!
Четвъртък, 28 Март 2024
12
юни
4
 

Първата национална конференция по инсулт във Варна събра над 140 специалисти

Вторник, 12 Юни 2018 | 14:47:02
4

Над 140 невролози, съдови специалисти, неврохирурзи, анестезиолози, общопрактикуващи лекари, специализанти, докторанти и студенти от цялата страна събра първата национална конференция по инсулт, организирана от Медицински университет и УМБАЛ „Св.

Над 140 невролози, съдови специалисти, неврохирурзи, анестезиолози, общопрактикуващи лекари, специализанти, докторанти и студенти от цялата страна събра първата национална конференция по инсулт, организирана от Медицински университет и УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна, съобщиха от учебното заведение. В продължение на 2 дни участниците дискутираха актуални въпроси, свързани с епидемиологията на инсулта, SITS регистъра за реперфузионна терапия, възможностите за повишаване качеството на грижите за пациентите по програмата ESO EAST в България и медицинска реакция при някои съпътстващи заболявания. Специалистите обсъдиха също първичната и вторична профилактика, методите на лечение на острия мозъчен инсулт и неврорехабилитацията.

Конференцията бе открита от проф. д-р Силва Андонова, национален консултант по интервенционална неврология и ръководител на Втора клиника по нервни болести в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Приветствия към участниците поднесоха д-р Нигяр Джафер - заместник-председател на 44-то Народно събрание, д-р Лалова – директор медицински дейности към Министерство на здравеопазването, която поднесе поздравителен адрес от министър Кирил Ананиев и проф. д-р Златислав Стоянов, декан на факултета по медицина към МУ-Варна, който прочете приветствието от Ректора проф. д-р Красимир Иванов. Поздравителни адреси изпратиха г-н Тодор Балабанов – председател на Общински съвет – Варна и проф. д-р Валентин Игнатов – изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна

Почетни гости и лектори на конференцията  бяха двама от водещите изследователи в света в областта на профилактика на инсултите и сърдечно-съдовите заболявания - проф. д-р Валери Фейгин – епидемиолог и невролог, директор на Националния институт по инсулт и приложни невронауки в Оукланд, Нова Зелнадия и проф. д-р Нилс Валгрен – невролог, почетен професор в Каролинския институт, директор на програмата за инсулт и мозъчносъдови заболявания към департамента по неврология на Каролинската университетската болница в Стокхолм, Швеция и председател на комитета на SITS регистъра.

Инициативата на Медицински Университет Варна и Университетската болница „Св. Марина“ за организиране и провеждане на първата национална конференция по инсулт е свързана с поставяне на началото на дългосрочно сътрудничество между специализираните центрове за лечение на инсулт в България с оглед подобряването на грижите за хората с инсулт и координирането на усилията за лечение на инсулта за постигане на максимален ефект в страната.

Целта е повишаване на качеството на лечение на пациентите с инсулт, първо чрез предоставяне на достъп до специализирана медицинска помощ и диференцирано лечение, от която се нуждаят пациентите. Второ, постигане на оптимизиране на качеството на лечение във вече функциониращите центрове за лечение на инсулти.

„С учредяването на националната конференция по инсулт се поставя началото на взаимно и ползотворно сътрудничество между всички центрове за лечение на инсулт в страната, с цел подобряването на грижите за хората с инсулт и координирането на усилията за лечение на инсулта за постигане на максимален ефект“, коментира проф. Андонова.

Мозъчно-съдовите заболявания са глобален медицински и социален проблем поради високата болестност, смъртност и инвалидност, които причиняват. Мозъчният инсулнт е най-честата причина за инвалидност и втората най-честа причина за смърт в света. На всеки три секунди един жител на Земята става жертва на това коварно заболяване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vkg2

д-р Георгиев 13.06.2018 23:31:16

Така е, ако не беше д-р Филип Киров, нищо нямаше да се случи. За съжаление сега лекува пациенти извън България. Хубава проява, но защо помпозности и политици?

Компетентен 13.06.2018 11:09:12

Поръчах на местен художник картина маслени бои " професорите Андонова и Капрелян разговарят с академик Миланов за новости при инсулта"

Михаил 13.06.2018 09:40:17

Ако не беше д-р Филип Киров нямаше да има развитие на тромболизите и той създаде първия регистър за България. А тази конференция е прекрасна, стига да беше за цялата страна, а не избрани места и хора. Но сме у нас и всичко е по динамично и различно.

Гост 12.06.2018 15:19:15

Така се прави


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра
28.03.2024 12:29:47

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра

Планът за възстановяване и устойчивост дава няколко възможности, едната от които е създаване на 1 ...

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш
28.03.2024 11:41:48

Проф. Христова: Грипът все още доминира над COVID, очакваме ръст на коклюш

Все още много повече грипни вируси се доказват, отколкото COVID и респираторните вируси, но и те ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...