!
Петък, 29 Март 2024
14
авг

СЗО: Отложете всички дентални процедури, които генерират аерозоли, до стихване на пандемията



СЗО представи онлайн ръководство с временни насоки за работа на денталните лекари в условията на пандемия COVID-19, предаде Агенция Франс прес. В тях се препоръчва рутинната, несъществена стоматологична работа да бъде забавена, докато темповете на разпространение на COVID-19 не спаднат достатъчно. Акцентът в препоръките е поставен върху идеята денталните лекари да се въздържат от процедури, които произвеждат аерозоли в устата на пациента.

„СЗО съветва рутинните несъществени грижи за оралната медицина - които обикновено включват прегледи за орално здраве, почистване на зъбите и превантивна грижа - да се забавят, докато не се постигне достатъчно намаление на скоростта на предаване на COVID-19 и процесът на заразявене не се промени от предаване в общността до случаи на клъстери. Същото се отнася и за естетичните стоматологични лечения“, се казва в документа.

Препоръките, залегнали в него, стъпват върху тезата, че след като денталните услуги са започнали да се възобновяват в много страни, е напълно възможно в един сеанс да се направят няколко процедури по начин, който да сведе до минимум аерозола или микрокапчиците, разпространяващи се във въздуха.

Експертите по дентално здраве на световната организация обаче подчертават, че трябва да се осигурят спешните интервенции, които са жизненоважни за запазването на оралното здраве и функционалност на човека, управлението на силната болка и осигуряването на качеството на живот. Друг съвет е при възможност пациентите да бъдат предварително прегледани дистанционно. Набляга се и на необходимостта от осигуряване на постоянно добро проветряване на денталните кабинети.

Според СЗО денталните лекари и техните асистенти са изложени на висок риск от заразяване със SARS-CoV-2, защото работят в непосредствена близост до лицата на пациентите за продължителни периоди, а терапевтичните процедури включват комуникация лице в лице и често излагане на слюнка, кръв и други телесни течности. Не по-малка опасност крие и боравенето с остри инструменти. Процедурите, генериращи аерозоли (Aerosol generating procedures - AGP), включват почистване на зъбите с ултразвук, полиране, работа с устройства с висока или ниска скорост, хирургична екстракция на зъби и поставяне на импланти.

Ръководството представя безопасни начини, по които могат да се поправят без риск счупени протези и ортодонтски апарати, както и да се лекува безопасно обширен зъбен кариес, като се сведат до минимум или се избягват процедури, генериращи аерозоли.

В коментар пред журналисти ръководителят на Отдела за дентално здраве на СЗО д-р Беноа Варен каза, че оралната болест е пренебрегвана здравна тежест в много страни, засягаща хората през целия им живот.

"На глобално ниво последните налични оценки показват, че 3,5 млрд. души са засегнати от орално заболяване. Нелекуваният зъбен кариес в постоянните зъби е най-често срещаното болестно състояние при хората", каза експертът.

Д-р Верен посочи и данни от проучване, според което 75% от страните-членки на СЗО са декларирали, че денталните услуги са били напълно или частично нарушени по време на пандемията. Той обаче изрази загриженост относно наличието на лични предпазни средства за денталните лекари, които работят по време на пандемията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
a@fz


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...