 януари - 10 април от 2005 г. насам. Данните са от електронната страница на Националния статистически институт „Умирания по причини за смъртта през 2018 година по пол и възрастови групи“.

Министърът уточнява, че МЗ и в частност НЦОЗА, не разполагат с поисканите данни за смъртност по възраст и причини за времевия период от 1 януари 2005 г. до 10 април 2020 г., които съгласно Националната статистическа програма се произвеждат от Националния статистически институт. „Същите ще бъдат изискани и предоставени допълнително за целите на информационно-аналитичната дейност по опазване на общественото здраве“, пише министър Ананиев.

През 2010 г. умиранията по причини за смъртта „Болести на дихателната система“ са общо 4069, от които 2558 са мъже и 1511 са жени, като при възрастовите групи умиранията нарастват с възрастта и при мъжете е водеща възрастовата група от 75 до 79 год., а при жените - над 85 год., допълва министърът.

По отношение на заразяването с коронавирус и влиянието му върху смъртността, министърът подчертава, че анализите тепърва предстоят. „След приключване на епидемичната ситуация ще бъдат обработени съответните статистически данни и ще бъдат подготвени коректни сравнителни анализи. На този етап, по предоставени данни от НЦОЗА, умрелите по причини за смъртта от грип, предизвикан от идентифициран вирус на грипа и от неидентифициран вирус, съгласно МКБ - X ревизия, през 2005 г. са били общо 33, а през 2018 г. са били 8“, пише Кирил Ананиев.

В отговор на допълнителния въпрос дали въвежданите ограничителни мерки се базират на анализи и научнообосновани прогнози, министър Ананиев казва, че правомощията на министъра на здравеопазването, разписани в Закона за извънредното положение имат ясна нормативна регламентация за осигуряване на общественото здраве и са в съответствие с ескалацията на разпространение на коронавирусна инфекция, определена като пандемия от Световната здравна организация (СЗО). „В тази връзка се проучва и анализира опита в други държави като Китай, Италия, Турция и т.н., в които сериозността и притеснителните нива на разпространение предоставят сведения за неблагоприятни/благоприятни практики, свързани основно със степента на изолация и противоепидемичните мерки“, казва той.

По думите му, във връзка с регистрирани случаи на коронавирусна инфекция в страната, от Регионалните здравни инспекции (РЗИ) се извършват епидемиологични проучвания с цел изучаване на епидемичното огнище. „Активно се издирват контактните лица, които се поставят под карантина, провеждат се съответни лабораторни изследвания и се дават указания за противоепидемични мероприятия. По препоръка на Националния оперативен щаб и след проведени заседания на Министерския съвет се предприемат мерки за реорганизация и увеличаване на наличния леглови фонд в лечебните заведения за болнична помощ за лечение и наблюдение на пациенти с коронавирусна инфекция“, казва министър Ананиев.

В заключение министър Ананиев казва, че когато интересите на обществото изискват провеждане на съвместни действия в условията на усложнена епидемична обстановка и извънредно положение, всички институции е необходимо да си взаимодействат с ресурсите, с които разполагат, за постигане на добър баланс между защитата на здравето, минимализирането на икономическите и социални неблагополучия и уважението на човешките права.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
EkvU


Всичко за коронавируса
Още новини
Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030
16.04.2024 19:07:44 Надежда Ненова

Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030

Комисията по здравеопазването прие Националната здравна стратегия 2030 от третия опит. Пр ...

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID
16.04.2024 17:26:25

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) изнесоха нови данни, от коит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...