!
Събота, 20 Април 2024
08
март
 

Европейският комисар по здравеопазване похвали УМБАЛ „Александровска“

Витянис Андрюкайтис: Експертният център по генетични заболявания е на европейско ниво

България обаче има проблем със здравнонеосигурените лица

Четвъртък, 08 Март 2018 | 16:36:04 Полина Тодорова


Европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис похвали работата на УМБАЛ „Александровска“ и определи лечебното заведение като болница на европейско ниво. Той посети Клиниката по нервни болести към лечебн

Европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис похвали работата на УМБАЛ „Александровска“ и определи лечебното заведение като болница на европейско ниво. Той посети Клиниката по нервни болести към лечебното заведение, където функционира експертен център по генетични неврологични и метаболитни заболявания. Центърът е член на Европейската референтна мрежа по метаболитни заболявания (MetabERN), финансирани от еврокомисията.

За мен е голяма гордост да съм тук, в този европейски, не само български референтен център, което означава, че Европа е тук – в тази сграда“, заяви еврокомисар Андрюкайтис. „Вие имате чудесна възможност да получите най-доброто лечение в Европейския съюз“, заяви той, като подчерта, че осъществяващите го специалисти са както национален, така и европейски актив. Андрюкайтис похвали центъра за това, че има връзка с всички региони на страната и по този начин подсигурява ранна диагностика и лечение на пациентите. Той се спря и на работата на екипа на началника на Клиниката по нервни болести, ръководен от проф. Ивайло Търнев, който е участвал в откриването на 13 нови заболявания. „Когато мислим за тези открия, си представяме междупланетно пространство“, коментира еврокомисар Андрюкайтис

Той изтъкна още, че у нас съществуват 5 референтни мрежи за различни патологии от общо 24 на териротията на ЕС. По думите му развитието на тези мрежи ще даде възможност за обмяна на опит в лечението на различен тип заболявания. В тази връзка той изтъкна възможността за ползване на ресурси от Рамковата програма "Хоризонт 2020", който би могъл да се използва за засилване на капацитета, свързан с грижите за пациентите.

Андрюкайтис не пропусна да отбележи, че всяка страна среща своите трудности и проблеми. „Ще трябва да се справим и със социалните проблеми – как да задържим медицинските сестри и лекари тук, а не да напускат страната“, посочи той. Еврокомисарят изтъкна, че за пръв в Европейския социален стълб е включено и здравеопазването и заяви, че страната ни би могла да се възползва от него.

Като проблем за България еврокомисарят определи малкият брой здравноосигурени лица. „Можем да помислим как да подкрепим България в това отношение и как да насърчим българското правителство да види как да осигури пълното покритие за цялото население“, заяви той.

„За нас е изключителна чест, че еврокомисарят по здравеопазване посещава най-старата болница в България“, заяви от своя страна директорът на УМБАЛ „Александровска“ доц. Костадин Ангелов, като припомни, че лечебното заведение ще отбележи 140 години от създаването си. Той отбеляза още, че клиниката по неврология в болницата е с 95-годишна история. „Ние сме изключително доволни, че успяваме да вплетем в нашата дейност основните идеи, които лансира еврокомисарят по здравеопазване, а именно превенцията, промоцията, участието на самия пациент в лечението“, заяви той.

Доц. Ангелов изтъкна още, че екипът на проф. Търнев е открил 13 нови болести, които е световно откритие. „Този екип откри и много гени, отговорни за генетични заболявания и сме горди, че клиниката, която проф. Търнев ръководи, е най-модерната неврология в страната“, посочи той.

„Лечението на редките болести е мисия за нас. Ние полагаме всички усилия пациентите да получават възможно най-ранна диагностика и лечение“, заяви и проф. Търнев. Той изтъкна, че в клиниката се обучават много млади специалисти не само от страната, но и от Централната и Източна Европа. През 2017 година УМБАЛ „Александровска“ е организирала и лятно училище по редки заболявания с международно участие.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
QAHP


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...