!
Събота, 20 Април 2024
01
ноем
6

Д-р Дончо Дончев: Колегите отдавна са минали ръба на човешките възможности

Тази пандемия промени живота на всички медицински специалисти



      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Дончо Дончев с военен чин „подполковник“ е оториноларинголог, отоневролог и аудиолог в Клиникато по УНГ-боелсти на ВМА.
Катоп военен лекар, д-р Дончев има натрупан опит от няколко задгранични мисии. Работил е в Оперативната Щабквартира на НАТО в Неапол, Италия през периода 2007 – 2010 година. Д-р Дончев успя да пребори COVID-инфекцията, след като се разболя докато работеше като доброволец в COVID зоната на ВМА, разкрита в началото на епидемията.След оздравяването си той стана първият дарител на реконвалесцентна плазма.Днес разговаряме с него за преживяванията му покрай болестта, за трудностите, за ценностите, в които вярва, за мислите, които го вълнуват в това тежко време на изпитания за всички медици.

Д-р Дончев, кой е най-яркият спомен от момента, в който разбрахте, че сте заразен и трябва да се превърнете в пациент?

Най-яркият спомен, а всъщност и най-силното преживяване, което дни наред не ме напусна, беше опустошението. Бях съкрушен, че оставих колегите в COVID-зоната с един човек по-малко. Разбира се, след това самите колеги в следващите дни ми дадоха да разбера, че липсата на един човек и то доброволец, който е отишъл само за да бъде в помощ на тяхната работа, не е толкова трагично, но това беше водещото.

Дни наред не можех да мисля за нищо друго, не ме интересуваше собственото ми състояние. Единствената и мисъл, и чувство, беше че оставих екипа с един човек по-малко. След това се убедих, че в една или друга степен, това е водещо преживяване, доминиращо чувство, доминираща мисъл на всеки един лекар или сестра от COVID-зоната.

Как ще запомните колегите си, които от този миг се превърнаха във Ваши лечители?

По принцип, лекарите в Инфекциозна клиника на ВМА за мен винаги са били любимите ми лекари, любимите ми колеги. Поради това, че са изключително ерудирани. Просто ВМА е гнездо на изключителни специалисти. Но много преди да знам, че някога ще ни връхлети такъв кошмар, какъвто е COVID-19, винаги съм смятал тези колеги за еталон, за емблемата на лекарите в Академията.

За мен беше голяма чест, че са ме приели дори като помощник в тяхната борба с COVID-19. След това, като пациент, освен обичайните отношения между лекар и пациент, винаги, доколкото в началото можех да провеждам какъвто и да е било разговор, говорихме и за други неща, освен за заболяването.

Битката Ви с болестта приключи ли или още преодолявате последиците?

Последиците всеки ги преодолява сам за себе си, а битката с болестта не е приключила. Дотолкова, доколкото може да се наложи отново да се отиде на помощ на колегите в Инфекциозна клиника, тъй като всички звена, които се занимават с лечение на болни от новия коронавирус са изключително натоварени. Всички в екипа – и лекари, и сестри, и санитари са преуморени. Може да използвам един евфемизъм – че са на ръба, но всъщност, това наистина е един евфемизъм. Истината е, че отдавна са минали ръба на човешките възможности. Въпреки всичко, освен че са изключителни като лекари, те са необикновени и като хора и няма да се предадат.

Промени ли тя представите ви за света, за живота, за важните и маловажните неща?

Цялата ситуация с пандемията промени представите и живота на всички хора по света. Независимо дали са пострадали или не. Дали вземат участие в процеса на предпазване, контрол и лечение на заразените или не. Дали вярват в съществуването на този вирус или не вярват. Всички хора промениха начина си на живот, независимо от професията.

Особено много се промени живота на всички лекари и медицински специалисти – сестри, фелдшери, санитари. Защото никога досега не се е случвало в цял свят всички екипи, независимо къде работят, каква специалност имат, какво звание имат, какво са постигнали в лекарската си професия, в тяхното специфично поприще, в колко голямо лечебно заведение работят – всички в един същи момент се наложи да се борим с едно и също заболяване. Това е пандемия, която е завладяла света и не свършва. Протича със своите приливи и отливи. Сега сме в един прилив, който макар и подготвени, тренирани от предишния, заварва медицинския персонал по цял свят изключително изтощен. Това няма как да не остави следа. Същото е и за хората. Макар че в началото някои казваха, че няма такова заболяване, че никой не го е виждал, сега вече не вярвам да има човек в страната, който да няма поне един близък или познат, за който да не знае, че е заразен.

