!
Сряда, 24 Април 2024
02
юли
5

Проф. Кантарджиев: Ако отново има пик на COVID-19, той ще бъде през есента заедно с другите сезонни инфекции



Българинът трябва да свикне с мисълта за коронавируса и да живее с него. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев.

"Трябва да се спазват някакви мерки, но не бива да се прекалява, просто трябва да спазваме една мяра – не е най-разумното мъже да се целуват и прегръщат, но е разумно семейства да излизат, семейства да се срещат, но принципът винаги е – на открито. Според проф. Кантарджиев резултатът от снощните футболни емоции - прегръдки и целувки, ще се видим до десетина дни.

„Не бях на мача вчера, но нашият министър и министърът на спорта Красен Кралев са били, но го гледах по телевизията", каза той.

"На този етап се радвам, че политиците се вслушаха - това през ред, а и през стол. Поне организаторите се постараха на създадат някаква организация, но при младите мъже емоцията надделява. Това, което предупредих, че когато се крещи, вика, пее, тогава заразяването е най-възможно, защото викайки и пеейки, се създава аерозол, който е опасен", предупреди той.

"Опасно е тези, които са били на мач, когато се върнат вкъщи, да избягват една седмица най-малко тесния контакт с възрастните си родители, защото три категории хора трябва да се пазят в обществото - това са възрастните, над 60 години, които тежко карат заболяването. Втората много важна група, това са хората с хронични заболявания, а третата група, това са най-рисковите - хората с онкологични, хематологични заболявания и хората, които са с имунен дефицит", посочи професорът.

Той обяви, че от епидемиологичните данни ще стане ясно как ще продължи футболното първенство у нас и дали то ще бъде доиграно, а и пред публика.

"До една седмица - 10 дни ще видим, защото мачовете, които бяха досега в нашата страна, включително и Левски-ЦСКА, не доведоха до някакво увеличаване на случаите, но най-важното: Мили фенове, една седмица след мача, много внимателно с близките си контакти в семейството", каза проф. Тодор Кантарджиев.

Към настоящия момент заразяването с коронавирус е под формата на огнища по областите, а по данни на РЗИ в София разпространението е дифузно.

"Някои експерти казваха, че юни-юли няма да има. Юни мина, пък виждате 165 са днес, може да минат и 200, но това не е защото правим много тестове. Просто много голям процент от тези тестове са положителни. В началото, когато правихме стотици тестове на ден, положителният процент бе едно-две, сега правим хиляди, но вече процента, в някои проби, е 10", посочи той. Според него, ако отново ще има пик на болестта, то той ще е през октомври – ноември.

"Ако има пик ще е през есента. Ще започнат да се увеличават случаите със застудяването и с началото на учебната година и вероятно коронавирусът ще върви паралелно с другите зимни вирусни инфекции", каза специалистът.

Той подчерта, че 70-80% от случаите на заболели с COVID-19 у нас са без симптоми, 10-15% на сто са с леки, като при тях болестта минава за една-две седмици.

"Но трябва да се търси медицинска помощ. Защо? Защото ти може да си много леко или безсимптомно, но може така хубаво да заразиш възрастната си майка или баба, че да стане лошо", предупреди той.

Проф. Кантарджиев повтори, че българинът трябва да се научи да спазва мерките, които са му препоръчани и това се отнася най-вече до задължителните маски в магазините за хранителни стоки, както и пазаруването с колички, а не с кошници, защото така ще има по-голямо отстояние между хората.

"Сега ни питат: Защо толкова много изследвате? Това го правим, не за да плашим хората, а изследваме, за да се разбере кой отделя вируса и да търсим неговите контактни лица, защото мерките се взимат тогава, когато знаеш кой е болния", каза той. По думите му в момента големият брой тестове са на ръководители в държавната администрация, които изследват работниците от общината.

"В момента собствениците на предприятия също активно тестват. Мили собственици, по-добре е да организирате такива мерки, че да не допускате разпространението на болестта в колективите и да организирате такива мерки, че да хващате първите случаи, отколкото след това да давате немалко пари, за да правите PCR тестове на цялото предприятие... Да създадеш такава обстановка, че хората да не се страхуват и да крият, че са болни", посочи директорът на НЦЗПБ. Той обаче не скри мнението си, че българинът обича да се прикрива открай време.

"За жалост прикриваш ли болестта си, това е най-опасното. Ако се крие инфекцията и си мислиш, че ти ще решиш нещата и няма да се разчуе, грешиш", категоричен бе той.

Проф. Кантарджиев съобщи, че в НЦЗПБ вече са секвенирани първите щамове на коронавируса и са изпратени в световната генна банка. От 35 секвинирани щама 33 са подобни на циркулиращите в Европа. В новите щамове някои от мутациите липсват и може би на това се дължи различният начин на разпространение в страната. Два от тях са идентични на началния китайски щам, който обаче не се знае как е дошъл след като са били държави под карантина всички дошли от Китай, каза директорът на НЦЗПБ€ Акцент в изследванията е нивото на клетъчния имунитет на хората, които са преболедували, които боледуват и които са били в контакт с вируса без да разберат.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DENR

Гост 02.07.2020 23:45:37

Тошо беше бесепар, но обърна палачинката и сега е герберунгел

Гост 02.07.2020 12:06:40

Ако има пик не ни търсете да ви лекуваме.Не сме мотивирани.

Да да 02.07.2020 12:10:07

Този път ще дават по 2000 лева на първа линия.

Гост 02.07.2020 16:08:46

Само на троловете на първа линия в медиите. И ако си член на ГРОБ

Да да 02.07.2020 11:52:55

Кои проценти са много другарю Кантарджиев? Защо манипулираш хората? Така ти е наредено ли? Я сметнете броя тестове и броя положителни проби? Истината лъсва веднага!


Всичко за коронавируса
Още новини
Разпределиха ресорите на зам.-министрите
24.04.2024 17:56:24

Разпределиха ресорите на зам.-министрите

Разпределени са ресорите на заместник-министрите на здравеопазването от екипа на служебния минист ...

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас
24.04.2024 17:29:26 Невена Попова

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас

Официално съобщените случаи на коклюш в страната са 387. Това каза пред журналисти д-р Кремена Па ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...