!
Четвъртък, 28 Март 2024
29
май
 

Проф. Вихра Миланова:

Голяма част от леглата в държавните психиатрични болници се използват като социални домове

Вторник, 29 Май 2018 | 14:47:31


Условията в институциите за психично болни в България могат да бъдат определени като нечовешки и унизителни. Това е констатация в доклада на Комитета на съвета на Европа за предотвратяване на изтезанията, публикуван този месец. Примерите, които се дава

Условията в институциите за психично болни в България могат да бъдат определени като нечовешки и унизителни. Това е констатация в доклада на Комитета на съвета на Европа за предотвратяване на изтезанията, публикуван този месец. Примерите, които се дават в доклада, са от психиатричните болници в Раднево и Севлиево.

Зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова уверява, че вече са взети мерки за отстраняване на нередностите в критикуваните от комитета институции. От думите й се разбра, че и контролът е завишен. Социалното министерство е поискало и повишаване на стандарта за издръжка в домовете с 25 на сто в следващия бюджет.

„Не във всички болнични структури условията са толкова лоши и неприемливи. Има и такива. Явно е, че членовете на Комитета за предотвратяване на изтезанията е посетил и такива места и затова и констатацията е такава. Общо може да се каже, че условията в болничните заведения не са добри“, коментира пред БНР националният консултант по психиатрия проф. Вихра Миланова.

По думите на проф. Миланова в България психиатричните структури обхващат 12 болници, 12 диспансера, 17 отделения към общите болници и болнични легла в петте университетски болници в страната.

Една голяма част от леглата в държавните психиатрични болници се използват като социални домове, тъй като тези пациенти престояват много продължително, подчерта обаче тя. „Пациентите в психиатричните болници или нямат близки, или близките им не желаят да ги взимат. Там има и много други социални проблеми... Съществува реална опасност от вакуум, който може да струва много повече на обществото при закриване на сегашните структури, защото докато се изградят новите структури и докато се обучи персонал, който да бъде съответен на тези потребности, ще мине доста време. Освен това самите болници представляват много важна част от лечението и престоя на хората с психични разстройства", каза още проф. Миланова.

Нито хората, които страдат от психична болест, нито близките им са мотивирани да търсят съпътстващо лечение, особено ако са в някое по-затънтено място, обясни Адриана Колева, заместник-председател на Асоциацията на семействата за партньорство в психиатрията.

"Ние напълно подкрепяме отпадането на запрещението, защото това е толкова грубо и уронващо човешкото достойнство. Това е съвсем остаряла норма. Имаме и своите опасения, имайки поглед върху различни случаи на психични заболявания. Проблемът е по-скоро социален, защото много от тези хора са изоставени от семействата си и често стават обект на измами от близките си. Затова запрещението би ги защитило, но те, нямайки подкрепата на близките си роднини, е много необходимо социалните служби по места, особено по общини, да направят нужната подготовка, защото за да се премахне запрещението, тези хора трябва да бъдат подкрепени, трябва да бъдат непрекъснато съветвани, за да може по някакъв начин тяхната воля да бъде подкрепена и по някакъв начин да бъдат улеснени", каза още тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yYBw


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра
28.03.2024 12:29:47

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра

Планът за възстановяване и устойчивост дава няколко възможности, едната от които е създаване на 1 ...

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш
28.03.2024 11:41:48

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Все още много повече грипни вируси се доказват, отколкото COVID и респираторните вируси, но и те ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...