Вече сте дарител на рековаленсентна плазма, вярвате ли във възможностите на този метод?

Абсолютно вярвам, инак не бих го правил. Плазмата не е чудодейното лекарство, което ще спаси напълно болните, но е факт, че макар и пасивен метод на лечение, това за момента е единственият специфичен начин на лечение на това коварно вирусно заболяване.

Мога да дам и още, и още плазма с антитела. Това дарителство няма някакви последствия за здравето ми. Единсвеното условие е да знам, че все още имам достатъчно висока концентрация на антителата, за да бъде полезно това, което ще се прелее на някой страдащ. Имам впечатление от преливането на плазма и като пациент, и като дарител. Имам впечатленията и от хора, на които е правено преливане. Факт е, че тази рековаленсентна плазма дава глътка въздух на хора, на които всяко вдишване им коства голямо усилие. Борят се, ден и нощ, всеки дъх да не е последен. Така че в един критичен момент помага.

Тези дни в телевизионно интервю изразихте силно притеснение от това, което виждате около себе си – уморени лекари и сестри, недостиг на медици от всякъде. Какво според вас трябва да се промени, за да излезем от тази тежка ситуация?

Късно е в момента да променяме каквото и да е. Единственото, което можем да направим, е да апелираме към всички колебаещи се да вземат решение и да помогнат на своите колеги. Много се радвам, че вече в тази доброволческа кампания се включват и студенти от медицинските университети, подготвящи се медицински сестри, студенти медици, стажанти лекари. Също така, необходимо е доброволците да бъдат разпределени и в страната. В началото на пандемията пациентите се лекуваха в големите лечебни заведения. Сега вече почти равномерно из цялата страна има нужда от допълнителна помощ.

Така че това, което мога да кажа е, който има и най-малките колебания, да ги остави. За мен единственият мотив човек да се включи в борбата със заразата е да помогне на колегите, които буквално се претрепват в COVID- отделенията.

Ако трябва с две думи да обобщите какво всъщност представлява тази инфекция и кое остава неразгадано за нея?

Това е една въздушно-капкова инфекция, която наистина няма нищо общо с всичко, което сме видели като епидемии досега. Нито като начин на заразяване, нито като начин на преминаване на заразата през дадена територия. Ако вземем грипа за пример, той е като вълна – тръгва от Югоизточна Азия, минава през Средна Азия и т.н., през Европа и след това към Америка. Или, както беше свински грип – в обратна посока.

Това е една зараза, която идва, настанява се и не си тръгва. Продължителността на протичане, и тук не говоря за след вирусните бактериални усложнения на инфекцията, а за чисто вирусните поражения, които продължават дни наред – това е един дълъг период, в който липсата на противовирусни препарати страшно много се отразява на последващия ход на заболяването.

Като познания за самия вирус, за самото заболяване и за лечението информацията се промени страшно много от началото на пандемията до сега. Излизат толкова много факти, които приемаме за достоверни. Ще видим какво ще стане и след месеци. Все още липсва специфичен метод на предпазване, профилактика на това заболяване, все още не е въведена ваксина, както и специфичен противовирусен препарат.

След това, чисто човешки, като колега, не мога да не отразя един факт – никога досега не сме имали вълна от въздушно-капкова епидемия, в която да загинат лекари - казвам да загинат, а не да загубят живота си, защото почти всички тези лекари загубиха живота си на работно си място, заразявайки се в една истинска борба, в една истинска война с този вирус. Не сме имали случаи 17 лекари, да не говоря и за другите медицински кадри, да загубят живота си. Надявам се да няма нито един повече.

Тепърва ще се правят равносметки и анализи, но истината е, че тази пандемия промени живота на всички лекари и медицински специалисти.

Какво искате да пожелаете на колегите си от ВМА и от цялата страна в този труден момент за всички?

