!
Петък, 26 Април 2024
20
юли
 

С промени в стандарта по Спешна помощ

Въвеждат и I ниво на компетентност при спешните отделения в болниците

Вторник, 20 Юли 2021 | 16:14:54


Три нива на компетентност ще имат спешните отделения в многопрофилните болници – първо, второ и трето. Това предвиждат промени в стандарта за Спешна помощ, публикуван за обществено обсъждане на страницата на Здравното министерство. Към мо

Три нива на компетентност ще имат спешните отделения в многопрофилните болници – първо, второ и трето. Това предвиждат промени в стандарта за Спешна помощ, публикуван за обществено обсъждане на страницата на Здравното министерство.

Към момента СО в болниците имат само две нива на компетентност – второ и трето.

Според заложеното в проекта, спешните отделения от първо ниво на компетентност трябва да разполагат с минимум един лекар, специалист по спешна медицина, вътрешни болести или анестезия и интензивно лечение. В отделението от първо ниво трябва да работят лекари, осигуряващи един лекарски екип на 24-часов непрекъснат график. Минималният обем дейност за година пък трябва да е минимум 2000 пациенти.

В тези звена се предвижда да се лекуват пациенти със спешни състояния, изискващи интензивни диагностични и терапевтични процедури, става ясно още от текстовете.

По отношение на апаратурата пък изискванията са следните: ЕКГ монитори с неинвазивно измерване на АН, SpO2; с регистриращо устройство за основните показатели - 4 бр., от които поне 1 за следене на параметрите на външното дишане, дефибрилатор - 1 бр.; ЕКГ апарат 1 бр., стационарен респиратор 1 бр., транспортен респиратор, перфузори - 4 бр.

Изискванията към болниците, които могат да разкрият СО от първо ниво, са задължително да имат структури от минимум второ ниво на компетентност по специалностите анестезиология и интензивно лечение, хирургия и вътрешни болести. Препоръчителни пък са допълнителните структури по кардиология, нервни болести, акушерство и гинекология и ортопедия и травматология. Допуска се и вариантът болницата да има сключен договор за непрекъсната консултативна помощ с друго лечебно заведение.

„Промените целят и балансиране на потока от пациенти в спешно състояние, като се предостави възможност стабилните спешни пациенти да посетят сами близко лечебно заведение със Спешно отделение. По този начин екипите на центровете за спешна медицинска помощ ще могат да поемат потока на нестабилни/потенциално нестабилни и критични спешни пациенти, като същото ще облекчи работата на ЦСМП от една страна и ще даде на стабилните пациенти възможност за по-бърз достъп до спешна медицинска помощ“, посочва се в мотивите към измененията.

С проекта се предвижда възможност за разкриване на СО с по-малък брой налични структури. По този начин повече лечебни заведения биха могли да разкрият в структурата си спешни отделения, като обработват повече пациенти в спешно състояние, допълват от МЗ.

Според ведомството дадената възможност в спешните отделения от първо ниво да работят и лекари със специалност „вътрешни болести“ няма да влоши качеството на оказваната спешна помощ поради факта, че „се включват лекари специалисти с познания относно диагностично-лечебния процес при спешни състояния от една много широка област на медицинската наука“.

С проекта също така се променят и критериите за СО от второ ниво на компетентност.

Целия документ можете да видите тук, а мотивите към него – тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Fv78


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...