!
Четвъртък, 09 Май 2024
04
дек
4
 

Болниците вече трябва да перат прането си в отделен вид обществени перални

Вторник, 04 Декември 2018 | 14:09:35
4

В обществените индивидуални перални на самообслужване, предназначени за граждани, вече не може  да се изпира пране от обществени обекти. Това стана факт с влизането в сила на Наредбата за здравните изисквания към обществените перални на МЗ.

В обществените индивидуални перални на самообслужване, предназначени за граждани, вече не може  да се изпира пране от обществени обекти. Това стана факт с влизането в сила на Наредбата за здравните изисквания към обществените перални на МЗ.

Забраната се налага с идеята да се избегне рискът в обществените перални за граждани да се пере пране от обекти като места за временно настаняване, лечебни, детски и учебни заведения и т.н.

Документът разграничава пет вида обществени перални, като тези, в които се пере пране на лечебни и здравни заведения, както и на специализирани институции за предоставяне на социални услуги за възрастни, са обособени в отделна точка.

За спазването на хигиенните норми ще следят РЗИ.

С документа се въведоха изисквания за микробиологична чистота на готовото за експедиция пране, с което се очаква да се намали и почти да се елиминира рискът от разпространение на заразни заболявания чрез изпраното пране.

С предвидените предварителни и периодични медицински прегледи и изследвания на работещите в обществените перални се цели недопускане на замърсяването на чистото пране с патогенни и непатогенни микроорганизми от лица от персонала, които най-често се явяват т.нар. „здрави заразоносители“. Това от своя страна ще гарантира опазване здравето на лицата, ползващи се от услугите на обществените перални, в т.ч. децата в детските заведения, лицата, ползващи хотелиерски и други подобни услуги, пациентите в лечебните заведения и т.н., посочиха от МЗ в мотивите си към наредбата.

Чрез недобре и неправилно изпрани дрехи, спално бельо, покривки, работно облекло и др. се предават бактерии и вируси като: вируса причинител на хепатит А, норовируси, ротавируси, салмонела, E. Coli, кандида и др., отбелязаха от там.

В лечебните заведения съществуват специфични фактори, които способстват за развитието на т.нар. вътреболнични инфекции, които не са характерни за други учреждения. При замърсяване на вътреболничната среда с микроорганизми – в лечебните заведения често се замърсяват повърхности, апаратура, материали, инструменти, а също така постелъчен инвентар и работно облекло, микробните агенти могат да попаднат в тялото на възприемчиви пациенти, посочиха от ведомството.

„Вътреболничните или нозокомиални инфекции представляват отделна категория заболявания, причинени от микроорганизми, които възникват при пациенти след постъпването им в лечебно или здравно заведение и са отсъствали преди приема им. Тези инфекции могат да се развият по време на лечение за други заболявания и дори след изписването на пациентите от стационара. Освен това, те включват и инфекции сред медицинския персонал, получени по време на работа в лечебните и здравни заведения. В термина нозокомиални инфекции се акцентира върху основната характеристика на вътреболничните инфекции – връзката им с медицинските грижи“, коментираха още от МЗ.

Но не само бактериите и вирусите представляват опасност по прането. Според експерти алерголози, неправилно изпраното пране елиминира едва от 6 до 10% от наличните по дрехите акари. Те се смятат за едни от най-честите причинители на астма по целия свят, като причиняват още алергии, хрема, епидемичен конюнктивит и дерматит, допълниха от там.

Според ведомството, новата наредба ще осигури условия за предоставяне на безопасни перилни услуги на детските и лечебните заведения, на обектите от туристическия и хранителния бранш, на други търговски, производствени, промишлени и стопански обекти, като с това ще се избегне рискът от неспазване на хигиенния и противоепидемичен режим и опасността от разпространение на различни видове заболявания чрез недобре изпрано пране.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
s1FX

Ина 05.12.2018 09:07:54

Много често бельото на болничните заведения не се пере според изискванията.Пере се на 30-40°,които са крайно недостатъчни да унищожат микробите.Според мен всяка болница трябва да има собствена пералня за да е гарантирано качествено изпиране.Външните пералнистопанства перат и други обекти и нещата се претупват

Гост 05.12.2018 09:59:08

Ами преди 30 г болниците имаха и собствени кухни и собствени перални.Пак ще открием топлата вода.

Гост 05.12.2018 09:31:27

Е, да, но по този начин бизнесът с outsourcing-а ще бъде ограничен. И болничните разходи за тези дейности и печалбите за сключилите договорите ще намалеят:)

господ 04.12.2018 15:17:59

Хаааа сега ли се сетихте....За какво говорим.....


Всичко за коронавируса
Още новини
Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.
08.05.2024 17:22:37

Ракът е най-честата причина за смърт и при мъжете, и при жените през 2021 г.

През 2021 г. ракът е водеща причина за смърт както при мъжете, така и при жените на възраст под 6 ...

ДКЦ
08.05.2024 16:57:37

ДКЦ "Пълмед" предлага PCR тест за диагностика на коклюш

За да отговори на големия пациентски интерес вследствие увеличаването на случаите на коклюш, особ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...