!
Четвъртък, 02 Май 2024
30
май
1
 

С 50% увеличават парите за спешни пациенти

Целта е актуализиране на стойността, която се заплаща на лечебните заведения за преминал и отчетен пациент

Четвъртък, 30 Май 2019 | 11:06:01 Надежда Ненова
1

С близо 50% се увеличава стойността, която Министерство на здравеопазването заплаща за преминали и отчетени пациенти със спешни състояния, преминали през спешни отделения, които не са хоспитализирани в същото лечебно заведение. Това става ясно от проек

С близо 50% се увеличава стойността, която Министерство на здравеопазването заплаща за преминали и отчетени пациенти със спешни състояния, преминали през спешни отделения, които не са хоспитализирани в същото лечебно заведение. Това става ясно от проекта на Наредба за изменение на Наредба № 3 от 2019 г. за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, за които Министерството на здравеопазването субсидира лечебни заведения, и за критериите и реда за субсидиране на лечебни заведения, публикуван на сайта на Министерството за обществено обсъждане.

Досега МЗ плащаше за преминали и отчетени спешни пациенти 30 лв., а с изменението на Наредбата е предвидено да се плащат по 44 лв. на преминал пациент.

Предвижда се допълнителните средства

да бъдат разпределени между 43 лечебни заведения

за болнична помощ. От тях 8 болници със 100 на сто държавна собственост и 26 болници с над 50 на сто държавно участие в капитала. Това са лечебните заведения, сключили договор с Министерството на здравеопазването за субсидиране за посочените дейности, става ясно от мотивите на министъра към проекта.

Увеличение има и на стойностите на медицинските дейности, касаещи лечение на пациенти с активна туберкулоза, обхващане на контактни на пациенти с туберкулоза, лица с латентна туберкулозна инфекция и суспектните за туберкулоза лица, амбулаторно проследяване (диспансеризация) на пациенти с туберкулоза, продължаващо лечение и рехабилитация на пациенти с туберкулоза, продължаващо лечение и рехабилитация на пациенти с неспецифични белодробни заболявания.

Така сумата, плащана за леглоден лечение без мултилекарствена резистентност в клиники/ отделения с III ниво на компетентност се увеличава от 53 на 68 лв., за леглоден лечение в клиники/ отделения с II ниво на компетентност – от 43 на 58 лв., а за леглоден лечение с мултилекарствена резистентност в клиники/отделения с III ниво на компетентност – от 58 на 73 лв.

За извършен и отчетен преглед ежемесечно за пациенти с поставена диагноза

„латентна туберкулозна инфекция“ вече ще се плаща 20 лв., а не 17 лв.

Цената на прегледа на диспансеризирани пациенти с туберкулоза се увеличава от 35 лв. на 40 лв., за ежедневно провеждане на пряко наблюдавано лечение и проследяване на пациент с активна туберкулоза – от 4 на 6 лв., за ежемесечно провеждане на лечение и проследяване в амбулаторни условия на пациент с активна туберкулоза – от 55 на 60 лв., а за продължително лечение и рехабилитация на пациенти с туберкулоза – от 28 на 34 лв.

Средствата за дейността са разпределени за 28 лечебни заведения, от които 10 специализирани болници за активно лечение на пнемвофтизиатрични заболявания и пнемвофтизиатрични отделения към държавни и общински болници на база леглоден.

Увеличени са и стойностите на медицинските дейности, касаещи лечение на пациенти с психични заболявания на стационарно лечение с непрекъснат 24- часов престой, вкл. за дейности по рехабилитация чрез трудотерапия; спешно стационарно лечение до 24 часа на пациенти с психични заболявания с висок риск, спешни състояния и изразена психомоторна възбуда, които не се хоспитализират в същото лечебно заведение и дневно стационарно лечение на пациенти с психични заболявания.

Така леглоден в структура с III-то ниво на компетентност вече ще се плаща по 46 лв., вместо досегашните 40, във II-ро ниво на компетентност – 42 лв. вместо 36 лв., а в I-во ниво на компетентност  - увеличението е от 30 на 35 лв.

Средствата за дейността се разпределят за 12 центрове за психично здраве и психиатрични отделения към държавни и общински болници на база проведен леглоден лечение.

В мотивите на министъра е записано, че за целите на преразпределението на допълнително предоставените финансови средства по бюджета на министерството за субсидирани дейности е разгледана информацията от лечебните заведения за осъществените дейности в рамките на първия период от действието на договорите за субсидиране, сключени през 2019 г. Разгледани са и постъпилите в рамките на общественото обсъждане на проекта на Наредба № 3 предложения относно

стойността на субсидиране по отделните дейности

(тогава отхвърлени поради липса на конкретика и обосновка на формирането им и поради липса на средства по бюджета на Министерството на здравеопазването).

„Установена е трайна тенденция на увеличение на разходите, в т.ч. разходите за персонал, разходите за лекарствени продукти и медикаменти, както и оперативните разходи. Това от своя страна води до нарастване на стойността на един преминал болен, средния разход на едно легло и средния разход на леглоден. Наблюдава се тенденция на нарастване на използваемостта на легловия фонд“, пише в мотивите към проекта.

„На тази база са определени нивата на увеличение на субсидирането за дейностите, за които установените тенденции са най-силно изразени. Целта е актуализиране на стойността, която се заплаща на лечебните заведения за преминал и отчетен пациент, поради тенденция за формиране на разлика между субсидията, която се предоставя и реално извършените разходи от лечебните заведения“, пише още в мотивите.

Пълният текст на проекта може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FmG%

провинциален лекар 11.06.2019 06:31:47

Изглежда разходите растат само в държавните болници! Общинските болници, които са всъщност единствената алтернатива на хората в тези райони по отношение на спешната помощ, са с постоянни разходи от 2000 г насам, според МЗ. Такава дискриминация на населението много напомня близкото минало. Всъщност доста, а и все повече неща ми напомнят близкото минало.


Всичко за коронавируса
Още новини
Премиерът разпореди да бъде отменено решението за създаване на МБАЛ „Мама и Аз“
01.05.2024 17:47:07

Премиерът разпореди да бъде отменено решението за създаване на МБАЛ „Мама и Аз“

Днес министър-председателят Димитър Главчев разпореди да бъде отменено приетото вчера  решен ...

Президентът: Правителството да преосмисли решението за създаването на частна детска болница
01.05.2024 12:45:08

Президентът: Правителството да преосмисли решението за създаването на частна детска болница

Призовавам правителството да преосмисли взетото решение за създаването на частна детска болница, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...