!
Петък, 26 Април 2024
06
дек
 

От пресата: Болници – пансион за бездомни, СПИН, грип

Четвъртък, 06 Декември 2018 | 09:24:41


„Скитници и самотни старци преживяват на пансион в болниците в страната, тъй като няма къде да отидат, установи проверка на „Монитор”. 80 такива случаи има само в Университетската болница „Света Анна” в София от на

„Скитници и самотни старци преживяват на пансион в болниците в страната, тъй като няма къде да отидат, установи проверка на „Монитор”.

80 такива случаи има само в Университетската болница „Света Анна” в София от началото на годината към момента. Освен клошари, сред тях има още изоставени от роднините си. Около 20 са лекуваните самотни възрастни хора от обезлюдените села с по един-двама жители, разказа говорителят на лечебното заведение Антон Луков. Социалните работници в болницата успяват да настанят повече от тях в старчески домове, хосписи или центрове за временно настаняване след изписването им”, четем в ежедневника.

„Двама пациенти лежат от месец в Бургаската университетска многопрофилна болница за активно лечение като на хотел. Клиничните пътеки, по които са приети и лекувани, отдавна са приключили, но лекарите не могат да ги изпишат, защото хората няма къде да отидат, а имат нужда от последващи грижи. Единият пациент е в неврологично отделение след претърпян инсулт. Вторият е в отделението по гастроетерология, с диагноза хепатит”, допълва изданието и уточнява: „От снощи съставът на питомците на здравното заведение се е увеличил с още един. Мъж в кома е бил открит на улицата и е настанен в реанимацията. Самоличността му е неизвестна и лекарите дори не могат да го чекират. Най-вероятно човекът е бездомник и също няма близки”.

„В старозагорската Университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович” пък имат един пациент, които постъпва периодично. Той не е бездомник, но никой от близките му не иска да се грижи за него”, пише още „Монитор” и припомня съобщението на пловдивската „Св. Георги” от преди два дни, според което двама пациенти удължават болничния си престой няколко месеца, защото нямат близки и роднини, които да ги приемат.

„Труд” се спира на ситуацията с ХИВ у нас. „Регистрираните в България ХИВ-позитивни лица са 2977 към момента. Смята се обаче, че броят на носителите на вируса е значително по-голям, тъй като много от тях не са се изследвали и все още не знаят, че го имат. Новите случаи от януари 2018 г. до края на ноември в страната са 286 като при 54% от тях става въпрос за хомосексуални мъже. Данните бяха изнесени по време на семинар на тема „Да говорим открито за ХИВ” в сряда, 5 декември”, пише вестникът.

„През последните години се наблюдава тенденция за увеличаване на средната възраст при новооткритите случаи и сега тя вече е 30-39 години. Честотата на новите инфекции у нас е ниска - 2,8% на 100 хил. души, при средно 5% за Европа. Основна причина за това са националните програми за превенция, диагностика и лечение на ХИВ/СПИН, които се прилагат”, допълва публикацията и уточнява, че през 2018 г. 434 българи са с трайно или напълно потиснат вирус в резултат на съвременната антиретровирусна терапия.

„24 часа” пък се фокусира върху грипа. „Нови 6 случая на грип А от тип H3N2 и един случай на A/H1N1, известен като свински, откри Националният център по заразни и паразитни болести за ден. Това съобщи директорът на НЦЗПБ и национален консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев. Същите два щама се откриват най-често и в другите държави в Европа, в които вече има грип, добави той”, пише изданието.

„Шестте случая на H3N2 са на пациенти от Стара Загора, които карат тежък грип с усложнения, а другият е на болен от Силистра, където миналата седмица се установи H3N2 и на друг човек”, уточнява всекидневникът.

„През последните 5-6 години първите случаи на сезонната инфлуенца у нас бяха причинени от В вируси, а А щамовете вземаха връх в разгара на епидемиите. Клинично човек не може да различи кой от двете групи грип го е повалил, а и няма голямо значение, защото поне в началото лечението с противовирусни средства и подкрепящите здравето терапии са еднакви. Разлики в подхода може да се появят по-късно при затегнато протичане и усложнения. Сигнал за лош ход е, ако треската, отпадналостта, болките по мускулите и ставите не намаляват или се увеличават. Тогава и терапиите се променят - разчита се на антибиотик, понякога на ударна комбинация.

Усложненията най-често са пневмонии, които в редки случаи и предимно при хора с по-слаб имунитет може да се развият скоро след първите симптоми на респираторна инфекция”, допълва вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JTkU


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...