Освен това, което винаги трябва да се пожелава – здраве, в бъдеще - едни щастливи и нормални дни.



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
XWan

ей, мутафчийски 01.07.2023 13:08:38

вземете го направете "полковник", да миряса най-накрая

Fen 03.09.2021 23:37:31

Респект !

Защите колегата си бе! 01.11.2020 19:53:54

"Във връзка с излъчения репортаж по БНТ, последвалите реакции преди да се чуят всички участници в случая, заявявам следното! Бях потърсен по телефона от дежурния лекар в ОАИЛ. Проведох разговор с лекаря от БП, по личния телефон на дежурния лекар от ОАИЛ! За да бъде хоспитализиран пациент в ковид отделение, той трябва да има положително изследване на ковид, съгласно заповедта на Здравния министър. Поисках от лекаря на бърза помощ да отрази този резултат във фиша за спешна медицинска помощ, с който превежда пациента в болницата. Това, впрочем той и без мое искане би следвало да направи. Поисках от лекаря от бърза помощ да отрази и това, че пациента се насочва от кординационния център към Четвърта МБАЛ, за което нямахме и никакви други доказателства, освен устните му твърдения", оправда се д-р Панчо Панчев. "Пояснявам защо са необходими тези "формалности". Задава ли си някой въпроса, какво би се случило, ако пациент без ковид инфекция попадне в отделение, където се лекуват такива болни? Кой ще носи отговорност за неминуемото му заразяване? На въпросите ми, болният има ли сърдечна и дихателна недостатъчност, лекарят от БП отговори с "не". На въпросът ми, болният може ли да се изолира в домашни условия, отговорът беше "да". При това положение запитах защо иска болният да се хоспитализира. Обяснението беше, че пациента не могъл да приема назначената му терапия поради наличие на ГЕРБ. Тези странични ефекти върху стомаха великолепно се корегират с добре известни медикаменти. След като приключих разговора с лекаря, наредих на дежурната лекарка да приеме болния с индикацията, че е на възраст над 60 години, както е според заповедта на Министъра. Изхождайки от описаното от лекаря състояние, това беше единствената индикация за спешен прием! От репортажа, излъчен по БНТ, ми направи впечатление , че на пациента му се казва, че ще го върнат вкъщи, тъй като отказваме прием - защо? По - нормално е да се каже " отиваме в друга болница", но това явно не е достатъчно драматично за нуждите на репортажа! За мен е очевидно, че този репортаж е целта на мероприятието, а не хоспитализирането на болния! Оставям без коментар, че колегата се е явил пред болницата, с предварително подготвена възможност за запис. Да не говорим , че записът е извършен напълно криминално! Учудващо е, че в това участва и БНТ. Това също ще коментирам с юристи! Напълно съм наясно, че това е солова акция на младежа, явно наклонен към медийни изяви. По никакъв начин не свързвам това с институцията в която той работи! Колегите от Центъра за СМП - София, са подложени на невероятно натоварване и само добрите ни взаимоотношения и синхрон ще помогнат за преодоляването на критичната ситуация, в която се намираме. Н-к ОАИЛ д-р Панчев".

Гост 01.11.2020 12:34:36

Какъв е тоя татуиран индианец ?! Само перата му липсват.

Гост 02.11.2020 15:38:54

Когато започнеш да мреш без въздух в дробовете си (скоро) ще видим дали за теб това ще е проблем или ще се молиш на всички богове да ти пратят кой и да е доктор да ти спасява наглия задник.

Гост 02.11.2020 15:38:54

Когато започнеш да мреш без въздух в дробовете си (скоро) ще видим дали за теб това ще е проблем или ще се молиш на всички богове да ти пратят кой и да е доктор да ти спасява наглия задник.


Всичко за коронавируса
Още новини
Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари
20.04.2024 11:40:20

Бивши чуждестранни студенти на МУ – Пловдив споделиха опит с бъдещи зъболекари

Вашата диплома е много по-важна, отколкото можете да си представите, но не по-малко значение имат ...

Експерти: Бременните да се ваксинират срещу коклюш
20.04.2024 10:51:16

Експерти: Бременните да се ваксинират срещу коклюш

Важно е бременните жени да се ваксинират срещу коклюш. Така смятат епидемиоложката д-р Христ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...