!
Четвъртък, 28 Март 2024
19
юни
 

Център за персонализирана медицина създават Пловдивският университет и МУ - Пловдив

Вторник, 19 Юни 2018 | 09:33:44


Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)” започва своята дейност в Пловдив. Проектът предвижда изграждането на комплекс  за медицински иновации, който ще бъде насочен, към формирането на нова съвременна и

Център за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)” започва своята дейност в Пловдив. Проектът предвижда изграждането на комплекс  за медицински иновации, който ще бъде насочен, към формирането на нова съвременна и научноизследователска инфраструктура. Тя ще бъде фокусирана в една от приоритетните области  за развитие на научните изследвания на национално и европейски ниво – технологии, свързани със здравето. Това съобщават от Медицинския университет в Пловдив.

Планираните дейности са насочени към пациентите и засягат индустрията за здравословен живот и биотехнологии и персонализираната медицина, касаеща диагностиката и индивидуалната терапия. Научните и изследователски дейности ще бъдат с акцент върху онкологията, онкохематологията, интензивната медицина, иновативните лекарствени носители за прицелна терапия, биоинженерни технологии и биосензори.

 „Надявам се, че изграждането на този център ще създаде условия за разгръщането на капацитета на нашите институции и ще открие нови възможности за партньорства в бизнеса. Съвременната формула за бизнеса е пари, наука  и иновации. Надяваме се, че този проект ще успее да реализира тази формула. Разработването на нови и значими иновации и научни продукти и тяхното интегриране в съответствие с най-добрите световни стандарти и практика в областта на персонализираната иновативна медицина цели да осигури индивидуална терапия на голям брой пациенти на територията на страната. Персонализираната медицина е едно вълнуващо подмладяване на традиционната медицина. Едно направление, което най-накрая ще даде възможност за всеки пациент да бъде намерено точното лекарство, да бъде дадено в точния момент и да промени тази практика, която беше досега", заяви при представянето на Центъра ректорът на Медицински университет-Пловдив чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев.

Центърът за компетентност „Персонализирана иновативна медицина (ПЕРИМЕД)" е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Безвъзмездната финансова помощ по Проекта е на обща стойност 23 472 018,71 лева, от които 19 951 215,91 лв. европейско и 3 520 802,80 лв. национално съфинансиране.

Сумата, която ПУ „Паисий Хилендарски" ще получи е в размер на 11 милиона лева, каза по време на стартовата пресконференция на проекта ректорът на университета проф. д-р Запрян Козлуджов. По думите му създаването на този център е от огромно значение, защото тези 11 милиона лева ще послужат за изключително важни промени в научноизследователската структура на учебното заведение.

„Планираме да осъществим реконструкция на съществуващата ни сграда, изцяло обновяване на улица „Костаки Пеев", където в момента е ситуиран нашият технологичен център. Там има няколко лаборатории, които са плод на предходен проект по структурни фондове. Ще доразвием този комплекс. Той ще стане един модерен, научноизследователски технологичен комплекс, в който се предвижда да бъдат изградени още 5нови лаборатории", заяви ректорът на ПУ.

Тези лаборатории ще бъдат оборудвани със съвременна техника.

„Всички изследвания, които се провеждат в тези лаборатории ще бъдат прагматизирани. Целта им е създаването на продукти. Ще има тесни връзки с бизнеса, като основният ефект от тях ще бъде създаването, развитието и укрепването на един иновативен научен комплекс, способен и да се самоиздържа, самоусъвършенства непрекъснато и да търси конкретни технологични приложения на изследванията, които ще се извършват в него", допълни проф. д-р Запрян Козлуджов.

Очакваните резултати от осъществяването на този проект ще бъдат да се изградят осем специализирани лаборатории и обновени две научноизследователски системи със съвременно научно оборудване. Предвижда се реализацията на 12 мащабни иновационни програми, в които ще се включат водещи национални и чуждестранни изследователи. Заслуга за постигнатите до момента добри резултати имат и учените от БАН. Сред тях е и директорът на Института по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов" към академията проф. д-р Росица Николова.

„Основна задача в този проект ще бъде характеристиката на материалите. Ние в това сме силни, в момента Институтът е единственият в БАН, а може би и единственият, който поддържа апаратура, характерна за твърдите кристални материали. Апаратурата, която ще се закупи като част от този център по компетентност от една страна ще е като допълнение на това, което имаме. Но тя ще бъде насочена главно към характеристика на фармацевтични материали, които ще бъдат изследвани и получавани на нови в центъра", каза по време на форума проф. Николова.

Проектът започна да се изпълнява през месец март 2018 година и ще приключи до 30 ноември 2023 година. Участници в него са Медицински университет – Пловдив, ПУ „Паисий Хилендарски" и Институт по минералогия и кристалография „Акад. Иван Костов" към БАН, София.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jW7N


Всичко за коронавируса
Още новини
Жена почина след спешно секцио в МБАЛ
28.03.2024 13:11:00

Жена почина след спешно секцио в МБАЛ "Д-р Ат. Дафовски" - Кърджали, започват проверки

Днес в 5.00 ч. сутринта в Акушеро–гинекологичното отделение на МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра
28.03.2024 12:29:47

Проф. Хинков: Предложихме за нотификация на ЕК създаването на 17 строук центъра

Планът за възстановяване и устойчивост дава няколко възможности, едната от които е създаване на 1 ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...